Sakız Adası’nın Gizli Kalmış Lezzetleri

Sakız Adası, muhteşem doğası, asma bahçeleri, şarapları, Uzo’su, gurme lezzetleri, tavernaları, turkuaz  rengi denizi, eşsiz kumsalları, cana yakın insanları, efsanelerle dolu sakız ağaçlarıyla dünyaca ünlü bir ada…

Yunanistan’ın 4. büyük adası olan Sakız Adası, Ege kıyılarımıza çok yakın. Çeşme’den feribotla  sadece 45 dakika uzaklıkta…

Adanın limanında, yan yana dizilmiş, birbirinden güzel dekorasyona sahip tavernalar, kafeler, barlar  bulunuyor.

Adalarda hayat limanların etrafında kuruluyor. Chios, Antik dönemlerden bugüne kadar denizcilik alanında etkili olan, Sakız Adası halkı, Perslerle olan savaşlardan tutun da Büyük İskender’in filosuna kadar destek olmuş.

Antony Queen’in  “Zorba” filmini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Filmin müziklerini besteleyen Mikis Theodorakis, Sakız Adası’nda doğmuş ve adaya harika bir ün katmış.

Yunanistan’ın en büyük armatörleri de ada sakinlerinden…

Ülkemizde olduğu gibi, Yunan Adaları’nda da her yerde sizleri güzellikleriyle büyüleyen begonviller karşılıyor.

Sakız Adası’nda, sakız üretiminin yapıldığı Ortaçağ’dan kalma köyler onlar için bir hazine gibi… Sokaklar aynı Anadolu sokakları gibi… Yaşlı teyzeler ve amcalar yan yana oturmuş, günün dedikodusunu yaparken size de laf atmaktan çekinmiyorlar. Kültürlerine çok bağlı olan adalılar, hala eski geleneklerini ve göreneklerini sürdürmekten dolayı gurur duyuyorlar.

Sakız Adası

Sakız Adası’ nın Dillere Destan Ortaçağ ‘dan Kalma Şirin Köyleri

Sakız Adası’nda en çok etkilendiğim köylerden biri Mesta… Korsan saldırılarından korunmak için adeta kale gibi inşa edilmiş… 12. yüzyıldan kalma yapıların hakim olduğu köy, bana göre masallara özgü bir köy.

Sakız Adası’nın en güzel yerleşim bölgeleri arasında; Olimpoi, Kampos, Avgonima, Armolia, Pirygi, Langada ve Mesta görülmeye değer.

Sakız Adası’nda Yunan Mutfağı’nın Eşsiz Lezzetleri

Yunan Mutfağı’nın vazgeçilmez mezeleri, zeytinyağlıları, balıkları, deniz mahsulleri… Hani masaya yemekler geldiğinde gözlerinizin ışıldadığı durumlar vardır ya, işte o haller başınıza geliyor Sakız’da. Tatmaya başlayınca ise kendinizden geçiyorsunuz.

Ayak üstü bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, Yunan dürümü olarak adlandırılan Gyros tercihleriniz arasında olmalı. Tavuk etinin, soslarla zenginleştirilmiş sunumu…

Bira sevenlerdenseniz, Adanın adıyla özleşmiş Fresh Chios Beer, Mythos ve Alfa adlarıyla bilinen Yunan biralarını tercih edebilirsiniz.

Sakız Adası

Yunan Tavernalarından size vereceğim isimleri mutlaka denemenizi öneririm.

Miloi Fish Tavern Deniz kenarında yel değirmenlerinin eşsiz manzarasına karşı adeta gurme çılgınlığı yaşanıyor.  (Tel: 00 30 697 303 8514)

Taverna Mouria   (Tel: 00 30 22710 93 444)Deniz mahsulleriyle baş döndürüyor.

Apomero, Limanaki , Prygos  değişik lezzetleri bulabileceğiniz harika mekanlar..

Oz Bar ise değişik içki tadımları yapacağınız , sunumlarıyla sizi etkileyecek harika bir bar.. (Tel: 30 227 10 80326 )

Keyifle gezmeniz dileğiyle!

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir