Portofino | Dolce-vita

İnsanı yaşatan hayaller ve ufacık hikayelerdir. Bir yerin o anki zamanını nasıl yakalar ruhunu nasıl tasvir eder, kalp atışlarını nasıl sayarsınız? Değişimlerini nasıl ifade eder, bir yandan da böylesine zamansız ve eşsiz bir yer olan Portofino’yu nasıl översiniz? Bir şarkının peşinden giderek mi? Belki romantik bir limana aşkı bulmaya giderek övebilirsiniz. Pencerelerinden ateş kırmızısı sardunyalar sarkan rengarenk evleri, daracık sokakları, limanda demirli lüks yatları, minicik meydanı ile Portofino tam bir rüya ülkesi. Dolce-vita yaşamayı seven dünya jet-set’i de Portofino’dan vazgeçmemekte haklılar sanırım.

Portofino

Portofino, İtalya’da Ligurya bölgesinde Genova’ya bağlı bir kasaba. Yaklaşık olarak Cenevo’dan 50 km ilerisinde. Portofino’ya önce Santa Margherita‘ya giderek oradan da Portofino’ya giden feribotlarla ulaşabilirsiniz. Portofino’ya âşık olmadan önce Santa Maraherita’ya aşık olmanız an meselesi diyebilirim. Bu cennet gibi yerde evlerin üzerine çizilmiş resimler sizi etkileyebilir. Santa Margherita, Portofino’dan önceki en büyük liman şehri. Başka bir şehirden trenle Portofino’ya ulaşmak isteyenler için son durak. Sonra ya otobüse ya da bizim yaptığımız gibi feribota binmek gerekiyor. Tekneden gördüğüm kadarıyla bu şehir de tıpkı Rapallo gibi çok sevimli ve çok şirin. Tarihi otelleri, o capcanlı renkli evleri biraz baş döndürülecek cinsten. Evlerin önünden çiçekler sarkan, küçük, sakin, huzurlu, mis gibi deniz kokan ve bir o kadar da güzel olan, sizi içine alan küçük bir Cenova kenti burası.

 

 

 

 

portofinoCastello Brown Kalesi: Castello Brown, köyün yukarısında bir tepede bulunuyor. Manzarasına bakmaya doyum olmuyor, benden söylemesi. Sabah saat 10’dan akşam 7’ye kadar gezilebilir. Kalenin essiz bir bahçesi bulunuyor. San Giorgio Kilisesi: Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş olan bu kiliseyi mutlaka görmelisiniz. Portofino limanına tepeden hâkim olan bu kilise, döneminde denizcilerin uğrak yerlerinden biri olmuş.

fotograf (2)Abbazia della Cervara , Paraggi ile Santa Margherita Ligure arasında bir tepede yer alan kilise & manastır Abbazia della Cervara 1361’de inşaa edilmiş, muhteşem bahçeler ile çevrelenmiş. Geçtiğimiz yüzyıllarda Benedictine rahiplerini, 3 papayı, azize Catherine of Siena’yı, Fransız kralı I. François’yı misafir etmiş manastırın manzaraları görülmeye değer.

 

 

Limanda güzel bir yerde oturup insanları seyredip bir şeyler yemek ya da atıştırmak isterseniz, birkaç öneri verebilirim. Bizim tercihimiz Bar Mariuccia dan oldu, konumu ve yemekleri ve içecekleri gayet güzeldi, oturup güzel tekneleri ve o yemyeşil ormanı ve denize seyretmek için çok keyifli bir yerdi. Bunun dışında; La Gritta ” Ristotante ‘La Stella , Bar Morena,Ristorante Delfino Portofino limanında bulunan güzel cafe ve restarantların’dan sadece birkaçı. Burada deniz mahsüllerinin bolca olduğundan, Genovese adı verilen yeşil renkteki İtalyan usülü sebze çorbasını mutlaka denemelisiniz. Ayrıca biraz pahalı olan Pizzeria El Portico’dan denemelisiniz. Yalnız bu yemek pizza değil içinde bolca deniz mahsülleri olan bir tür yemek, denemeye değer diyorum. Ancak unutmamak gerek orada öğle yemekleri saat 14.00 ile 16.00 arasında oluyor. Akşam yemeği ise saat 20.00’den önce başlamıyor.

Bir şarkının peşinden gitmek gibi Portofinoya’da gitmek. İtalya’nın kuzeybatısında, Tigullio Körfezi’nin en ucunda bu güzel kasaba. Adını da bu konumundan alıyor zaten. Portofino son liman deme. Aslında 1959 yılı başlarında Portofino, İtalyan Riviyera’sının Cenova yakınlarındaki küçük, sıradan şirin balıkçı kasabalarından biriymiş. Pekâlâ, bir şarkıyla meşhur olabilirmiş ama belli ki aşk perisi Portofino’yu mesken tutmuş kim bilir.

Jolly Tur ile İtalya Turları!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir