Pasaport Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

Pasaport bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye gidecek olanlara harç ve defter bedeli karşılığında yetkili kuruluşça verilen, yabancı ülke yetkililerinin incelemesinde geçerli olan belgedir. Pasaportta bulunan çip sayesinde yapmış olduğunuz deniz- hava, demiryolu ve karayolu dolaşımları hareketleriniz görülmektedir. Türkiye’de bordo, yeşil ve gri pasaportlar İl Emniyet Müdürlükleri tarafından verilse de artık Nüfus Müdürlükleri bu görevi yürütecek. Yurt dışında ise dış temsilciliklerce verilirken, siyah pasaport verme yetkisi Dışişleri Bakanlığında bulunuyor.

Pasaport Çeşitleri

Türkiye Cumhuriyeti pasaport çeşitleri 4 adet olarak bulunuyor. Bunlar: Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet, Diplomatik

Umumi Pasaport: Her vatandaşa verilebilir. KKTC ve Türkiye’de ikamet eden vatandaşlara da verilir.

Hususi Pasaport: Devletin belli kademelerinde görev yapan kişi ve 1.derece yakınlarına verilir.

Hizmet Pasaportu: Hükumet yetkililerine verilir.

Diplomatik Pasaport: Sadece diplomatlara verilir.

 

   Pasaport

Pasaport Harçları

 

Pasaport harçları merak edilen konulardan biri. Artış gösteren pasaport harçları 2018 yılı itibariyle de farklı ücretlere tabi tutuldu. Buna göre 1 Ocak 2018 yılından itibaren pasaport harçları aşağıdaki gibi oldu;

Süre Harç Defter Toplam
6 Ay 137,40 TL 108,00 TL 245,40 TL
1 Yıl 200,80 TL 108,00 TL 308,80 TL
2 Yıl 327,80 TL 108,00 TL 435,80 TL
3 Yıl 465,50 TL 108,00 TL 573,50 TL
4+ Yıl 656,00 TL 108,00 TL 764,00 TL

Pasaport harç ve cüzdan bedellerinin tahsilinde yetkili bankalar:

Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Şekerbank, Fortisbank, Türk Ekonomi Bankası, Finasbank, Denizbank, Tekstilbank, Anadolubank, Hsbc Bank, İng Bank, Alternatif Bank, Eurobank, Albaraka Türk, Turkısh Bank, Türkiye Finans Bankası, Bank Asya, Kuveyt Türk, Citibank.

Almış olduğunuz dekontta mutlaka T.C kimlik numaranızın yazdığı, adınızın doğru olduğu ve mutlaka tahsil edilmiştir yazısı ile vezne görevlisinin ıslak imzasının olup olmadığını kontrol ediniz.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Pasaport sahibi olmak için öncelikle pasaport randevusu almak gerekiyor. E-pasaport almak isteyenler Nüfus Müdürlüğü’nün resmi web adresi üzerinden pasaport randevusu alabilir. 02.04.2018’den itibaren Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), Pasaport ve Sürücü Belgesi başvuru bedellerinin başvurudan önce vergi dairesine ait ilgili birimlere
veya ödeme noktalarına yatırılması gerekiyor. Ödemeye dair belgenin (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmesi gerekiyor.

 PASAPORT ALMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

  • Schengen ülkeleri en az 6 aylık pasaport istedikleri için 6 aylık  pasaport almak pek mantıklı değildir. 1 yıllık pasaport 6 ay sonra pek işe yarayacağı söylenemez.
  • Mümkünse uzun süreli pasaport çıkarınız.
  • Schengen ülkeleri vize başvuru sırasında en az 6 ay geçerliliği olan, seyahat bitiş süresinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport ister. Dolayısıyla kısa süreli pasaportlar sıkıntılıdır.

Pasaport Hakkında

PASAPORT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Pasaportunuzun sayfaları numaralıdır. Sayfa numaralarının eksik olmaması gerekmektedir, bu sebepten dolayı kesinlikle sayfa kopartılmamalı.
  • Pasaport ıslanmamalı ve üzerindeki chip’in bozulmaması için aşırı soğuk-sıcaktan kounmalıdır.
  • Yıpranmış pasaportlar hem vize başvurularınızda hem de bazı ülkelere girerken sıkıntı çıkarabilir.
  • Bazı ülkeler pasaportunda bir ülkeye giriş olan şahısları ülkelerine almaz. Bu durumda pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. (Sırbistan Kosova’yı tanımıyor ve bu ülkeye gireni almaz.)
  • Hiçbir sebeple eski pasaport atılmamalıdır.Yeni pasaportunuzu alırken sorulmaktadır.
  • Yenileme sırasında zaten emniyet geçersizdir ibaresi vurulur yada  ve önemli sayfaları deler.

Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seven,şimdiye kadar 25 ülke-90 şehir gezmiş ve gezmeye devam eden,gezilerini tüm detayları ile www.yenirotalar.com adresinde toplayıp,ekonomik gezinin yanında,fiyat bilgileri-pasaport,vize detayları ile yeni gezginlere yol göstermeye çalışan bir gezgin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir