Venedik Karnavalı: İtalya Venedik’te Unutulmaz Bir Kış Masalı

Karnavalların en ünlüsü, en renklisi Venedik Karnavalı seyahat planlarınızda hala yer edinmediyse mutlaka gidilecek yerler listenize almanızı öneririz. Maskelerin ardında yatan tarih ve gizemin festivali, muhteşem kostüm ve maskeleri ile bu sene de Jolly Venedik’e sizleri davet ediyor. Birbirinden farklı etkinliklerle renklenecek karnaval, Venedik’in geçmiş ile günümüzü bağlayan en önemli kültürel olgusudur. Tarihi 13.yy kadar uzanan bu gelenek bugün bile halen Venedik halkı için vazgeçilmez bir mirastır. Bu özel döneme özel olarak hazırladığımız turumuz ile sizleri Venedik’te ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Hazırsanız, bu benzersiz deneyim için yola çıkıyoruz.

Venedik KarnavalıVenedik Karnavalı Hakkında Bilgi

Tarihçesi 11.yy’a kadar uzanan Venedik Karnavalı halk arasındaki zengin-fakir, asil-avam statü farkını maskeyle eşitleyen bir karnaval. Bir rivayete göre Avrupa’da veba salgını başlar ve Venedik’in neredeyse nüfusunun yarısı bu salgında hayatını kaybeder. Bunun üzerine hayatta kalanlar hastalığını ve yaralarını saklamak için maskeler ile dolaşmaya başlar. Bu yüzden tüm maskeler donuk ve hüzünlü bir ifade ile görünmekte. Acıları sembolize eder şekilde…

18. yy da yaşanan büyük ekonomik krize kadar yaklaşık 2 ay gösterişli bir karnaval iken, krizden sonra bu şaşalı kutlamalar azalmış.  1979 dan itibaren ise bugünkü kutlama şeklini alarak, düzenli kutlanılan uluslararası büyük bir açık hava karnavalına dönüşmüş. Bu tarihçeyi merak edenler için, San Marco Meydanı’ndaki ünlü Quadri Restoranı’nın duvarındaki fresklerde 18.yyda karnavalın San Marco meydanında top atışı ile başlangıcı resmedilmiştir.

Venedik KarnavalıVenedik Karnavalı Ne Zaman?

San Marco Meydanı şehrin en önemli meydanı olup konserler, geçit törenleri , tiyatrolar ve tüm etkinlikler neredeyse bu meydanda ve civarında yapılmakta. Venedik Karnavalı her yıl ocak ve şubat aylarında gerçekleştiriliyor. 2019 yılında Venedik Karnavalı 16 Şubat tarihinde gerçekleşecek ve 5 Mart’a kadar sürecek. Karnavalın her günü hareketli geçiyor ancak hafta sonları İtalyanların katılımı daha fazla olacağından ve 14 şubat ile birleştiğinden kutlamaları  kalabalık ve coşkulu olacaktır. Bu yüzden Sevgililer Günü için şimdiden bu özel hediyeyi planlamaya başlayabilirsiniz.

Venedik Karnavalı Maskeleri

Venedik Karnavalı

Karnaval boyunca Venedik’in hemen her sokağı maskeli bir balo salonu gibidir. Kostümler 15.-16.yy ı yansıtır, kadınlarda geniş ve uzun etekli elbiseler ve tüylü şapkalar, erkeklerde ise işlemeli ayakkabılar ve renkli çoraplar dikkat çekici güzellikte olur , hangisine bakacağına şaşırırsınız. Karnaval için Venedik’ten kostüm kiralayabilirsiniz ancak sezon itibarı ile oldukça pahalı olacaktır. Bu yüzden yola çıkmadan önce ülkede bu hazırlıkları yapmak iyi bir fikir olabilir. Mevsim kış olduğundan kostüm üzerinde yün bir pelerini muhakkak bulundurun yanınızda.  Maske ise kesinlikle Venedik’ten alınmalı. Karnavalda kostümlü olmanız sizi rüya aleminde gibi hissettireceğinden yaşanması gereken bir deneyim.

Venedik Görülecek Yerler

Venedik gezilecek birçok yere sahip. Venedik turu ile bölgenin ünlü kanal ve köprülerini gezebilir, gondol sefası yapabilirsiniz. İtalya’nın en romantik şehri Venedik, büyülü atmosferi ile her zaman turist akınına uğrayan özel bir yer. Venedik karnavalı süresince rengarenk kostüm ve maskeler görebilir, siz de kostüm giyerek bu atmosfere kapılabilirsiniz. Karnaval süresinde birçok sokak festivaline denk gelecek, Venedik sokaklarında bir masalın içerisinde hissedeceksiniz kendinizi.

San Marco Meydanı

Venedik KarnavalıVenedik demek San Marco Meydanı demek. Bu meydanda Venedik’in birçok ünlü yapısını görmek mümkün. San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Saat Kulesi, İşkence Köprüsü, tarihi Campanille Çan Kulesi keşif duraklarımız olacak. San Marco Meydanı’nda gün doğumunu izlemenizi öneririz, çünkü bu meydanda gündüz göremeyeceğiniz farklı kostümlerde sabah geçit töreni yapan grupları görebilir, mavi saatlerde gondolları ve lacivert gökyüzünü fotoğraflayabilirsiniz. Akşam ise şehrin tarihi saray ve mekanlarında organize edilen maskeli balolardan birine bilet almak suretiyle gidebilirsiniz.

Grand Kanal

Venedik KarnavalıVenedik kanallarıyla ünlüdür. Tüm şehrin güzelliklerini ve tarihi yapılarını özel teknelerimizle yapacağımız gezimizde görebileceğiniz Büyük Kanal turu ile gerçek Venedik’i yaşayabilirsiniz. Şehirde büyük su trafiği koridorunu şekillendiren Büyük Kanal, şehrin sembolü olan gondollara da ev sahipliği yapar. Kanal, 3.800 metre uzunluğunda ve ortalama dip derinliği ise 5 metredir.

Palazzo Ducale – Dükler Sarayı

Venedik KarnavalıVenedik’te görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir başka yer ise Dükler Sarayı. San Marco Meydanı’nda yer alan saray, Venedik’in en eski yapılarından biri. Gotik mimari tarzı ile yapılan sarayın içerisinde geniş bir sanat koleksiyonu yer alıyor. Saray içerisinde dükün dairesini de ziyaret edebilirsiniz.

Ahlar Köprüsü

Venedik KarnavalıBelki de Venedik’in en hüzünlü yeridir bu köprü. Eski hapishaneye giden yol üzerinde yer alan Ahlar Köprüsü, hapishaneye giden mahkumların son kez Venedik’i gördükleri yerdir. Mahkumlar bu köprüde son bir bakış ile görür Venedik’i. Ve bir ah çekerek hapishaneye doğru giderler.

Rialto Köprüsü

Venedik KarnavalıDemiştik ya, Venedik kanallar ve köprüler kenti. Ahlar Köprüsü kadar öne çıkan bir başka köprü daha var bu şehirde. Büyük Kanal’ın üzerinde yer alan Rialto Köprüsü. Venedik’in sembolik köprülerinden biri olan Rialto Köprüsü, kentin deniz ticaretinin kalbi konumunda. Uzun yıllar Büyük Kanal üzerinde yaya geçişini sağlayan tek köprü olan Rialto, Venedik’te görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Venedik’te Neler Yapabilirsiniz?

 • Venedik 188 adacıktan oluşan bir kanal şehridir, kanalların üzerinde 400 civarı köprü mevcuttur. Kanallarda gondol ile kısa ve uzun olmak üzere iki alternatifli gezi yapılmaktadır. Siz de sevgilinizle özel gondol kiralayıp romantik bir gondol turu yapabilirsiniz.
 • Maskeli balolardan birine katılabilirsiniz.
 • Deniz mahsulleri açısından zengin olan restorantlarda spagetti ile  midye, ahtapot, ıstakozlu menüleri İtalyan şarabı  eşliğinde romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
 • San Marco Meydanı ve bazilikası, saat kulesi, Dükler Sarayı, Büyük Kanal, Rialto Köprüsü olmazsa olmaz görmeniz gereken yerlerden olup hepsini aynı gün içinde festival dahilinde  görebilirsiniz.
 • Vaktiniz varsa Burano ve Murano adalarına günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Jolly ile Venedik Turları unutulmaz bir tatil için sizi bekliyor. Özel olarak Venedik Karnavalı’na katılmak isteyen gezginler Jolly’nin Venedik Karnavalı turlarına ulaşabilir. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi forum kısmına bırakmayı unutmayın!

7 Yorum

 1. Bundan daha özel bir 14 şubat önerisi olamaz sanirim;) Fotograflar şahane..Masalsı.. Elleriniz dert gormesin ;)

    1. Aldık biletimizi gidiyoruz, bu öneriniz bizi çok heyecanlandırdı, bin yaşayın vallahi. Üzerine bir de Aşk Festivali olan Verona’yı ekliyoruz :)
     Dönüşte yaşadıklarımızı paylaşırız tekrar :)

     Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir