Portakal Çiçeği Kokusuyla Adana

Bu kendine özgü şehri ziyaret etmek için en uygun zaman, portakal çiçeği kokusunun şehri kapladığı nisan ayı. Adana’nın bu en güzel döneminde bu eşsiz şehri daha çok kişinin ziyaret etmesi ve Adana’nın havasını, lezzetlerini tatması için 2013 yılından bu yana Adana Portakal Çiçeği Karnavalı düzenleniyor.

Portakal çiçeği zamanı olan nisan ayında Adana, müthiş bir iklime sahip oluyor, hava ne sıcak ne de soğuk… Kısa kollularınızı giyerek sokaklarda dolaşabilir, rüzgarın taşıdığı müthiş portakal çiçeği kokusunu içinize çekerek Adana sokaklarında eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Yılda sadece bir kez, en fazla 2 hafta süren bu müthiş dönemde Adana’da olmanın keyfi bambaşka. Portakal çiçeği mevsimi, iklim durumuna göre birkaç gün fark etmekle birlikte, genellikle 5-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşiyor. Bu yıl Karnaval 8 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Dünyanın ünlü karnavallarından örnek alınarak düzenlenen etkinlikte Adana sokakları rengarenk bir görünüme bürünüyor. Karnavala katılan kişilere Adana’nın başka yerde bulunmayan efsane lezzetleri özel menüler eşliğinde sunuluyor, karnaval sponsorları çeşitli etkinliklerle karnavalın eğlence dozunu yükseltiyor. Pek çok ünlünün katılımıyla gerçekleşen karnavalda müzik grupları sokak sahnelerinde performans sergiliyor, katılımcılar müziğin ve dansın tadını çıkarıyor.

Adana’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Taşköprü: Adana’nın simgesi olan köprü, Romalılar döneminde Seyhan Nehri üzerine yapılmıştır ve şehrin iki yakasını birleştirir. 3.10 m yüksekliğinde 13 m genişliğinde 21 gözlü ve taştan yapılmıştır. Günümüzde 21 gözden sadece 14’ü mevcuttur.

Gazipaşa, Ziyapaşa, Metro Sokağı, Turgut Özal Bulvarı: Adana’nın en ünlü noktalarının ve eğlence mekanlarının olduğu bu bölgede kahve mollaları verebilir, portakal çiçeklerinin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Büyük Saat Kulesi: Kentin önemli simgelerinden biri de Saat Kulesidir. Ali Münif Caddesi’nde bulunan 32 metre yüksekliğindeki kule 1882 yılında, Adana Valisi tarafından inşa edilmiştir. 32 metre yüksekliğiyle Türkiye’deki en uzun saat kulesidir.

Ulucami: Ramazanoğulları tarafından yapılan Ulucami, kentin en büyük ve ünlü camiidir. Selçuklu, Memluk ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan bu camiyi ziyaret etmeden Adana’dan dönülmez.

Adana ve mutlaka tadılması gereken lezzetler

Adana Kebap: Adana’nın simgesi kuşkusuz Adana Kebaptır. Adana’da kebap yemek günün her öğüne uygundur, o nedenle kebapçılar şehrin birçok noktasında 24 saat hizmet veriyor. Adana’da kebap ile özgü olarak dürüm pidesine sarılmış olarak yenir, tavsiyemiz bu şekilde yemenizden yana olacaktır.

Lahmacun: Adana lahmacunu ne büyük ne de fındık boydadır. Tam orta büyüklükte ve yuvarlaktır. Adana’da mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetlerden biri de lahmacundur.

Kazan Simidi: Yine Adana’ya özgü bir lezzet daha. Çukurova’ya özgü bir simit olan Kazan Simidi, taş fırında pişirilir, şekersiz ve örgülüdür.

Bici Bici: Sadece Adana’da bulabileceğiniz tatlardan biri de Bici Bici’dir. Rendelenmiş buz, nişasta, pudra şekeri ve şerbetten oluşan Bici Bici hafif ve serinletici bir tatlıdır. Denemeden Adana’dan ayrılmayın.

Ciğer: Adana’da yine her öğün yenebilen lezzetlerden biri ciğerdir. Şehrin hemen her noktasında sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar açık olan ciğerci dükkânlarında kuyruk yağı eklenerek odun ateşinde uzun uzun pişirilen ciğerin tadına mutlaka bakmalısınız.

Jolly Tur ile Adana Portakal Çiçeği Festivaline katılmak için tıklayınız.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir