Sanat ve Eğlence Merkezi Barselona

İspanya’nın en büyük ikinci şehri Barselona… Tarihi ve kültürel dokusu, coşkunun hâkim olduğu sokakları ve gece hayatıyla Avrupa’nın gözbebeği…

Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 6. büyük metropol Barcelona… Şehirde tarihi binaların yanında yükselen tuhaf geometrik yapılar ve heykeller daha ilk bakışta, Barcelona’yı pek çok Avrupa kentinden ayırıyor. Picasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi sanatçılar yıllarca burada yaşamış ve çalışmalarıyla şehri adeta bir sanat merkezi haline getirmişler.

Barselona

Bu şehre her yıl milyonlarca kişiye çeken özellikle mimar Gaudi’nin eserleri. Tüm şehirde Gaudi’nin eserleri göze çarpıyor. Gaudi’nin Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan en önemli eserlerinden biri Sagrada Familia Katedrali. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinen kilisenin yapımına 1882 yılında başlanmış, fakat Gaudi’nin ölümü sonrası yarım kalmıştır. Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözümünün zorluğuna rağmen yapımına halen halkın sembolik yardımları ile devam edilmektedir.

Sagra da Familia

Barselona’da yine bir Gaudi eseri olan Park Guell de şehrin önemli simgelerinden. Park Guell ailesinin soyluluk göstergesi olarak 1900 ile 1914 yılları arasında yapılmış, 1923’te halka açılmıştır. Park, Unesco Dünya Miras Listesinde bulunuyor. Gaudi’nin eserlerinden Casa Batllo ve Casa Mila binalarının mimarisi şaşırtıcı ve görülmeye değer.

Barcelona sadece sanat demek değil. Eğlence, gastronomik maceraya davet eden dünya mutfağından lezzetlerin sunulduğu restoranlar Barcelona’nın her tarafına konumlanmış. En ünlü caddesi Las Ramblas 2 km. uzunluğunda 5 caddenin birbiri ile kesiştiği bir bulvar. Alışverişin kalbinin attığı Las Ramblas’ta sokak çalgıcıları ve ressamları, akrobatlar bulvarın her köşesinde coşku yaratıyor.

Barselona Sokak Çalgıcıları

Barselona Gece Hayatı

Barcelona tam bir parti şehri. Dünyanın her yerinden milyonlarca kişi buraya gönlünce eğlenebilmek için akın ediyor. Böyle olunca tüm barlar ve kulüpler sabahın 5’ine kadar tıka basa dolu. Her müzik zevkine uygun barlar ve kulüpler bulacağınız bu şehirde dünyanın en iyi dj’leri düzenli olarak performans sergiliyor. 200’den fazla eğlence mekanı bulunan şehirde Flamenko ve yerel dansların izleneceği onlarca seçenek de bulunuyor.

Barselona Gece Kulüpleri

Barselona’yı dolu dolu yaşamak, sokaklarındaki tarihi solumak, lezzetleriyle mest olmak ve gecesini doya doya yaşamak için Barselona turlarına mutlaka göz atmalısın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir