Sarıkamış Macerası

Kars’tan sonra o kadar kurak yolu geçip cılız bir derenin kenarında göklere uzanan çam ağaçlarını görünce sevincimi gizleyemedim. Demek ben 3 yıl buralarda yaşayacaktım. Sonradan anladığım kadarıyla Sarıkamış’a kuzey tarafından girmiştik. Tangur tungur tıka basa minibüs meydanda durunca valizlerimizle indik, yeni evimizin yolunu tuttuk. Sarıkamış’ta hava o kadar güzel, o kadar temizdi ki İstanbul’da soluduğum şeyin hava değil de egzoz dumanı olduğunu iyice anlamıştım.

DSC_0041

Sarıkamış tarihsel nazarıyla da kalbimizde yer edinmiş Türkiye’nin en soğuk yerleşim yerlerinden biri. Bu soğuk ciddiyetini yer yer 2 bin metreyi de geçen yüksekliğe borçlu. “Sarıkamış hava durumu nasıl?” diye soracak olursanız senenin 7 ayı burada kış diyebilirim. Yılın 100 günü o benzersiz beyaz yorgan toprağı mışıl mışıl uyutur. Fonda Sarıkamış Kar Altında türküsü çalarken siz de elinizde sıcacık çayla pencereden bu eşsiz manzarayı izlersiniz.

DSC_0010

Ya da eşine ancak Alplerde rastlayabileceğiniz, sarı çamlar arasında, kristal karlar üstünde kayak yapabilirsiniz. Cıbıltepe’de Sarıkamış Kayak Merkezi, kayak sporu için biçilmiş kaftan. Kaymaktan korkmanıza gerek yok, birkaç düşüşten sonra Sarıkamış’ın bıyıklı, kelli felli amcaları iyi bir pazarlıkla size bir saat içinde amatör olarak kaymayı öğreteceklerdir.

 Telesiyejle pistlere çıkabilir, kaymasanız da Bayrak Tepe’den tüm Sarıkamış’ı görebilirsiniz. Ayrıca merkezin her seviyeye uygun pisti var, başlangıçta birinci pisti tercih ederken ustalık dönemlerinizi üçüncü ve beşinci pistlerde kutlayabilirsiniz.

DSC_0014 (2)

 Her sene Ocak ayının başında Sarıkamış şehitleri anma günü için 8 kilometrelik yürüyüşe, Türkiye’ nin dört bir yanından insanlar geliyor, hatta bazı gruplar, Allahuekber Dağları‘na çadırlar kurulup kamp yapıyorlar. Asıl yürüyüşten bir gün önce gece, meşaleli yürüyüş var. Bu yıl talihsiz olayın üstünden yüz yılın geçişi anısına gerçekleştirilecek olan bu güzel organizasyonu kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

282844_10151209850309716_865518576_nSarıkamış’a gelip de doğal baldan, çeşit çeşit peynirden hele hele Kars kaşarı tatmadan dönmek olmaz. İlçe merkezinde kesenize ve damak tadınıza uyacak, bu ürünleri satan pek çok şarküteri bulabilirsiniz. Şansınız yaver gitmiş kazlar kar yutmuşsa, tuzda kurutulmuş kaz ve bulgur pilavının da tadına bakabilirsiniz. Yalnız bunun için tercih edeceğiniz mekânı bir gün öncesinden bilgilendirmeniz gerekebilir.

9ad6e8c539 kars6

 7 ay beklediniz ama beklediğinize değdi. Haziran sonlarında Alpin çayırlarında otlayan danalar, pırıl pırıl bir gökyüzü…

 Güneş var ama sizi bunaltıp yakacak gibi de değil. Aman ha diyeyim bu mevsime aldanıp da öyle babetlerle sandaletlerle dışarıya fırlamayın.

DSC_0002

Aniden bastıran yağmurla küçük bir kedi yavrusuna dönebilirsiniz. İlk sıralar yerel halka aldanan ben, bu dediğim hallere pek çok kereler uğramışımdır. O yüzden havaya dikkat.

Hazır havalar da düzelmişken ilçenin Batı kısmında bulunan Sarıkamış şehitliğini ziyaret edebilir, ardından kaderine terk edilmiş yekpare ağaçtan çivi kullanılmadan yapılmış Avcı ve Katerina Köşkü’nü görebilirsiniz.

Ben bir Heide ya da Peter olayım, şöyle çıplak ayak bayır aşağı koşayım derseniz, bin bir çiçek kokusundan ve oksijenden bayılacağınız Soğuksu mesire yeri sizi bekliyor. Alın piknik sepetinizi çıkın tepelere.

Yaz aylarında sıcaktan bayılanlar, ay bir serin olsa da gitsek diyenler için harika bir seçim. Mis gibi bir yayla havası! Uzun lafın kısası ömrünüzde bir defa da olsa yolunuz Sarıkamış’a düşmeli.

Jolly Tur ile Kars Turları için tıklayınız. 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Doğa tutkunu ve çevreciyim. Organik yiyeceklere de oburum. Hangi yörede ne peyniri var imiş, domatesin güzeli nerede gelinmiş? İşte bunlar hep aşktan :)

5 Yorum

  1. ellerinize sağlık kıssadan hisse olsa gerek ..ama bizlere 2 yıl kimilerine 3 yıl ve fazlası olanlarda vardır orda yaşamak doğuyu tanımak özellikle (kayak) kış sporları ayrı bi güzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir