Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti

Koyun Atlatma Festivali  74 liraya almış olduğumuz biletlerle sabah Denizli’ye vardık. Denizli yazımda da anlattığım gibi, bu şehir içinde bir çok meziyeti barındırıyor. Sahip olduğu kültürel mirasın yanında, bir de Pamukkale var ki içinde, ünü kendisini geçmiş.

Denizli’den yaklaşık 20 dakikalık bir araba yolculuğu ile Pamukkale’ye vardık. Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir jeolojik yapı. Neredeyse kilometrelerce uzaktan da görülen travertenler, dünyanın her yanından akın akın turistin gelmesine sebep oluyor. Özellkile de Japonlar geldiği için her yanda Japonca yazılmış tarifeler dolu. Eğer Müze Kartınız yoksa, 25 lira ödeyerek Pamukkale travertenleri ve Hierapolis Antik Şehrine girebiliyorsunuz.

İçeri girince uzunca bir yürüyüş yolu bekliyor sizi. Önce bir seyir terasına geliyorsunuz. Maalesef zamanında kıymetini bilemediğimizden , bugün suları çok azalmış bir bölümü ve an alttaki doğal havuzu görüyorsunuz. Buralardaki travertenlere giriş yasak. Yürüyüş yoluna devam ettiğinizde, sizin de girmenize izin verilen alan geliyor. Küçük kalmış bu alanda, çok insan olunca biraz izdiham oluyor, ama yine de çok güzel. Zemin çok kaygan. Bu yüzden özellikle selfie yaparken dikkat etmek gerekli, zira bir tusistin düşüşüne şahit olduk.

Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde bulunan Pamukkale travertenleri, doğal su kaynaklarından çıkan su içindeki kardondioksitin buharlaşması sonucu, geriye kalan karbonatlı minerallerin kristalleşmesi sonucu oluşan doğal bir yapı. Görsel zenginliğinin yanı sıra, aynı zamanda da sular şifalı. Kalp, tansiyon, romatizma, felç ve sinir hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Eğer kaynağın çıktığı yerden içilirse, böbrek ve mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmekte.

Pamukkale travertenleri ve şifalı suları

Travertenlerden yürümeye devam ettiğinizde Hierapolis Antik Kenti’ne ve Antik Havuz’una ulaşıyorsunuz. Antik Havuz’a 32 lira ödeyerek giriş yapabilirsiniz. İlk başta pahalı olduğunu düşünsem de, binlerce yıllık sütunların üstünde yüzmenin buna değeceğini sonradan anladım. Bir yandan duvardan akan şifalı kaynak sular, diğer yanda turkuaz renkli şifalı bir su…

Hierapolis Antik Havuzu

Yola devam ettiğinizde yine UNESCO Dünya Mirasları Listesi içinde yer alan, bütün ihtişamı ile antik kent karşınıza çıkıyor. Çoğunluğu yıkılmış olsa da, sutünlar hala bütün heybetiyle karşınızda…İsmini Telephos’un eşi Hiare’en aldığı düşünülen ve Bergama Kralı II. Eumenes tarafından kurulan bu kentin şifalı sulardan faydalanmak amacıyla burada kurulduğu kesin. İçinde yaklaşık 15 hamam, St Phipple Martyion Kilisesi, Aziz Philippus şehitliği, Arkeoloji Müzesi, Lahitler ve heykeller salonu, mezarlıklar ve oldukça ihtişamlı bir amfi tiyatro barındırmakta.

Hiearapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Bir tam günün geçirilmesi gereken Pamukkale travertenleri ve antik kent, gün batımı saatlerinde ise bir başka güzel. Travertenlerden güneşin batışını izledikten sonra, mavi saatleri kaçırmamak adına, oldukça dik bir yokuş olan tiyatronun yolunu neredeyse koşarak çıktık. Tepesine geldiğimde nefes nefeseydim, ama içeri girdiğimde tiyatronun heybetli görünüşü nefesimi daha da kesti. İnanılmaz bir ihtişam tam tepesinden doğan dev bir dolunay ile birleşince ortaya muhteşem bir manzara kaldı…

Pamukkale'de gün batımı

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Çocukken evde dedemden kalan kare format bir makinam vardı. Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu. En sevdiğim şeydi onunla oynamak. Aradan yıllar geçti, yolum beni tekstil dünyasına yönlendirdi. Yıllarca süren tasarım ve yöneticilikle geçen iş hayatım sırasında çok seyahatlerim oldu ve bu seyahatlerim süresince makinam elimden hiç düşmedi. Sonunda baktım ki fotoğraf dünyam olmuş. Dünya ise evim! Yaşanılmış olan her şeyin bir anlam ifade edebilmesi için, saklanması, paylaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığım için, fotoğraflarımı, anılarımı ve hayallerimi www.morvaliz.com adlı blogumda paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir