Pasaportsuz Gidilen Ülkeler: Sadece Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?

Vizesiz ülkeler kadar pasaportsuz gidilen ülkeler de seyahati kolaylaştıran unsurlardan biri. Hem ekonomik hem de zahmetsiz gezmenin bir diğer adı olan pasaportsuz gidilen ülkeler sayısı çok olmasa da sanıldığı kadar da az değil. Türk vatandaşlarından pasaport istemeyen ve sadece kimlikle gidilen ülkeler hangileridir merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Pasaportsuz gidilen ülkeler için ihtiyacınız olan tek şey yeni kimlik kartı. Sonrasında ülkeleri keşfedeceğiniz bir tura katılabilir ve seyahat etmenin güzelliğini yaşayabilirsiniz.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Türkiye’ye yakın bir konumda yer alan ve hem ekonomik hem de pasaportsuz gidilen ülkeler listesi hepimiz için gerçek bir ihtiyaç. Pasaportum yok diye endişe eden ya da bütçe ayıramayan seyahat severler için pasaportsuz gidilen ülkeler rehberi hazırladım. İşte işe kimlikle gidilen ülkeler;

*Unutmadan, pasaportsuz gidilen ülkeler için yeni kimlik çıkarmış olmanız şart. Aşağıda yer alan ülkeler kimlikle gidilebilen ülkeler olsa da, eski kimlikle giriş yapmak mümkün olmuyor. Bunun için yola çıkmadan önce yeni kimlik edinmiş olmanız gerekiyor.

Ukrayna

Pasaportsuz gidilen ülkelerPasaportla gidilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, kimlikle seyahat edilebilen ve ekonomik bir ülke olmasından dolayı Türk gezginlerin uğrak noktası oluyor. Vize istemeyen ülkeler arasında da yer alan Ukrayna deniz tatili ve kültür turu yapmak isteyenler için iyi bir yurt dışı gezi durağı. Ukrayna, son yıllarda popülerliğini iyiden iyiye artırmaya başladı. Başkent Kiev, tarihi bir liman kenti Odessa, Avrupa görünümlü Lviv, Kiev’den sonra en büyük ikinci şehir Kharkiv, pırlanta ve cam merkezi Vinnitsya ve daha birçok güzel rota Ukrayna turu yapmak için başlı başına bir sebep. Doğu Avrupa’nın güzide ülkesi Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca olsa da ülkede Ukraynaca ile birlikte Rusça ve Lehçe dilleri de konuşuluyor. Ukrayna turu yapacakların yola çıkmadan önce sorduğu soruların başında Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor mu sorusu geliyor. O halde endişeleri giderecek cevabımızı verelim; evet çok olmasa bile Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor. Özellikle turistik yerlerde hiç sorun olmuyor. Bu yüzden gönül rahatlığı ile Ukrayna turu yapabilir, kimlikle seyahat edebilirsiniz.

Ukrayna turları ile pasaportsuz, vizesiz keşfin tadını çıkarın.

Gürcistan

Pasaportsuz gidilen ülkeler arasında yer alan bir diğer rota ise Karadeniz’in en güzel ülkelerinden biri olan Gürcistan oluyor. Gürcistan’a gitmek için vize şartı aranmadığı gibi sadece kimlikle de ülkeye girilebiliyor. Artvin ile sınır komşusu olan Gürcistan, özellikle Karadeniz turları seyahat eden gezginlerin uğrak noktası oluyor. Gürcistan’da gezilecek yerler arasında ilk durak Batum oluyor. Gonio-Apsaros Kalesi, Batum Botanik Bahçesi, Tarihi Orta Camii, Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası, Medea Heykeli, Batum Limanı ve Avrupa Meydanı ise Batum’da görülecekler arasında yer alıyor. Batum’u görmek için dilerseniz Karadeniz turları ile yola çıkabilir, Rize’den Trabzon’a Artvin’den Batum’a gezebilirsiniz. Gürcistan’da ayrıca Tiflis‘i görmeden de dönmemelisiniz.

Kuzey Kıbrıs 

Denizi, eşsiz plajları ve yılın her dönemi hareketli olan casinoları ile Kıbrıs’ta tatil bir başka güzel. Üstelik Kıbrıs’a gitmek için pasaporta da ihtiyaç yok. Sadece kimlik ile gidilebilen ülkeler arasında yer alan Kuzey Kıbrıs her mevsim güzel ve tatile elverişli ülkeler arasında yer alıyor. Kıbrıs, Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada konumunda. Yavru vatan, yeşil ada ve cennet ada olarak da biliniyor Kuzey Kıbrıs. Tarih boyunca Mısır, Hitit, Fenike, Asur, Pers, Roma, Bizans, Venedik gibi birçok imparatorluğun egemenliği altında kalmış. II. Selim’in hükümdarlığı esnasında, Lala Mustafa Paşa komutasının hükümdarlığına girmiş. Lala Mustafa Paşa’ya bağlı ordu ve Piyale Paşa komutasındaki donanma tarafından 1571 yılında Mağusa fethedilir. Böylece Kıbrıs Osmanlı idaresine girer. Kuzey Kıbrıs turuyla daha önce görmediğiniz birçok yeri görme şansı bulmak mümkün. Tarihi bir liman olan Girne, orta çağ görünümündeki Gazi Mağusa, müzeleri ve alışveriş yapılacak yerleri ile Lefkoşa, Kıbrıs turu yapmak için geçerli birer sebep.

Moldova

Pasaportsuz gidilen ülkelerSon güncelleme ile birlikte artık Moldova‘ya da kimlikle seyahat dönemi başladı. Yani pasaporta ihtiyaç duymadan, sadece kimlikle bir ülkeye daha gidebileceğiz. Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir Moldova’nın başkenti Kişinev, yeşil doğası ve kültürü ile öne çıkıyor. Prut ve Dinyester nehirleri ile çevrili Moldova’da başkentten sonraki en büyük ikinci şehir olan Balti görülmeye değer. Şarap üretiminin yapıldığı kentte ülkenin ilk ulusal tiyatro binası olan Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu da yer alıyor. Ayrıca 1924’te yapılan ve yapıldığı günden bu yana hiç hasar almamış Elena Katedrali ile Saint Nicholas Kilisesi de öne çıkan yapılardan. Moldova’nın önemli kentleri arasında yer alan Tiraspol ise eski görünümü ile dikkat çekiyor. Ülkede ayrıca Puşkin Müzesi ise en çok ilgi çeken yer oluyor.

Jolly’nin yurt dışı turları ile yeni yerleri keşfetmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir