Portakal Çiçeği Kokusuyla Adana

Bu kendine özgü şehri ziyaret etmek için en uygun zaman, portakal çiçeği kokusunun şehri kapladığı nisan ayı. Adana’nın bu en güzel döneminde bu eşsiz şehri daha çok kişinin ziyaret etmesi ve Adana’nın havasını, lezzetlerini tatması için 2013 yılından bu yana Adana Portakal Çiçeği Karnavalı düzenleniyor.

Portakal çiçeği zamanı olan nisan ayında Adana, müthiş bir iklime sahip oluyor, hava ne sıcak ne de soğuk… Kısa kollularınızı giyerek sokaklarda dolaşabilir, rüzgarın taşıdığı müthiş portakal çiçeği kokusunu içinize çekerek Adana sokaklarında eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Yılda sadece bir kez, en fazla 2 hafta süren bu müthiş dönemde Adana’da olmanın keyfi bambaşka. Portakal çiçeği mevsimi, iklim durumuna göre birkaç gün fark etmekle birlikte, genellikle 5-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşiyor. Bu yıl Karnaval 8 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Dünyanın ünlü karnavallarından örnek alınarak düzenlenen etkinlikte Adana sokakları rengarenk bir görünüme bürünüyor. Karnavala katılan kişilere Adana’nın başka yerde bulunmayan efsane lezzetleri özel menüler eşliğinde sunuluyor, karnaval sponsorları çeşitli etkinliklerle karnavalın eğlence dozunu yükseltiyor. Pek çok ünlünün katılımıyla gerçekleşen karnavalda müzik grupları sokak sahnelerinde performans sergiliyor, katılımcılar müziğin ve dansın tadını çıkarıyor.

Adana’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Taşköprü: Adana’nın simgesi olan köprü, Romalılar döneminde Seyhan Nehri üzerine yapılmıştır ve şehrin iki yakasını birleştirir. 3.10 m yüksekliğinde 13 m genişliğinde 21 gözlü ve taştan yapılmıştır. Günümüzde 21 gözden sadece 14’ü mevcuttur.

Gazipaşa, Ziyapaşa, Metro Sokağı, Turgut Özal Bulvarı: Adana’nın en ünlü noktalarının ve eğlence mekanlarının olduğu bu bölgede kahve mollaları verebilir, portakal çiçeklerinin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Büyük Saat Kulesi: Kentin önemli simgelerinden biri de Saat Kulesidir. Ali Münif Caddesi’nde bulunan 32 metre yüksekliğindeki kule 1882 yılında, Adana Valisi tarafından inşa edilmiştir. 32 metre yüksekliğiyle Türkiye’deki en uzun saat kulesidir.

Ulucami: Ramazanoğulları tarafından yapılan Ulucami, kentin en büyük ve ünlü camiidir. Selçuklu, Memluk ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan bu camiyi ziyaret etmeden Adana’dan dönülmez.

Adana ve mutlaka tadılması gereken lezzetler

Adana Kebap: Adana’nın simgesi kuşkusuz Adana Kebaptır. Adana’da kebap yemek günün her öğüne uygundur, o nedenle kebapçılar şehrin birçok noktasında 24 saat hizmet veriyor. Adana’da kebap ile özgü olarak dürüm pidesine sarılmış olarak yenir, tavsiyemiz bu şekilde yemenizden yana olacaktır.

Lahmacun: Adana lahmacunu ne büyük ne de fındık boydadır. Tam orta büyüklükte ve yuvarlaktır. Adana’da mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetlerden biri de lahmacundur.

Kazan Simidi: Yine Adana’ya özgü bir lezzet daha. Çukurova’ya özgü bir simit olan Kazan Simidi, taş fırında pişirilir, şekersiz ve örgülüdür.

Bici Bici: Sadece Adana’da bulabileceğiniz tatlardan biri de Bici Bici’dir. Rendelenmiş buz, nişasta, pudra şekeri ve şerbetten oluşan Bici Bici hafif ve serinletici bir tatlıdır. Denemeden Adana’dan ayrılmayın.

Ciğer: Adana’da yine her öğün yenebilen lezzetlerden biri ciğerdir. Şehrin hemen her noktasında sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar açık olan ciğerci dükkânlarında kuyruk yağı eklenerek odun ateşinde uzun uzun pişirilen ciğerin tadına mutlaka bakmalısınız.

Jolly Tur ile Adana Portakal Çiçeği Festivaline katılmak için tıklayınız.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir