Şanlıurfa ve Nemrut’ta Lezzet Durakları

Güneydoğu deyince insanın aklına türlü türlü lezzetler geliyor. Hele de et seviyorsanız Şanlıurfa taraflarında kendinizi cennette gibi hissedebilirsiniz. O yüzden bir uyarı yapmam lazım: Açken okumayınız!

Urfa’dan lezzet yolculuğumuza başlayalım beraber. Şanlıurfa, sadece kebaplarıyla değil; lebeni çorbasıyla, sulu bostana salatasıyla, içli köftesiyle, künefesiyle ve bütün bu yemeklerin üzerine içilen mırra kahvesiyle beni benden alan bir şehir.

Jolly ile Yöresel Tatlar Gurme Turları için tıkla! 

Şanlıurfa’da Güne Ciğerle Başlanır

Hemen ön yargıyla “Olur mu canım!” demeyin. Ben de sizin gibi “Sabah sabah ciğer mi yenir?” diye düşünüyordum. Ama Ciğerci Aziz Usta‘ya gidince sabah kahvaltısında ciğerin gayet de güzel yendiğine bizzat şahit oldum. Öğle yemeğinde gittiğimiz meşhur Gümrük Han’daki Ciğerci Mustafa‘da da bu muhteşem lezzeti tadabilirsiniz.

Öğle Yemeğinde Urfa Lahmacunu

Kahvaltı bittikten sonra şehir turuna çıktık. Ne yalan söyleyeyim, Osmanlı’dan kalma Gümrük Han‘ın avlusunda yediğim lahmacun ve içtiğim yayık ayranının tadını unutamam. Bir de hanın avlusunda konuşlanan yüz yıllık kadim çınar ağacının gölgesi kaldı aklımda. Yemeğin ardından önce mırra, sonra da menengiç kahvesi  içerek tamamladım ritüeli.

Şanlıurfa’nın  Sıra Geceleri

Urfa demek, meşhur sıra geceleri demek. Bir yandan müzisyenler Urfa’nın en güzel türkülerini çalıp söylerken bir yandan çiğ köfte yoğruluyor. Öte yandan yemekler servis edilmeye başlanıyor. Biz, Cevahir Konukevi’ndeki sıra gecesine katıldık. Diğer konuk evlerinde de bu tip organizasyonlara katılabilirsiniz.

Şanlıurfa’nın Ocakbaşı Lezzetleri

Şimdi anlatırken bile ağzım sulanıyor. Çünkü Urfa’nın ocakbaşı lezzetleri, kebap severler için gerçekten muhteşem. Soğan salatasının, bostana salatasının, yeşillikler eşliğindeki domatesli kebabın, patlıcan kebabının, haşhaş kebabının ve elbette Urfa kebabının tadına bakıp biraz soluklandıktan sonra yürek şiş, ciğer şiş gibi farklı tatları da deneyerek bu lezzet şölenine kapanışı şıllık tatlısı ile yapabilirsiniz.

Nemrut Lezzetleri

Nemrut’a giderken araçtan indikleri yerdeki kafeteryada çay ya da kahve içerek güne başlayabilir. Sonrasında zaten merdivenli yoldan çıkıp güneşin doğuşu karşısında büyüleniyorsunuz.

Nemrut’a giderken önce Adıyaman’da bir et lokantasına girdik. Kaburga kıymasından yapılan özel Adıyaman kebabının lezzeti muhteşemdi. Çiğ böreğe benzeyen kavurmalı hitap, sac kebabı da aklımı başımdan aldı.

Yediğim içtiğim her şey muhteşemdi. Jolly Tur’un “Urfa Nemrut Yöresel Tatlar” turlarına katılarak siz de bu muhteşem lezzetleri tadabilir; kendinize muhteşem bir 3 gün hediye edebilirsiniz.

Jolly ile Yöresel Tatlar turlarına çıkmak için tıkla! 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir