Santorini… Sıcak, Sade, Samimi…

Santorini, kalbimde özel bir yere sahip adalardan biri. Volkanik kaplamalardan miras kalan kayalıkları, harika plajları ve tabii ki üzüm bağları. Sevimli ve renkli evleri ile kalbimi çalıverdi. Yunanistan’ın Ege Denizindeki incilerinden birisi Santorini… 1450 yılında meydana gelen volkanik patlama sonucu parçalanmış ve büyük bir adaya dönüşmüş. Bir parçası ay şeklini almış. Sonucunda Santorini’yi oluşturmuş, en son 3600 yıl önce faaliyete geçmiş. O dönemde meydana gelen patlama, tarihçiler tarafından Minoan patlaması olarak da adlandırılmış. Bu volkanik aktivite sonucunda dönemin en gelişmiş medeniyeti olan Minoan (Girit medeniyeti) zirve dönemine henüz erişmişken ortadan kalkmış. Girit’te bulunan Minoan medeniyetinin birden bire ortadan kalması daha sonraları Atlantis efsanesinin ortaya çıkmasına yol açmış.

SantoriniSantorini Adası, (Yunancadaki ismi ile Thira) Yunanistan’ın en meşhur, en güzel adalarından biri. Ege denizinin güneyinde yer alıyor. Santorini hayallerin ötesinde bir ada, eğer hayal kurup gitmişseniz, hayalleriniz gördüklerinizin yanında sönük kalabilir aman dikkat! Özellikle seyrine, manzarasına, denizine doyum yok. Bir de adanın oluşumu konusunda bilginiz varsa gördükleriniz size daha büyük heyecan veriyor. Aslında bir volkanın ağzındasınız ve bulunduğunuz yerin dünyada eşi yok. Dünyadaki en güzel gün batımının Santorini’de olduğunu iddia edenler hiç de az değildir sanırım. Gün batımını özel kılan, güneşin her gün denizden yükselip, denizden batması. Dolayısıyla gök kuşağı gibi inanılmaz renkler eşliğinde ve caldera manzarasında, her gün meydana gelen bir olayı nefes nefese izliyor ve derin düşüncelere dalabilirsiniz. Paris’te kahvaltı edenler, Londra’da öğle yemeği, New York’ta akşam yemeği yiyenler gün batımını Santorini’de izlesinler derim.

 

Santorini

Santorini, Akdeniz iklimine sahip olduğundan genellikle istikrarlı bir sıcaklığa sahip. Sıcak ve kuru yazların güneşi her zaman parlak,  ılık ve yağışlı kışlar ise yıl boyunca güneşli dönemlere sahip. Hem bahar aylarında, hem de yazın gidilebilecek en güzel adalardan birisi. Eğer yazın buraya gelmeyi tercih ederseniz sizi Santori’nin muhteşem renkteki gökyüzü ve hiçbir yerde rastlayamayacağınız harika mavi denizi ve plajları bekliyor olacak.

Santorini’nin ünlü plajları adanın güneydoğu bölgesinde bulunuyor. Her plaj birbirinden farklı, eşsiz ve üstün özelliklere sahip. Plajlarda kum ve çakıl renkleri normalden siyahtır. Bu sebeple, su biraz sıcaktır. Deniz kenarlarındaki taşlar ve kayalar fazla kaygan olduğundan dikkat etmenizde fayda var. Adanın güneydoğu kısmında bulunan plajlardan birisi de Monolithos, Avis ve Kamari. Genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bir plaj. Çok sayıda otel, restoran, taverna ve küçük dükkânlar özellikle Kamari sahilleri boyunca yer alıyor. Bununla birlikte Perissa ve Perivolos da ünlü plajları arasında. Bu iki plaj adanın en uzun ve siyah kuma sahip yeri. Vlychada plajı ise, yıllar boyunca sert esen rüzgâr ile oyulmuş en güzel manzara sahip plaj.

SantoriniEğer adada sanat kültür ile ilgili yerleri gezmek isterseniz, bu konuda gezebileceğiniz birçok müze var. Buraya gelenler bu konuda çok şanslı olacaklar. Özellikle Arkeoloji Müzesi (The Archaeological Museum) görülmeye değer. Müzede adanın uzun geçmişine ait izler bulabilirsiniz. Müze, Helenistik dönemlerden kalma, Roma dönemine kadar uzanan heykel koleksiyonlarına sahip ( Tel: 2286022217) Prehistorik Thera Müzesi (The Museum of Prehistoric Thera)  adanın başkenti Fira‘da bulunuyor. Burası sıradan bir müzeye benzemiyor ve  duvar resimleri ile ünlü (  Tel: 2286023217). Deniz Müzesi (The Naval Museum) Oia‘de bulunan Denizcilik müzesi, özellikle 19. yüzyıldan kalma denizcilik tarihi ile ilgili paha biçilemez nesneler ile  göz önüne seriyor. Şarap Müzesi ( The Wine Museum) bugüne kadar 1660’den fazla şarap sergilenmiş. Kamri yolu üzerinde bulunan müze Koutsoyannopoulos ailesine ait şaraphane ” Volcan Wines” tesislerinde yer alıyor.

Santorini adası küçük olsa bile her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz her şeye sahip. Plaj, müze, alışveriş ve yemek. Ülke genelinde en iyi restoranlar ve şarap imalathanelerine sahip. Adanın mutfağı, genellikle tarım ürünlerine dayanmaktadır. Volkanik toprağa sahip ada, meltem esintisi, Ede Denizi’nin güneş ışığı ile beslenen en iyi ürünlere sahip. Bu ürünlerle yapılan ürünler özgün, lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlanmasına yardımcı oluyor. Ada lezzet dolu bir mutfağa sahip.

Santorini

Santorini’nim en karakteristik ürünleri; Santorini Kiraz Domates (Santorini Cherry Tomato ) kiraz domates kurak toprağı sayesinde, 20.yülyıla kadar adada en çok yetiştirilen ürün olmuş. Bununla birlikte zeytinyağlı birbirinden leziz ürünlerini deneyebilirsiniz. Özellikle Sea Side Restoran ve Taverna Katina‘nın yemeklerini deneyebilirsiniz.

Adaya ulaşım, Atina üzerinden sağlanabilir. Atina-Santorini arası yaklaşık 40 dakika. Adaya feribot ile de ulaşmak mümkün. Pire ve Girit limanına düzenli feribot servisleri bulunuyor. Yaz aylarında hemen hemen tüm Kiklad adalarına sefer bulunuyor.

Santorini’de bunları yapmadan dönmeyin derim: 

1) Oia sokaklarında sabahları erkenden yürüyüşe çıkın.

2) Kamari plajında denize girin.

3) Masmavi denize bakan güzel bir gün batımının keyfini çıkarın.

Santorinin bıraktığı etki, sıcak, sade, samimi ve hakiki.

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir