Salda Gölü: Burası Gerçek Mi Diye Sorgulatan Güzellik

Salda Gölü Türkiye’nin keşfedilesi rotalarından biri. Doğal bir güzellik olan Salda, turkuaz rengi suyu ve beyaz kumsalı ile burası gerçek mi diye sorgulatıyor insana. Türkiye’nin en temiz, dünyanın ise beşinci en temiz gölü burası. Ayrıca bir krater gölü olma özelliğine de sahip. Volkanik oluşumlu yapısı nedeniyle Salda’da mavinin hemen her tonu ile karşılaşmak mümkün. Kıyılar cam göbeği renginde, biraz daha ileri kısımlar turkuaz, gölün derin kısımları ise çivit mavisi renginde. İşte muhteşemden de öte güzeller güzeli Salda…

Salda Gölü

Salda Gölü

Salda Gölü, kültür turları ile yeni yerler keşfetmek isteyen gezginlerin trend rotalarından biri oluyor. Adını son zamanlarda çok sık duyduğumuz bu güzellik başta doğa severler olmak üzere birçok kişinin ilgi odağında. Gerçek anlamda doğal güzellik olan Salda Gölü, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Eğer, görülecek yerler listeniz varsa ve Salda o listede yer almıyorsa bence bir an önce listeye güncelleme verin ve Salda’yı o listeye ekleyin. Bir de, bu gölün çok ayrıcalıklı bir özelliği var. O da, yüksek magnezyum içerikli beyaz kayaçların bir benzerinin sadece Mars’ta yer alıyor olması. Yani Salda, dünyada Mars ile aynı özellikleri taşıyan Kanada ile birlikte iki yerden biri. Bu benzersiz yapıyı kısaca şöyle anlatabilirim: Kaya parçasına benzeyen ama aslında dokunduğunuzda kaygan bir yapı olan tortular ve Mars’ın akarsu benzerliği taşıyan oluşumlar.

Türkiye’nin en derin 3. gölü olma özelliğine sahip olan Salda Gölü’nün en derin noktası da 184 metre. Bir göl olduğu için yüzmek konusunda sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Salda’nın farklı derinliklere sahip oluşu da doğal güzelliği yanı sıra bu gölü özel kılıyor. Salda’nın benzersiz özellikleri gerçekten saymakla bitmiyor. Salda’nın bir başka önemli özelliği ise oldukça az miktarda tuz oranına sahip olması ve içeriğinde yüksek alkali bulundurması. Deniz seviyesinden 1140 metre yüksekliğe sahip olan Salda Gölü’nün suyunda magnezyum, soda ve kil de bulunuyor. Bu sayede gölün sivilce, egzama gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiler sağladığı söyleniyor. Aynı zamanda birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Salda’nın arka kısmındaki ormanlık alanında tilki, keklik, tavşan gibi dostlarımız da yaşıyor.

Akarsu ile birleşmediği için kapalı havza gölü konumunda olan Salda Gölü, bu özellikleri ile koruma altına alınmış nadir yerlerden biri.

Salda Gölü Nerede?

Daha önce Salda’ya gitmediyseniz ve gölün nerede olduğunu merak ediyorsanız önce Salda Gölü nerede sorusunun yanıtını vermekle işe başlayalım. Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunuyor. İlçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alıyor. Yeşilova ilçesi, Doğanbaba ve Kayadibi köyleriyle çevrili olan Salda Gölü Burdur, Denizli ve Antalya şehirlerinin tam ortasında yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında kara yolunu kullanarak İstanbul’dan Antalya’ya tatile gideceksiniz, Salda güzergahınızda kalacaktır.

Salda Gölü’nde Ne Yapılır?

Salda Gölü

Salda Gölü turu ile bu muhteşem yerde neler yapılır diye merak ediyorsanız size alternatifler içeren bazı öneriler geliyor. Kamp yapmak, bisiklete binmek, fotoğraf çekmek, doğa yürüyüşleri yapmak… Özellikle gün batımında burada müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz. Salda Gölü’ne girme konusunda da akıllarda çok soru oluyor. Gölde yüzülür mü, yüzmek serbest mi diye düşünüyor olabilirsiniz siz de. Aslında Salda’da yüzülür mü yüzülmez mi bunun kararını sanırım bölgeyi bilen rehberler aracılığı ile daha net alabilirsiniz. Ama yine de buranın bir göl olduğu ve farklı derinliklere sahip olduğu unutulmasın. Ayrıca buraya geldiğinizde Salda’da yüzmek yasaktır tabelaları da göreceksiniz. Bu açıdan yüzmek için değil de manzaraya aşık olmak için gelin derim Salda’ya. Ama ille de ayağım suya değsin istiyorsanız sizi Tabiat Parkı’nın plajına gönderiyorum. Burası Salda’nın arka tarafında kalan orman parkı. Park içerisinde yer alan plajda bir nebze olsun su ihtiyacınızı giderebilmeniz mümkün.

Salda Gölü Turu

Salda Gölü

Salda Gölü başta doğa ve fotoğraf severler olmak üzere yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekiyor. Muhteşem manzaralara tanık olacağınız Salda Gölü turu ile bu benzersiz doğa harikasını görebilir ve ‘burası gerçek mi?’ diye düşünebilirsiniz? Salda, Türkiye’nin Maldivler’i olarak biliniyor. Hatta halk arasında artık ismi ‘Saldivler‘ bile olmuş durumda. Evet, böyle masmavi bir su ve bembeyaz bir kumsal gördüğümüzde orayı hemen Maldivler’e benzetiyoruz ama Salda, Maldivler’den çok daha ayrıcalıklı güzelliklere sahip bir yer. Berrak ve yüksek mineralli suyunun yanı sıra
1. dereceden doğal sit alanı olan Salda’nın 2 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor.  

Salda Gölü Turu İçin Önemli Bilgiler

Salda Gölü

Salda Gölü gezisini yaparken siz de hiç şüphem yok ki bu muhteşem güzellik karşısında hayran kalacaksınız. Fakat bu güzelliğin uzun yıllar devam edebilmesi için bizlerin de gezimiz esnasında dikkat edeceğimiz bazı konular bulunuyor.

*Salda Gölü, 1. dereceden sit alanı olduğu için koruma altında. Yazının yukarısında bahsettiğim gibi yüksek mineralli suyu ve hayvanların, bitkilerin yaşam alanı olması nedeniyle bu göl birçok bakımdan önem teşkil ediyor. Bu yüzden Salda geziniz boyunca yanınızda bir çöp poşeti bulundurmanız Salda Gölü ve çevresinin temizliği için gerekli olacaktır.

*Salda’nın kumsalı da özellikleri bakımından nadir görülen oluşumlardan biri. Bu yüzden kumsala ayakkabılarınızı çıkartarak basmanız doğamızı ve gölün özelliklerini koruması için önemli.

*Yaz aylarında Salda’ya gitseniz dahi burada akşamları serin olacaktır. Bu yüzden ince bir hırka ya da şal yanınızda mutlaka bulunsun.
Jolly ile Salda Gölü için şimdiden rezervasyon yapabilir, bu muhteşem güzellik ile birlikte lavanta bahçelerini de gezme şansı bulabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Gerçekten güzel bir yer Salda gölü ve çevresi, kesinlikle bir kere mutlaka insanın gitmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir