En Güzel Balayı Yerleri Rotası: Koh Phi Phi Tayland

Düğün telaşını, stresini ve yorgunluğunu atmak için balayı tatili tercihini doğru yapmak gerekiyor. Evliliğin en güzel ve heyecanlı dönemi balayı tatilinde pişman olmamak için iyi bir araştırma ise şart. Doğası ile etkileyici ve masalsı atmosferi ile Tayland’ın Koh Phi Phi Adası, enfes plajları ile balayı tatilinin ilk tercihlerinden biri oluyor.

Dört mevsim hava sıcaklığı hemen hemen aynı olup, tatil için gidilebilecek kaç yer var dünyada? Mesela, Singapur, Küba ya da Dubai olabilir, fakat yazın 50 dereceleri aşan sıcaklıkla boğuşan Dubai çok da tercih edilebilecek yerlerden sayılmaz diye düşünüyorum. Kış aylarında hem yaz rüyasını, hem de yazın gittiğinizde yine yazı yaşabileceğiniz yerlerden bir yer Güneydoğu Asya. Ülkenin genel sıcaklığı yıl boyunca 30 derece civarlarında ve tropikal iklime sahip olması, yaz ve kış demeden dünya en çok turist çeken ülkelerden birisi.

Dünyada mavi ve yeşilin bir arada olduğu kaç ülke vardır? Bunlardan bir tanesinde Güney Asya yani Phuket. Mavi ve yeşilin her tonunu hiç esirgemeden gözlerimizin önüne seriyor adeta. Geçen aylarda gerçekleştirdiğim Phuket tatilimin izlerini bir an önce paylaşmak istiyorum.

Koh Phi Phi Adası

Aslında biraz şüpheli bakıyordum Phuket’e gitmeye, çünkü genelde balayı için en çok tercih edilen yerlerden biriydi. Araştırma yaptığında sadece balayı için giden çiftlerin izlenimlerine rastlamıştım. Bekâr bir insan olarak biraz mesafeli durmuştum kendisiyle. Fakat gitmeye karar verdikten sonra ve gördükten sonra düşüncelerimde 180 derecelik bir değişim oldu. Şöyle, tabii ki balayı için seçilebilecek en güzel yerlerden birisi, bununla birlikte doğa ve deniz tutkunları için gidilebilecek dünyanın en güzel yeri diyebilirim. Bunu ilk gün gördüğüm Koh Phi Phi adalarının etkisi büyük, onların sayesinde bu imajı bence yıkmıştım beynimde. İnsanın aklını uçuran doğal güzelliklerin yanında, ilginç bir dini hayat ve lezzetli yiyecekler de Phuket resmine dâhil olmaya başlamıştı. Tayland’ın Phuket adasındaki ikinci günümüzde ‘’Andaman Denizini‘’ keşfetmeye gidiyoruz. Koh Phi Phi adaları Tayland’n güney kesiminde yer alan en ünlü adalarından.

Yedi adadan oluşan Ko Phi Phi bölgesine doğru yola koyuluyoruz. Sabah dokuz civarı bindiğimiz teknemizle yaklaşık olarak Phuket Krabi Thai ilinden 1 saatlik yolculuktan sonra vardık. Yalnız, bu bir saatlik yolculuk aşırı sarsıntılı ve hızlı geçiyor. Kesinlikle yerinizden kıpırdamamanız tavsiye edilir, aksi takdirde ayağa kalkıp bir yerinizi incitmeniz mümkün.

Yerleşime açık olan ana ada Koh Phi Phi Don‘da manzara ve şnorkel noktaları gibi çeşitli doğal güzellikler bulunuyor. Don Adası turistlerin konakladığı en önemli adalardan. Bununla birlikte Koh Phi Phi, Koh Phi Phi Le, Bambu Adası, Koh Bida Nai, Koh Bida Nok en ünlü adaları arasında yer alıyor. Adalara yavaş yavaş varmaya başladığımızda, girintili çıkıntılı kıyılarda ilerlerken, bir sonraki dönemeçte sizi nasıl bir manzaranın beklediğini hayal bile edemiyorsunuz. Gökyüzü ve deniz bir olmuş, mavi ve yeşilin her tonunu gözler önüne seriyor. Binlerce yıllardır denizin dalgalarıyla oluşmuş kireç taşı, bu bölgenin kendine has görüntüsünü oluşturmuş. Etrafta gördüğünüz sadece, alabildiğine yüksek kayalarla çevrili mavi ve beyaz sular, rengârenk balıklar, zümrüt yeşili bitki örtüsü ve dinginlik.

Yolda gördüğümüz Phi Phi Leh Adası üzerindeki olan (Tham Phaya Naak) ‘Viking mağarası’ beni çok etkiledi. Vikingliler tarafından kullanıldığı söylenen bu mağara, daha sonraları korsanların çaldıkları hazinelerini sakladıkları yer olmuş. Mağara içerisinde antik boyalarla boyanmış duvar resimleri bulunmaktaymış, ayrıca Çinli balıkçıların 400 yıl önce yaptıkları bazı çizimlerde bulunuyormuş. Viking mağarası ‘’bird nest’’ denilen yani bir tür kuş yuvalarıyla da ünlü. Çin mutfağı yemeği kuş yuvası çorbanın yapımında kullanılan malzemelerin toplanmasında da kullanılıyormuş.

Durduğumuz bir adada mercanların, olağanüstü renkteki balıkların bulunduğu denize şnorkellerimizi alarak kendinizi attık denize. Bu on beş dakikalık dalış, sadece yerin üstünde bir cennetin var olduğuna değil yerin altında da bir cennet olduğunu hatırlattı.

Diğer bir cennet adamız ise ”Smilan İslands” idi. Burada bol bol denize girip ayrıca ve mercanları görmek için dalma şansımız oldu. Kristal mavi rengindeki denizi, beyaz mercanları ve yine bembeyaz kumlu plajları insanı kendinden alıveriyor.

Burası Tayland’ın en önemli dalış merkezlerinden birisi olduğu için, National Geographic Dergisi tarafından da onaylanmış ve dünyanın en iyi 10 dalış merkezi listesine girmiş. Adanın arka tarafında, daldığımda mercanların güzelliğini, suyun maviliğini görmek yetmiyor sanki insana. Denizin dibine kadar uzanan kocaman granit kayalar çevresindeki mercanlar ve bunları evi yapan deniz canlıları çok hoş bir görüntü veriyordu. Ben dalış yapmak istemiyorum derseniz, adanın ön tarafında bulunan kumluk yerde denize girebilirsiniz. Fakat adada konaklama bulunmuyor.

Bir adadan diğer bir adaya koşarken karşımıza çıktılar. Maymun Adası ya da maymun plajı, denince aslında tek bir plaj yok. Adada maymunları görebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Biz teknemizle giderken, gördüğümüz bir adada durup maymunları görme şansımız olmuştu.  Maymunlar pek insancıl sayılmazlar, çok yaklaşmamak gerekiyor. Öğrendiğime göre, çok yaklaşan insanları ısırdıkları bile varmış. Bu yüzden sadece beslemenizi öneririm. Muza bayılıyorlar izlediğiniz üzere. Ayrıca biz birine Cola ikram ettik, hiç hayır demeden elimizden aldı, lıkır lıkır içemeye başladı. Yani her şeyi yeyip içebiliyorlar, yemek seçmiyorlar.

Teknemize binip, tekrar yol almaya başladığımızda, heyecan biraz artmıştı sanki. Büyük kayaların arasından hızlıca geçip, uzaktaki sahili gördüğümde The Beach (Kumsal) filminin sahneleri gözümün önündeydi. Her ne kadar, daha sonra Taylandlılar burada film çekildikten sonra buranın doğasının bozulduğunu iddia ederek yapımcılara dava açsalar da, buradaki huzur, deniz ve renk hiçbir değişikliğe uğramamış gibi. Burası ünlü Koh Phi Phi  Leh adası adıyla geçmekte ve konaklamaya açık değil. Adaya sadece günübirlik turlar ile Koh Phi Phi Don‘dan ulaşabiliyor

Her iki tarafını kaplamış dağların arasında kalan Maya Beach‘de hem beyaz bir kumsal ve hem de mercanlarla karşılaşıyorsunuz. Turistlerin günübirlik tercih ettiği bir yer olduğu için biraz kalabalık. Ama her zaman gelmeye değer. Kristal renkli sular size bambaşka duygular yaşatıyor.

Adada yenir derseniz; bol bol hindistan cevizi diyebilirim. Yemek  adada söz konusu değil, zaten doğası bir kafe ya da benzeri bir şeyi kaldıramaz diye düşünüyorum. Günübirlik turlarla buraya gelindiği için, uğradığınız diğer adalarda yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Bu da uğradığımız bir adadaki yemeklerden birisi noodle. Fakat yemek yediğimiz yerdeki yemekler gayet başarılıydı.

Adanın arka tarafı, ormanlık… Gerçekten ilk gördüğünüzde bir film platosuna benzetiyorsunuz. O kadar saf, temiz ve doğal ki… Denizi ayrı duygular yaşattırıyor, ormanı ise ayrı bir dinginlik veriyor insana. Her ikisi birden olunca bambaşka bir insan olup çıkıveriyorsunuz.

Koh Phi Phi’ye geldiğinizde bu adaları gezmenizi şiddetle tavsiye ederim, çektiğiniz fotoğraflara daha sonra tekrar tekrar bakıp o anları yaşamaya devam ediyorsunuz. Ve buralara gelmişken bunları yapmadan dönmeyin;

Koh Phi Phi’de Ne Yapılır?

Dalış ve Şnorkel: Dünyanın en iyi dalış yerlerinden birisi ve Aralık-Mayıs aylarında suyun berraklığının ileri derecede olduğu söyleniyor.

Koh Phi Phi’de tekne turları: Hem longtail hem de hem de sürat tekneleriyle Phi Phi adaları ve etrafında çeşitli turlar düzenleniyor. Yarım günlük longtail ücreti yaklaşık 800 baht, sürat tekneleri ile yapılan ise 2400 baht civarında. Şnorkel turları 600-2400 baht arasında değişiyor.

Koh Phi Phi’de Kano: Bölgeyi gezmek için en iyi yollardan biriside kano kiralamak.

Koh Phi Phi’de Masaj ve Spa: Hemen hemen tüm Koh Phi Phi plajlarında Tay masajı yaptırmak mümkün.

Phuket Turları Fırsatlarına Göz Atmak İçin Tıkla!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir