Paskalya ve Çikolata Sanatı

Paskalya Bayramını çok küçük yaşlarda, çok değerli ve sevdiğimiz komşumuz Nadya teyzemiz sayesinde öğrenmiştim. Bizi ailecek eşiyle birlikte evine davet eder, bizim için  piyano çalar ve rengarenk yumurtalar hazırlayıp hediye ederdi. O yaşlardan beri Hristiyanların Paskalya bayramının benim için ayrı bir yeri vardır. Dinler arası barışı, kardeşliği ve birlikte olmayı, güzel anıların bıraktığı bir zaman olarak kabul ederim .

Dünyanın dört bir tarafındaki Hristiyanlar, Paskalya Bayram’ını kutlamaya hazırlanıyor. Paskalya zamanı bir çok seyahat acentası Avrupa’ya turlar düzenliyor. Fakat bu zamanı tercih ettiğinizde, onların bayramı olduğu için bazı dükkanlar ve kafeler kapalı olabiliyor. Eğer kafa dinlemek ve kalabalık olmayan bir zamanda tatil yapmak isterseniz çok güzel bir zaman seçmiş olabilirsiniz. Kelime anlamı İbranice‘ye dayanan paskalya ‘dokunmadan geçmek’ anlamına geliyor. Ayrıca İsrailoğulları’nın Mısır’daki kaçışını ifade eder ve bu kabilenin ilk doğan çocuğunun canının bağışlanmasına bir gönderme olarak da ifade edilir. Her sene sabit bir tarihte gerçekleşmeyen ve dünya kiliselerinin çoğunda Pazar günü kutlanan Paskalya günü bu sene  27 Mart 2016 gününe rastlıyor.

Paskalya, Hristiyanlar için çok büyük önem taşıyor. Peki, nedir paskalyanın anlamı? Hristiyanlar bu günü neden ve nasıl kutluyorlar? Paskalya adetleri neler? Hristiyanlar için en eski ve önemli bayram olan paskalya bayramında, Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten üç gün sonra dirilişi kutlanır. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemde kutlanır. Kiliselerde pazar günleri kutlanan bu gününün diğer isimleri ise kıyam yortusu, diriliş günü olarak da adlandırılıyor.

Hristiyan inancında, Hz. İsa’nın MS 29 ila 33 yılları arasında öldüğü kabul edilir. Paskalya bayramına dair en eski kayıtlar 2. yüzyıla aittir, bununla birlikte İsa’nın dirilişinin anılması muhtemelen daha eski tarihlere dayanır. Hz. İsa’nın dirildiği günü belirleme hususu, 8. yüzyıla kadar Doğu ve Batı kiliseleri arasında başlıca tartışma konularından birisi olmuş. Anadolu’daki Hristiyanlar İsa’nın çarmıha gerildiği günü, Yahudilerin Pesah (Hamursuz Bayramı) olarak kutladığı, baharın ilk dolunayından sonraki 14. gün (Yahudi Takvimi’ne göre 14 Nisan) olarak belirlemişler.

Paskalya Adetleri

Hristiyanlar tarafından kutlanan Paskalya bayramı yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı ülkeye göre değişik gelenekler vardır. Bunlardan birisi ve en yaygın olanı insanların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye edilir. Bununla birlikte, Paskalya gününe özel olarak çörekler hazırlanır, boyalı paskalya yumurtaları haşlanır, mumlar yakılarak dualar edilir. İlkbaharın gelişini ve dünyanın canlanışını simgeler.

Bu boyalı yumurtalar önceleri 21 Mart’ı yani nevruzun simgesiyken zamanla Paskalya bayramı ile özdeşleşmiş. Paskalya gününü kutlamak için her ülke farklı etkinlik hazırlıyor. Bununla birlikte, dünya çapındaki çikolata markaları bugün için tasarım dehası yumurtalar ve tavşanlar hazırlıyorlar. Bu seneki paskalya için ünlü çikolata şefleri birbirinden yaratıcı yumurta ve tavşanlar hazırlamışlar. Açıkça söylemem gerekirse, aralarında en çok en çok beğendiğim Pierre Marcolini‘nin Easter in Wonderland Collection oldu. Fakat diğer şefler de harikalar yaratmışlar. Bende bu yıl ki en tatlı yumurta ve tavşanlarını araştırıp sizin için yazdım.

Pierre Marcolini: Easter in Wonderland Collection by Pierre Marcolini

Belçika çikolatasının en iyilerinden olan Pierre Marcolini çikolatacıdan ziyade bir modacıya benzetiliyor. Şu an Fransa’nın en ünlü pasta şeflerinden biri. 2016 Paskalya bayramı için ‘Easter in Wonderland Collection’ adı altında inanılmaz yumurtalar ve tavşanlar hazırlamış. Bu yıl Pierre Marcolini herkesi tavşan yolculuğuna çıkarmaya kararlı. Kedi, Kraliçe, şapkacı hem büyükler hem de küçükler için eğlenceli bir hikâye ile paskalyayı kutluyor.paskalya çikolataPierre Herme

Ünlü Fransız markası Pierre Herme de  Paskalya Bayramı için çok özel çikolatalar üretmiş. % 64 kakaodan üretilen yumurta çikolatalar için Kuzey Peru meyvesi Ganache ve ahududu kullanmış.paskalya çikolataAlain Ducasse

Fransa’nın en meşhur şeflerinden biri olan Ducasse, Michelin yıldızlı restoranlarıyla iddialı olduğu kadar, çikolatalarıyla da adından söz ettiren bir şef. Çikolata deninde akla ilk gelen isimlerden Ducasse, kakao çekirdeklerinin beş yıldızlı restoranlardaki tabaklarda servis edilen çikolata haline getirmek. Dünyanın pek çok yayın organında onun verdiği tarifler ön plana çıkıyor. Le Chocolat adlı web sitesinde çikolatalarını hem satışa sunuyor hem de çikolataların hikayelerini  ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Ducasse, bu yıl için çok çeşitli çikolatalar hazırlamış, hepsi birbirinden güzel yumurtalar ve tavşanlar bu seneki paskalyayı kutlamaya hazırlanıyorlar.

 

paskalya çikolata

 

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir