Pisagor’un sakin adası Samos

2013 yaz tatili için Türkiye’ye yakın, sakin, kafa dinleyebileceğimiz, çok aşırı turistik olmayan, plajları temiz, yemekleri, mezeleri güzel olsun kafi diyerek başladığımız tatil araştırmaları sonucu rotamızı Yunan Adalarına çevirmeye karar veriyor ve arkadaşlarımızla beraber kendimizi şirin Samos ( ya da Türkçe adıyla Sisam ) tatili hazırlıklarına girerken buluyoruz. Tatilimizi Ramazan Bayramı sonrasına denk getirerek adadaki Türk turist kalabalığını da büyük ölçüde atlatmış oluyoruz.

HAZIRLIKLAR

Eğer yeşil pasaportunuz yoksa, Samos’a gitmek için Schengen vizenizin olması gerekiyor. Fakat halihazırda da yürürlükte olan bir anlaşma ile Türkiye’ye yakın bazı adalara kolaylaştırılmış vize uygulaması var. Bu konu ile ilgili olarak  Vizesiz Yunan Adaları konulu yazımı okumanızı öneririm. Biz, Samos’a vakitsizlik sebebi ile Schengen yerine, evrakları birkaç gün evvelden Kuşadası’nda bulunan acentaya vererek kapı vizesi ile giriş yaptık.

YOLCULUK

Oğlum 2 yaşında olduğundan hazırlık ve valiz hazırlama aşaması her annenin tahmin edeceği şekilde yorucu geçti. Mümkün olduğunca çok eşya yüklenmemeye çalışsak da iki yaşında bir bebeğin ihtiyaçları hiç de az olmuyor. İstanbul’dan çıkıp arabamız ile ilk Kuşadası’na gittik. Samos, Kuşadası Dilek Yarımadasına 1650 metre uzakta. Kuşadası’nda bir gece konakladık, sonrasında Samos’a geçtik. Feribot yolculuğu yaklaşık 2 saat sürdü. Bunun sebebi, feribotların adanın merkezi olan Vathi limanına yanaşması. Türkiye’den görünen kısım Pyhtagorio bölgesi fakat bu bölgede sadece yat ve tekneler demirliyor.

Samos’ta vize işlemlerini yapan memurlar son derece rahat, ağır ağır yavaş yavaş çalışıyorlar..

Efe huysuzlanıyor, sıcaktan ve beklemekten çok sıkıldı. Her yerde bebekliyim diye öncelik tanınmasını tabii ki beklemiyorum ama Avrupa’da yaşadığım hep ön sıraların nazikçe teklifi burada asla gerçekleşmiyor. Halkımız, sırasına vatan toprağı savunur gibi sahip. Uzun kuyruk nihayet son buluyor da rahatlıyoruz.

Samos’a iner inmez feribot iskelesinin hemen karşısında bulunan araç kiralama şirketinden daha önceden rezervasyonunu yaptığımız aracımızı günlük 40 Euro dan alıyoruz. Haziran ayında bu fiyatlar 30 Eur. ya kadar inebiliyormuş. Bizle aynı feribotta gelen bazı vatandaşlarımız rezervasyonsuz fiyat soruyor ve 60 Eur. fiyata kiralama yapıyor, bazıları ise hiçbir acentadan araç bulamıyor, çünkü adada araç yok. Özellikle yüksek sezonda ( Temmuz- Ağustos ) herhangi bir Yunan adasında araç kiralamak isteyenlerin önceden araştırma yapıp rezervasyon yapmalarını tavsiye ederim.

ADANIN MERKEZİ VATHİ

Vathi’ye indiğimizde ilk izlenim; oldukça sıcak öğlen saatleri, sokaklardaki kafelerde frapelerini yudumlayan Yunanlılar ve tek tük turist dışında pek kimse bulunmaması… Yunanistan’da saat 14.00 sonrası siesta saati özellikle Pazar günleri açık yer bulmanız neredeyse imkansız. Samos’ta milli bayramları sebebi ile benzinliğin kapalı olduğuna şahit olduk, başka da bir şey demiyorum :)
Vathi’de genel anlamda gündüz saatlerinde çok fazla ilgi çekici bir şey yok..Adanın merkezi oldukça sessiz…

KONAKLAMA
Biz Pythagorio bölgesinde kalmaya karar vererek Princesa Riviera Resort‘a rezervasyon yapıyoruz. Otel Glicorisa Beach denen bölgede. Bu plaj, çakıl taşlı ama oldukça güzel. Otel plaja tepeden bakıyor, kahvaltısı güzel, manzarası güzel, havuzu var ama ufak, gerçi biz hiç havuz kullanmadığımız için sorun etmedik. Plaja araba ile inmiyor olsa idik bebek arabası ve plaj malzemeleri ile o sıcakta oldukça zorlanırdık. Odalar oldukça küçük. Bunlar nispeten aşılabilir ama otel personelinin genel olarak tembelliği ve vurdumduymazlığı beni çileden çıkardı, bu sebeple ayrıntılı yazıyorum. Oğlum bir gün odada cam bardak kırınca hemen temizlenmesi için ricada bulundum. Resepsiyona söylediğimde temizlikçinin çıktığını söyledi, ben başka biri yapamaz mı dediğinde ne yapabilirim ki, temizlikçi yarım gün geliyor yanıtını aldım pişkince! Bir faraş verin ben temizleyeyim dedim ve faraşımı aldım! Toplayabildiğimi topladım, fakat ertesi gün temizliği özel olarak rica ettim. Döndüğümüzde yine cam kırıklarını gördük. Aldığımız cevap elektrik süpürgesi ile ancak bu kadar oluyor! şeklinde idi. Neyse, nerede kalmıştık? Adanın güzelliklerine dönelim..

 SAMOS PLAJLARI

Samos adası, kristal rengi temiz suları ile bir çok harika plaja ev sahipliği yapıyor. Adanın neresinde olursanız olun, size hitap edecek bir plaj mutlaka bulursunuz. Yunanistan’da şezlong- şemsiye hizmeti veren plajlar kadar, kendi halinde sakin plajlar da oldukça fazla. Hatta tüm ülke genelinde bir çok yerde natürist yani çıplaklar plajları da bulunmakta. Biz genellikle oğlumuzun da rahatlıkla denize girebilmesi için kumsalı olan sığ, yakınında ufak tavernası olan, çok gürültüsü olmayan plajları tercih ettik. Fakat bunun dışındaki plajları gezmeyi de ihmal etmedik :)

samos plajları

Glicorisa Beach
Otelimizin bulunduğu sahil. Phytogorio merkeze 3 km, Vathi’ye 10 km uzaklıkta. Glicorisa Beach Hotel‘in sahili. Plaj sevimli, ücretli şezlong ve şemsiye mevcut. Çakıl kumsal fakat deniz tertemiz ve keyifli.. Efe burada çakıl taşları ile oynadı, suya çok girmek istemedi. Deniz rüzgarlı değil. Plajın hemen üstünde otel bulunduğundan güzel ve kapsamlı bir restoran hizmeti var. Ayrıca Glicorisa otelin çocuk oyun parkından da biz oldukça faydalandık.

samos blog264

Psili Amos

Samos’ta iki tane Psili Amos var. Benim bahsettiğim Pythagorio bölgesine yakın olanı. Oldukça sığ bir deniz, bu sebeple çocuklu ailelerin tercihi. Fakat her nasılsa plajda bizdeki gibi bağırtı patırtı olmadan oynuyor Avrupalının çocuğu!  Suyu tertemiz, kumsalda ağaçların gölgesi dışında şezlong ve şemsiye hizmeti var. Plajda atıştırmalık yiyecekler var ve hemen kenarda bulunan mini tavernada taze deniz ürünleri de yiyebilirsiniz. Ben bu plajı çok sevmiştim çünkü oğlum çok mutlu idi. Deniz sığ olduğundan rahatça girdi, kumlarda yuvarlandı.. Hatta karşıdan görünen Dilek yarımadasına bakıp Türkiye nerede dediğimizde minik parmakları ile göstererek bizleri mest etti :)

samos blog181

samos blog187
Psili Amos

 Livadaki Beach

Burası saklı cennet. Hayatımda gördüğüm en güzel plajlardan… Deniz iki kayalığın arasında kalıyor ve turkuaz rengi ile sizi mest ediyor.

samos blog113
Livadaki

Ulaşımı biraz zorlu ama mutlaka gidilip görülmeli. Paraskevi yönüne doğru giderken kasabaya gelmeden evvel sol tarafta Livadaki tabelasını göreceksiniz. Yolun bundan sonrası biraz konforsuz, tamamen taşlık ve toprak yolda yaklaşık 10 -15 dakika ilerleyeceksiniz, araç tekerleklerine dikkat :)

Fakat tesise vardığınız anda bunu unutacağınızdan eminim… Çocuklu aileler için de mükemmel çünkü sığ bir deniz var. Plajda beach bar var, yemekleri ve servisi oldukça kaliteli… Buradan hiç ayrılmak istememiştik..

 

 

samos blog143

Tsamadou Beach

Samos’tan Kokkari’ye giden ana yolda bir koyda yer alan bu plaj oldukça meşhur. Plajın bir kısmı nudistlere ayrılmış bir alan. Anayoldan ağaçların arasından oldukça fazla merdiven inilerek ulaşılıyor. Muhteşem bir manzara ve denizi var fakat hem çok dalgalı olması, hem de bebek ve arabası ile bu kadar merdiven inip çıkmanın eziyet olacağını düşündüğümüzden bu plajı sadece görüp geçtik. Bu arada plajda şemsiye, şezlong, yiyecek hizmeti var.

Tsamadou_542s

Bunların dışında da birçok plaj bulunmakta. Özellikle Klima, Posidonio, Kokkari de gezmeye değer. Eminim kendi zevkinize göre bir plaj bulmakta zorlanmayacaksınız Samos’ta..

SAMOS GEZİLECEK YERLER

PYTHAGORIO
Adanın turistik merkezlerinden olan bu kasaba, adını Samos doğumlu ünlü filozof ve matematikçi Pisagor‘dan alıyor. Alışveriş yapabileceğiniz çeşitli dükkanlar var. Bu bölgede çokça karşınıza çıkacak hediyelik eşya Pisagor bardağı olacaktır. Ünlü düşünürün buluşu bu bardağı belirli bir seviyenin üstünde doldurursanız, bardaktaki sıvı tamamen boşalmakta. Felsefi olarak aç gözlülük etmemek ve yetinmeyi bilmek gibi kavramları vurguluyor. Kasaba canlı havasıyla, limanıyla, dar sokaklarıyla, her zevke hitap eden denizin hemen kıyısındaki şirin restoranları ile gerçekten keyifli bir sahil kasabası.

Image 7

Image 15

 KOKKARI

Vathi’nin 10 km. kuzey batısında yer alan Kokkari bölgesi de yoğun turistik bir bölge. Çakıl taşlı rüzgarlı plajı sörfçülerin de favorisi. Denizin rengi, ambiyansı güzel bir bölge. Muhteşem manzaralar eşliğinde denizin dalga seslerinin yanı başında yenen akşam yemekleri çok keyifli.

Samos_Kokkari_073_2009
Kokkari

MANOLATES

Vathi’ye 25 km. uzaklıkta olan Manolates, adanın tepesinde yer alan geleneksel bir dağ köyü. Daracık patika yolları, seramik el sanatları dükkanları ve çiçeklerle donatılmış evleri ile şirin, yokuşlu bir kasaba. Ufak kafeteryalarında oturup soluklanıp ev yapımı yiyeceklerin tadına bakabilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

GENEL DEĞERLENDİRME

Samos, genel olarak keyifle gezdiğimiz, dinlendiğimiz, vıcık vıcık kalabalığı olmayan, güzel plajları, kaliteli yemekleri, taze deniz ürünleri, ülkemize göre oldukça uygun yemek fiyatları, büyük porsiyonları ile göz doldurdu. Bizlere bu kadar yakın olan bu adayı fırsatınız olduğunda gezmenizi tavsiye ederim…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Ekonometrist, Gayrimenkul Danışmanı, eski bankacı, full time 2 çocuklu anne...İstanbul'da yaşamakta. Hayatının akışını bir gezi sonrası değiştirenlerden..Gezmeden evvel günlerce, gecelerce araştırmaktan , gezinin kendisi kadar heyecan duyar.. www.gezipaylasim.com adresinde çift olarak yapılan geziler, tatil planlama püf noktaları, bebekle yapılan geziler ve 2 çocukla yapılan geziler yer almakta.. Keyifli okumalar ve gezmeler...

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir