Paris ve Tatlı Dükkanları

Filmlerde en romantik sahnelere konu olan aşk şehri Paris kimini mimarisi, kimini moda haftası, kimini de eşşiz lezzetleriyle büyülüyor. Fransız mutfağının dillere destan tatlarını duymayan yoktur. En ünlü şeflerin anavatanı Fransa’nın gerek şaraplarıyla gerek peynirleriyle ne kadar lezzet dolu olduğunu söylemeye gerek var mı?

Peki, ya tatlılar? Macaronlar, pate a chouxlar, l’operalar, enfes sıcak çikolatalar ve daha bir sürü çeşitle donatılmış tatlı ve çikolata dükkanlarından gelen eşsiz koku Paris sokaklarında yürürken başınızı döndürecek. Fransa’nın en güzel şehri Paris’te gidebileceğiniz tatlı ve çikolata dükkanları arasında en meşhur olanları sizler için derledik.

1. Pierre Herme 

Pastacılığın Picasso’su olarak bilinen, dünyanın en iyi şeflerinden biri olarak gösterilen Pierre Herme’in pastanesine girdiğinizde çocukluğunuzda olduğu gibi bütün ürünlerden tatmak isteyeceksiniz. Fransız şef Pierre Herme 14 yaşından beri pastaların içinde yaratıcılığıyla adından söz ettirmeyi başarmış. Fauchon ve Laduree’de çalışırken de yeteneklerini sergileyerek ”Pastacıların Kralı” ünvanını almaya hak kazanmış. Üstelik macaronlarıyla ünlü olan Laduree söylentilere göre Pierre Herme sayesinde nam salmış. Hem kendi tatlı dükkanları hem de şehrin en şık restoranlarında Pierre Herme lezzetlerini tadabilirsiniz. Pierre Herme’in yarattığı ispahanı mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Ürünlerinde kullandığı çikolataların imalatını da kendileri yapıyorlar. Çikolata severler Pierre Herme’den çikolata tatmadan geri dönmemeli.

blank

2. Laduree 

Sağ ve sol kapısında inanılmaz kuyruklar oluşan Paris’in makaronlarıyla ünlü pastanesi 1862 yılından beri hizmet veriyor. Hem dekoru hem de farklı lezzetleriyle misafirlerini gülümsetmeyi başaran bu mekanda yemek de yiyebilirsiniz. Kapısında en az 15 dakika kuyruk bekledikten sonra içeri girdiğinizde dekoruna hayran kalacaksınız. Estetik açıdan eski Fransız mimarisinin yansımalarını da görebileceğiniz Laduree’de tattığınız lezzetleri bir daha unutamayacaksınız.

blank

3. Patrick Roger Chocolatier 

Paris sokaklarında dolaşırken sık sık karşılaşabileceğiniz bir çikolata dükkanı burası. 6 tane mağazası olan Patrick Roger Chocolatier içine girer girmez çikolatadan heykellerle sizi şaşırtacak. Organik kakao kullanarak yarattığı çikolatalarla misafirlerini mest eden bu dükkan birbirinden farklı ve yaratıcı çikolatadan heykellerle de kendine hayran bırakıyor.

blank

4. Angelina Paris

Avrupa’nın en iyi sıcak çikolatasını içmek istiyorsanız hemen Angelina Paris’e gitmelisiniz. Çikolatayı eritip içine çok az krema koyarak hazırladıkları sıcak çikolata tamamen gerçek çikolata severlere hitap ediyor. Eğer tam bir çikolata tutkunuysanız Angelina Paris’te içeceğiniz sıcak çikolata başınızı döndürecek.

blank

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir