Polonya’nın Çiçekli Köyü Zalipie

Polonya’nın Krakow şehrine 38 km uzaklıkta Zalipie köyünde yaşayan bir kadın mutfağında çirkin mi çirkin görünen siyah isi kapatmanın çarelerini düşünmeye başladı. Aklına bu isi renkli boyalarla kapatmak geldi. Rengarenk boyaları alıp o siyah isin üzerine güzel çiçekler çizdi. Bu desenleri gören köylüler özenip kendi evlerinde kirlenen duvarlara ve tavanlara rengarenk çiçekler çizmeye başladılar. Bu sayede evlerdeki kötü görüntüler kalktı ve yerine rengarenk çiçekler geldi.

Daha sonra köylüler evlerinin içi gibi dışını da rengarenk çiçeklerle bezemeye başladı. Üstelik bu şirin köy 1948‘den bu yana “en iyi dış cephe boyama yarışmasına” ev sahipliği yapmaktadır. O dönemde bu etkinliğin yapılma amacı ise 2.Dünya Savaşında büyük yaralar almış Polonya halkını ve Zalipie köyünü yaşadıkları buhranlı dönemden biraz olsun uzaklaştırmaktı.

O dönemde şimdiki gibi boya ve fırça gibi alet edevat yoktu. Köylüler insan saçı ile at, inek gibi hayvanların tüylerinden fırça yapmışlardır. Hamur parçaları, yağ, yumurta ve gübre gibi malzemeler birleştirilerek de boya elde etmişlerdir.

Bu küçük etkinlik o dönem çok da başarılı oldu. Köy halkı o dönemleri unutalı çok oldu, ama Zalipie köyü evlerini çiçeklerle süsleme geleneğini günümüzde hala devam ettiriyor.

İşte Zalipie köyünün çiçeklerle bezenmiş rengarenk görüntüleri:

Köy sakinleri yıl içinde ara ara motiflerin üzerinden geçerek çiçek motiflerinin kalıcılığını sağlamışlardır. Bu zevkli iş aynı zamanda epey meşakkatli bir iş olduğundan genellikle köy işlerinin yoğun olmadığı İsa Bedeni Yortusu bayramından hemen sonra evlerini boyarlar.

Köyde bulunan bir evin bu motifleri çok yoğun şekilde kullandığını göreceksiniz. Bu evin sahibi Felicja Curylowa isimli bir kadındır ve evinin içini ve dışını boyama işini kendine büyük bir amaç haline getirmiştir. Evinin her odasını her noktasını boyayan Felicja Curylowa’nın evi öldükten sonra müze haline getirilmiştir.

Şehir hayatının hengamesinden bir an olsun uzaklaşıp dilediğinizce fotoğraf çekmek isterseniz bu köyü ilkbahar döneminde ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bu köy Polonya’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Eğer Polonya’ya yolunuz düşerse Zalipie köyünü mutlaka siz de görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir