Sakız Adası’nın Gizli Kalmış Lezzetleri

Sakız Adası, muhteşem doğası, asma bahçeleri, şarapları, Uzo’su, gurme lezzetleri, tavernaları, turkuaz  rengi denizi, eşsiz kumsalları, cana yakın insanları, efsanelerle dolu sakız ağaçlarıyla dünyaca ünlü bir ada…

Yunanistan’ın 4. büyük adası olan Sakız Adası, Ege kıyılarımıza çok yakın. Çeşme’den feribotla  sadece 45 dakika uzaklıkta…

Adanın limanında, yan yana dizilmiş, birbirinden güzel dekorasyona sahip tavernalar, kafeler, barlar  bulunuyor.

Adalarda hayat limanların etrafında kuruluyor. Chios, Antik dönemlerden bugüne kadar denizcilik alanında etkili olan, Sakız Adası halkı, Perslerle olan savaşlardan tutun da Büyük İskender’in filosuna kadar destek olmuş.

Antony Queen’in  “Zorba” filmini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Filmin müziklerini besteleyen Mikis Theodorakis, Sakız Adası’nda doğmuş ve adaya harika bir ün katmış.

Yunanistan’ın en büyük armatörleri de ada sakinlerinden…

Ülkemizde olduğu gibi, Yunan Adaları’nda da her yerde sizleri güzellikleriyle büyüleyen begonviller karşılıyor.

Sakız Adası’nda, sakız üretiminin yapıldığı Ortaçağ’dan kalma köyler onlar için bir hazine gibi… Sokaklar aynı Anadolu sokakları gibi… Yaşlı teyzeler ve amcalar yan yana oturmuş, günün dedikodusunu yaparken size de laf atmaktan çekinmiyorlar. Kültürlerine çok bağlı olan adalılar, hala eski geleneklerini ve göreneklerini sürdürmekten dolayı gurur duyuyorlar.

Sakız Adası

Sakız Adası’ nın Dillere Destan Ortaçağ ‘dan Kalma Şirin Köyleri

Sakız Adası’nda en çok etkilendiğim köylerden biri Mesta… Korsan saldırılarından korunmak için adeta kale gibi inşa edilmiş… 12. yüzyıldan kalma yapıların hakim olduğu köy, bana göre masallara özgü bir köy.

Sakız Adası’nın en güzel yerleşim bölgeleri arasında; Olimpoi, Kampos, Avgonima, Armolia, Pirygi, Langada ve Mesta görülmeye değer.

Sakız Adası’nda Yunan Mutfağı’nın Eşsiz Lezzetleri

Yunan Mutfağı’nın vazgeçilmez mezeleri, zeytinyağlıları, balıkları, deniz mahsulleri… Hani masaya yemekler geldiğinde gözlerinizin ışıldadığı durumlar vardır ya, işte o haller başınıza geliyor Sakız’da. Tatmaya başlayınca ise kendinizden geçiyorsunuz.

Ayak üstü bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, Yunan dürümü olarak adlandırılan Gyros tercihleriniz arasında olmalı. Tavuk etinin, soslarla zenginleştirilmiş sunumu…

Bira sevenlerdenseniz, Adanın adıyla özleşmiş Fresh Chios Beer, Mythos ve Alfa adlarıyla bilinen Yunan biralarını tercih edebilirsiniz.

Sakız Adası

Yunan Tavernalarından size vereceğim isimleri mutlaka denemenizi öneririm.

Miloi Fish Tavern Deniz kenarında yel değirmenlerinin eşsiz manzarasına karşı adeta gurme çılgınlığı yaşanıyor.  (Tel: 00 30 697 303 8514)

Taverna Mouria   (Tel: 00 30 22710 93 444)Deniz mahsulleriyle baş döndürüyor.

Apomero, Limanaki , Prygos  değişik lezzetleri bulabileceğiniz harika mekanlar..

Oz Bar ise değişik içki tadımları yapacağınız , sunumlarıyla sizi etkileyecek harika bir bar.. (Tel: 30 227 10 80326 )

Keyifle gezmeniz dileğiyle!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir