Polonya’nın Çiçekli Köyü Zalipie

Polonya’nın Krakow şehrine 38 km uzaklıkta Zalipie köyünde yaşayan bir kadın mutfağında çirkin mi çirkin görünen siyah isi kapatmanın çarelerini düşünmeye başladı. Aklına bu isi renkli boyalarla kapatmak geldi. Rengarenk boyaları alıp o siyah isin üzerine güzel çiçekler çizdi. Bu desenleri gören köylüler özenip kendi evlerinde kirlenen duvarlara ve tavanlara rengarenk çiçekler çizmeye başladılar. Bu sayede evlerdeki kötü görüntüler kalktı ve yerine rengarenk çiçekler geldi.

Daha sonra köylüler evlerinin içi gibi dışını da rengarenk çiçeklerle bezemeye başladı. Üstelik bu şirin köy 1948‘den bu yana “en iyi dış cephe boyama yarışmasına” ev sahipliği yapmaktadır. O dönemde bu etkinliğin yapılma amacı ise 2.Dünya Savaşında büyük yaralar almış Polonya halkını ve Zalipie köyünü yaşadıkları buhranlı dönemden biraz olsun uzaklaştırmaktı.

O dönemde şimdiki gibi boya ve fırça gibi alet edevat yoktu. Köylüler insan saçı ile at, inek gibi hayvanların tüylerinden fırça yapmışlardır. Hamur parçaları, yağ, yumurta ve gübre gibi malzemeler birleştirilerek de boya elde etmişlerdir.

Bu küçük etkinlik o dönem çok da başarılı oldu. Köy halkı o dönemleri unutalı çok oldu, ama Zalipie köyü evlerini çiçeklerle süsleme geleneğini günümüzde hala devam ettiriyor.

İşte Zalipie köyünün çiçeklerle bezenmiş rengarenk görüntüleri:

Köy sakinleri yıl içinde ara ara motiflerin üzerinden geçerek çiçek motiflerinin kalıcılığını sağlamışlardır. Bu zevkli iş aynı zamanda epey meşakkatli bir iş olduğundan genellikle köy işlerinin yoğun olmadığı İsa Bedeni Yortusu bayramından hemen sonra evlerini boyarlar.

Köyde bulunan bir evin bu motifleri çok yoğun şekilde kullandığını göreceksiniz. Bu evin sahibi Felicja Curylowa isimli bir kadındır ve evinin içini ve dışını boyama işini kendine büyük bir amaç haline getirmiştir. Evinin her odasını her noktasını boyayan Felicja Curylowa’nın evi öldükten sonra müze haline getirilmiştir.

Şehir hayatının hengamesinden bir an olsun uzaklaşıp dilediğinizce fotoğraf çekmek isterseniz bu köyü ilkbahar döneminde ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bu köy Polonya’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Eğer Polonya’ya yolunuz düşerse Zalipie köyünü mutlaka siz de görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir