Raskolnikov’un Rehberliğinde St. Petersburg

Dünya edebiyatının en güçlü romanlarına ev sahipliği yapan barok ve neo-klasik tarzda inşa edilmiş St. Petersburg, edebiyat ve tarihin iç içe olduğu görkemli bir şehir. Gogol, Dostoyevski, Turgenyev gibi ünlü yazarların romanlarına konu olan St. Petersburg’da ıslak parke taşlarıyla kaplı sokaklarında yürüyebilir, ihtişamlı binaları seyredebilir, Neva Nehri’nde tekne turuna çıkabilirsiniz. Dostoyevski’nin Raskolnikov‘dan Prens Mişkin’e tüm kahramanlarında izler taşıyan bu muhteşem şehirde görülecek pek çok yer var işte bazıları: 

St Petersburg

Dostoyevski Müzesi

Tabii ki şehrin en önemli edebiyatçısı Dostoyevski en önemli rehberimiz… Onun izinde şehri ziyaret etmek ise ayrı bir keyif. Yazarın 1878’ten ölümüne dek yaşadığı ve Karamazof Kardeşler’i yazdığı ev Dostoyevski Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede yazarın kişisel eşyalarından el yazmalarına pek çok özel eşyası mevcut. Müze ziyaretiniz sonrasında Dostoyevski’nin romanlarında geçen sokaklarda dolaşabilirsiniz.

Dostoyevski Müzesi

İdiot Restaurant

Dostoyevski’nin Budala romanının kahramanı Prens Mişkin’in evi şeklinde dekore edilen “Idiot” restaurantı ziyaret etmeden St. Petersburg’tan sakın dönmeyin. Burada Rusların ünlü Borç Çorbası’nın tadına da bakabilirsiniz.

Idiot Restaurant

Neva Nehri Turu

Beyaz Geceler kitabında konu edilen Neva Nehri’nde tekne turuna katılabilir, beyaz gecelerin aydınlattığı her iki yanı saraylarla süslü kanallarda birbirinden güzel köprülerin altından geçerken şehrin güzelliğine bir kez daha hayran olabilirsiniz.

Neva Nehri Turu

Puşkin Müzesi

Rus şiirinin en ünlü temsilcisi Puşkin’de Petersburg’da yaşamış edebiyatçılardan biri. Rusya’nın en ünlü şairi Puşkin’in müze haline getirilen evinde yazarla ilgili pek çok özel eşya mevcut.

Puşkin Müzesi

Petersburg Tren Garı

Hemen hemen her Rus edebiyatı metinlerinde kendine yer bulmuş olan tren garını görmemek olmaz. Tarihi yapısı, yaşanmışlıkları ve edebiyatın odak noktası olması sebebiyle önemli bir mekandır. Ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

St Petersburg Tren Garı

Edebiyat Kafesi 

Bu kafe Puşkin’in en çok vakit geçirdiği kafelerden biridir. St Petersburg’daki Hermitage’a çok yakındır. Ayrıca Puşkin’in karısı için yaptığı o ünlü düellodan hemen önce yine bu kafede vakit geçirdiği bilinir. Kafenin girişinde de Puşkin’in masada yazı yazarken modellenmiş bir heykeli bulunmaktadır.

St Petersburg Edebiyat Kafesi

Elinizde bir Dostoyevski kitabı St. Petersburg sokaklarında romanlardaki gibi bir gezi geçirebilirsiniz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir