Şaşırtan Şehir Lübeck

Aslında Lübeck hiç seyahat listemizde olmayan, sonradan sürpriz bir şekilde karar verip şehrin kapısına dayandığımız bir yer oldu.Mısır patlatırmışcasına verdiğimiz bu ani kararla gittiğimiz şehir bizi oldukça şaşırttı. “Keşke” dedik. “Keşke buraya en az 1-2 gün ayırsaydık. Gündüzlü geceli şehri gezseydik”. İşte burada bir gezgin keşke diyorsa yolu tekrar o şehre düşecektir sözünü hatırlatmak isterim. Böyle bir söz var mı? Şu an uydurmuş da olabilirim. Ama bu gerçeği değiştirmiyor. Evet, Lübeck’e tekrar yolumuz elbet bir gün düşecek!!!
Hamburg’a 70 km uzaklıktaki Lübeck, bizim Hamburg’dan Kopenhag’a giderken uğradığımız bir şehir oldu. Hamburg’a gidenlerin en azından  bir veya iki günü burada geçirmelerini öneririm.

Peki, Lübeck’i nedir bu kadar cazip kılan derseniz tarih derim tarih! Badem ezmesi diyecek değilim ya :) Tamam şehir badem ezmesiyle ünlü, ama benim önceliğim o değil :) Ben duvarlarında yosun gördüğüm şehirlere dokunmayı seviyorum. Kafamı çevirdiğim her yerde paslı, yaşanmışlığı olan yapıları görmeyi seviyorum. Sevgilim daha çok şehirdeki kokuların derdindedir mesela :) bir gurme edasında her kokuyu takip eder! Herkesin ilgi alanı farklı :) Lübeck’in tarihi yapıları Unesco Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış. Town Hall/Rathaus– Şehir Binası, Castle Monastery– Kale Manastırı, St. Jacob’s Kilisesi, St. Peter’s Kilisesi, Holsten Kapısı gibi pek çok yapı koruma altına alınanlardan.

Almanya’nın Baltık Denizi’ndeki en büyük limanı olma özelliğini yüzyıllardır taşıyan şehrin aslında tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanıyor. 1157 yılında çıkan büyük yangında tamamen yok olan şehir, aynı şekilde tekrar kurulmuş. Lübeck, Holstentor/Holsten Kapısı ile bizi karşıladı. 1477’den beri ayakta olan kapı, kuleleri ve ortaçağdan fırlamışçasına yapısıyla insanı kendine çekiyor. “Ortası çöküyor mu acaba” diye kendimize çok sorduğumuz bu kapı, masallardan fırlamış gibi geldi bize. Gerçekten çok beğendik! Şehrin bir diğer kapısı ise, 1444’den beri her türlü koşula direnen Burgtor.


Şehir 3 köprüyle birbirine bağlanmış. Bu köprülerden birisinin kenarında kurulan Christmas Panayır alanı, ışıl ışıl görüntüsüyle, şehri daha da güzelleştirmiş. Evet, her zaman söylediğim gibi bir şehre kışın gideceksen ya Christmas zamanı ya da herhangi bir festival varsa o zaman gideceksin! Yoksa saat 5’te kapanan dükkânlara baka baka bomboş sokaklarda gezersin!

Alışveriş caddesi Breite Strasse, eski şehre giderken istemeseniz de uğrayacağınız bir cadde. Ben gittiğim her şehrin alışveriş caddesine mutlaka uğruyorum. Maksat çantaları doldurmak değil elbet. Buna ne vaktim var ne bütçem, ama insanların en yoğun gezdiği bu caddeler, o şehrin kültürü ve yeme alışkanlıkları hakkında da pek çok detay veriyor. Tamam canım itiraf ediyorum, ucuz bulduğum şeyi de kaçırmam :) Gerçi Euro karşısında Türk Lirası yerlerde sürünürken artık bir şeyi ucuz bulmak neredeyse imkansız ama…

Rathaus – Şehir Binası gördüğümüz en güzel şehir binalarından biri. 1230’dan beri eklenen bölümleriyle şehrin merkezinde tüm gösterişiyle yer alıyor. Gece gece gösterişi bizi büyüledi büyülemesine, ama bizi buraya en çok bağlayan şey, tam önünde kurulan Christmas Panayırı oldu. Mis gibi şekerleme kokuları Küçük Gezgin’in pek bir hoşuna gitti tabii. Her ne kadar bünyesi o sırada 39 derece ateşle mücadele etse de, 6 yaşındaki bir çocuk şekerleme kokusu duyunca yerinde duramaz! O da duramadı. Anında vücudu harekete geçti. Bir mutluluk, bir neşe ki sormayın! Almanya’daki son durağımız olan Lübeck’de son Christmas Panayırının da tadını bir güzel çıkardık :) Gerçi meydanı dolduran insanlar bizden daha güzel tadını çıkarıyordu. Buz gibi havaya inat binlerce kişi ellerinde sıcak şaraplar meydanı doldurmuşlar, müzik eşliğinde yavaş yavaş dans ediyorlar. Ohhh hava buz, keyifler çıtır! Daha ne olsun!

Marienkirche/St.Mary Kilisesi, St.Jacob’s ve St.Peter’s kiliseleri şehrin en önemli yapıları. St. Mary Kilisesi, Almanya’nın en büyük üçüncü kilisesi. Bu gösterişli kiliseye dair bir de efsaneler var. Eee… Tarih olur da efsaneler olmaz mı? Oluyor tabii. Yeni kurulduğu yıllarda kilisenin hemen yanında yetişen gülün özgürlüklerini temsil ettiğine inanan halk bir sabah gülün kuruduğunu görünce şok olur. Bir farenin buna sebep olduğuna inanan halk, hemen arkasından şehrin Danimarka tarafından ele geçirilmesiyle neye uğradığını şaşırır. Bir süre sonra tekrar özgürlüğüne kavuşunca da, şeytanın her an iş üzerinde olduğunu hatırlamak için fareciğin heykelini konduruverirler oracığa. Bir diğer efsane de şeytanı meyhane yaptıklarına inandırarak kilise yapımına yardımcı olmasını sağlamaları olmuş. Tabii şeytan da bir yere kadar saf saf olaya iştirak etmiş. Durumu anlayınca kükremiş ama halk ondan daha akıllı çıkmış ve kilisenin hemen yanına  elbirliğiyle bir meyhane inşa edip şeytanın gönlünü almışlar.

Son efsanemiz ise ölmek istemeyerek Azrail’i sürekli başından savan adamın, tüm sevdikleri ölüp de tek başına kaldığında Azrail’in kapısında yatması olmuş. Ama bu sefer de ölüm adama yanaşmamış. Adam da bir gün St. Mary Kilisesi’nde tahta merdivenlere tırmanarak çoook uzun bir süre ölümü beklemiş. O kadar uzun süre beklemiş ki, en sonunda taşa dönüşmüş! Yüzyıllardır insanlığın pek çok aşamasına şahtilik etmiş kiliseye dair inanışlar bunlar. İnanıp inanmamak size kalmış :)

St Jacob’s Kilisesi ise, Baltık denizinin en önemli limanlarından biri olan Lübeck’de 1300’lü yıllardan beri gemicilerin kullandığı bir kilise olarak hizmet vermiş.

St.Peter’s Kilisesi ise 800 yılı aşkın bir zaman tarihe tanıklık etmiş. İkinci Dünya Savaşından sonra bakımdan geçmiş görüntüsüyle artık kilise olarak hizmet vermiyor. Kilise, şehrin en ünlü sergi mekânlarından biri olarak yerini almış. 50 metre yüksekliğindeki kulesinden şehrin tüm güzelliklerini görmek de mümkün!

Lübeck, Orta Çağın esintilerini üzerinde taşıyan, taşıdığı için de güzelliğine güzellik katan bir şehir. Evlerinin yapısıyla, içinden geçen nehriyle, şehir binası ve kiliseleriyle, ama en çok kapılarıyla bize kendini çok sevdirdi.

Biz Küçük Gezgin ile Lübeck’de geçirdiğimiz zamandan çok keyif aldık. Lübeck yolları bize tekrar gözükecek bundan eminiz. Yeşilliklerin kendini gösterdiği, masmavi bir gökyüzünün altında şehrin kapısını tekrar çalacağız!

Küçük Gezgin ve biz, Hamburg’a yolu düşen herkese bu şehre gitmelerini tavsiye ederiz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Biz iki gezgin hayata dokunarak yaşamayı sevenlerdeniz. "GEZİYORUM ÖYLEYSE VARIM" yaşam felsefemiz oldu! Bu ruhu kızımıza da aşılamak için; onu da gezilerimize ortak ettik ve beraber 20'den fazla ülkede, 100'e yakın şehire dokunduk. Daha da görmek hayaliyle kavrulduğumuz onlarca şehir bizi bekliyor. Çocukla dışarı bile çıkamayan anneleri teşvik etmek için gezi yazılarımı, www.geziyorumoyleysevarim.com blogundan yayımlamaya başladım. Sonra baktık ki; Küçük Gezgin'in seyahatleri ve maceraları kadar gittiğimiz yerler de ilgi topluyor; dedim ki o zaman başka yerlerde de yazayım:) Şu anda Gezimanya'da yazılarım yayımlanmaya devam ediyor . Röportajımız Gezimanya'da yayımlandıktan sonra Küçük Gezgin Çakıl'ın ismi gezgin dünyasında daha da bilinir oldu. Çocuklageziyoruz internet sitesinde de konuk yazar olarak yazılarım yayımlanıyor. Facebook ve instegram'da da geziyorumoyleysevarim adı altında yer alıyoruz. "gezgin" olmak insanın ruhuna işleyen bir şey. Biz Küçük Gezgin ile yaz, kış gezmekten ve gezip gördüklerimiz paylaşmaktan çok büyük keyif alıyoruz. "İKİ GEZGİN RUHUN KÜÇÜK GEZGİN İLE MACERALARI" diye yollara düştük... Yollarda büyüyoruz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir