Sevgililer Günü Sürprizi: Venedik Karnavalı

Karnavalların en ünlüsü, en renklisi Venedik Karnavalı seyahat planlarınızda hala yer edinmediyse mutlaka gidilecek yerler listenize almanızı öneririz. Her yıl farklı sürprizlerle kutlanan Sevgililer Günü için benim önerim; sevgilinizi 14 Şubatta Venedik’e kaçırıp  karnaval coşkusunu ve heyecanını aşkınızla yaşayın. 2015 yılında 14 Şubat cumartesi gününe denk geliyor, cuma-pazar için 2 gece konaklama  ile harika bir haftasonu planlaması yaparak sıradışı bir kutlama yapabilirsiniz.

Venedik Karnavalı Çoşkusu

San Marco Meydanı şehrin en önemli meydanı olup konserler, geçit törenleri , tiyatrolar ve tüm etkinlikler neredeyse bu meydanda ve civarında yapılmakta. O nedenle bu bölgeye yakın bir konaklama tercihi yapmanızı öneririm.  Karnaval takvimi  31 Ocak-17 Şubat 2015,  karnavalın her günü hareketli geçer ancak haftasonları İtalyanların katılımı daha fazla olacağından ve 14 şubat kutlamaları ile kesiştiğinden katılım normalin de üzerinde  kalabalık ve coşkulu olacaktır.

Karnaval boyunca Venedik’in hemen her sokağı maskeli bir balo salonu gibidir. Kostümler 15.-16.yy ı yansıtır, kadınlarda geniş ve uzun etekli elbiseler ve tüylü şapkalar, erkeklerde ise işlemeli ayakkabılar ve renkli çoraplar dikkat çekici güzellikte olur , hangisine bakacağına şaşırırsınız. Karnaval için Venedik’ten kostüm kiralayabilirsiniz ancak sezon itibarı ile oldukça pahalı olacaktır, ben İstanbul’dan kiralamış ve yanımda götürmüştüm. Mevsim kış olduğundan kostüm üzerinde yün bir pelerini muhakkak bulundurun yanınızda.  Maske ise kesinlikle ve kesinlikle Venedik’ten alınmalı. Karnavalda kostümlü olmanız sizi rüya aleminde gibi hissettireceğinden yaşanması gereken bir deneyim.

VenedikSan Marco Meydanı’nda gün doğumunu izlemenizi öneriyorum, çünkü bu meydanda gündüz göremeyeceğiniz farklı kostümlerde sabah geçit töreni yapan grupları görebilir, mavi saatlerde gondolları ve lacivert gökyüzünü fotoğraflayabilirsiniz. Akşam ise şehrin tarihi saray ve mekanlarında organize edilen maskeli balolardan birine  bilet almak suretiyle gidebilirsiniz.

Venedik Karnavalı’nın Tarihçesi

Venedik

Tarihçesi 11.yy’a kadar uzanan Venedik Karnavalı halk arasındaki zengin-fakir , asil-avam statü farkını maskeyle eşitleyen bir karnaval, 18. yy da yaşanan büyük ekonomik krize kadar yaklaşık 2 ay gösterişli  bir karnaval iken , krizden sonra bu şaşalı kutlamalar azalmış.  1979 dan itibaren ise bugünkü kutlama şeklini alarak, düzenli kutlanılan uluslararası büyük bir açık hava karnavalına dönüşmüş.

San Marco Meydanındaki ünlü Quadri Restoranının duvarındaki fresklerde 18.yyda karnavalın San Marco meydanında top atışı ile başlangıcı resmedilmiştir.

Venedik

Venedik’te Neler Yapabilirsiniz?

 • Venedik 188 adacıktan oluşan bir kanal şehridir, kanalların üzerinde 400 civarı köprü mevcuttur. Kanallarda gondol ile kısa ve uzun olmak üzere iki alternatifli gezi yapılmaktadır. Siz de sevgilinizle özel gondol kiralayıp romantik bir gondol turu yapabilirsiniz.
 • Maskeli balolardan birine katılabilirsiniz.
 • Deniz mahsulleri açısından zengin olan restorantlarda spagetti ile  midye, ahtapot, ıstakozlu menüleri İtalyan şarabı  eşliğinde romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
 • San Marco Meydanı ve bazalikası, saat kulesi, Dükler Sarayı, Büyük Kanal, Rialto Köprüsü olmazsa olmaz görmeniz gereken yerlerden olup hepsini aynı gün içinde festival dahilinde  görebilirsiniz.
 • Vaktiniz varsa Burano ve Murano adalarına günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Jolly Tur ile Venedik Turları için tıklayınız.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1990 lı yılların başları idi; Atlas Dergisi'nin sarı sayfalarında keşfettiğim Adrasan'a sırt çantam ve fotoğraf makinamla ilk defa programsız bir keşif gezisi yapmıştım... O gün bugündür farklı coğrafyalar, ritüeller, kültürler benim rotalarıma yön verdi... Kilometrelerce uzak diyarlarda çekilmiş ve aklımı çelen bir fotoğrafın içine girmek beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Yazı, deneyim, fotoğraf ve videolarımı www.benimlegez.com isimli bloğumda paylaşarak gitmek isteyenlere hadi siz de gidin, cesur olun / ya da gidemeyenlere ise benimle gitmiş gibi hissedebilmelerini amaçlıyorum. Gezmek, görmek, deneyimlemek ve fotoğrafla belgelemek beni yaşama bağlayan bir yaşam ünitesi gibi.... Gezen insan, öğrenen insandır... Gezen insan, dünyayı ve insanları seven insandır... Ozan da böyle demiyor mu " Dünyayı güzellik kurtaracak, sevmekle başlayacak herşey"...

8 Yorum

 1. Bundan daha özel bir 14 şubat önerisi olamaz sanirim;) Fotograflar şahane..Masalsı.. Elleriniz dert gormesin ;)

     1. Aldık biletimizi Oya Hanım, gidiyoruz, bu öneriniz bizi çok heyecanlandırdı, bin yaşayın vallahi. Üzerine bir de Aşk Festivali olan Verona’yı ekliyoruz :)
      Dönüşte yaşadıklarımızı paylaşırız tekrar :)

      Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir