Raskolnikov’un Rehberliğinde St. Petersburg

Dünya edebiyatının en güçlü romanlarına ev sahipliği yapan barok ve neo-klasik tarzda inşa edilmiş St. Petersburg, edebiyat ve tarihin iç içe olduğu görkemli bir şehir. Gogol, Dostoyevski, Turgenyev gibi ünlü yazarların romanlarına konu olan St. Petersburg’da ıslak parke taşlarıyla kaplı sokaklarında yürüyebilir, ihtişamlı binaları seyredebilir, Neva Nehri’nde tekne turuna çıkabilirsiniz. Dostoyevski’nin Raskolnikov‘dan Prens Mişkin’e tüm kahramanlarında izler taşıyan bu muhteşem şehirde görülecek pek çok yer var işte bazıları: 

St Petersburg

Dostoyevski Müzesi

Tabii ki şehrin en önemli edebiyatçısı Dostoyevski en önemli rehberimiz… Onun izinde şehri ziyaret etmek ise ayrı bir keyif. Yazarın 1878’ten ölümüne dek yaşadığı ve Karamazof Kardeşler’i yazdığı ev Dostoyevski Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede yazarın kişisel eşyalarından el yazmalarına pek çok özel eşyası mevcut. Müze ziyaretiniz sonrasında Dostoyevski’nin romanlarında geçen sokaklarda dolaşabilirsiniz.

Dostoyevski Müzesi

İdiot Restaurant

Dostoyevski’nin Budala romanının kahramanı Prens Mişkin’in evi şeklinde dekore edilen “Idiot” restaurantı ziyaret etmeden St. Petersburg’tan sakın dönmeyin. Burada Rusların ünlü Borç Çorbası’nın tadına da bakabilirsiniz.

Idiot Restaurant

Neva Nehri Turu

Beyaz Geceler kitabında konu edilen Neva Nehri’nde tekne turuna katılabilir, beyaz gecelerin aydınlattığı her iki yanı saraylarla süslü kanallarda birbirinden güzel köprülerin altından geçerken şehrin güzelliğine bir kez daha hayran olabilirsiniz.

Neva Nehri Turu

Puşkin Müzesi

Rus şiirinin en ünlü temsilcisi Puşkin’de Petersburg’da yaşamış edebiyatçılardan biri. Rusya’nın en ünlü şairi Puşkin’in müze haline getirilen evinde yazarla ilgili pek çok özel eşya mevcut.

Puşkin Müzesi

Petersburg Tren Garı

Hemen hemen her Rus edebiyatı metinlerinde kendine yer bulmuş olan tren garını görmemek olmaz. Tarihi yapısı, yaşanmışlıkları ve edebiyatın odak noktası olması sebebiyle önemli bir mekandır. Ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

St Petersburg Tren Garı

Edebiyat Kafesi 

Bu kafe Puşkin’in en çok vakit geçirdiği kafelerden biridir. St Petersburg’daki Hermitage’a çok yakındır. Ayrıca Puşkin’in karısı için yaptığı o ünlü düellodan hemen önce yine bu kafede vakit geçirdiği bilinir. Kafenin girişinde de Puşkin’in masada yazı yazarken modellenmiş bir heykeli bulunmaktadır.

St Petersburg Edebiyat Kafesi

Elinizde bir Dostoyevski kitabı St. Petersburg sokaklarında romanlardaki gibi bir gezi geçirebilirsiniz.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir