Pamporovo Kayak Maceram

Kış tatilini sevmediğimi düşünürdüm hatta tövbeliydim bir daha kar tatili yapmamaya. Geçen yıllarda Uludağ‘da parmak uçlarım soğuktan hissizleşince almıştım bu kararı.  Ta ki Pamporovo‘yla tanışana kadar…
Jolly Tur’da sıradan bir gündü, masama oturdum işlerimi yapmaya koyuldum. Pek üstüme alınmadığım hatta kulağımın ucuyla dinlediğim bir konu vardı ekipte. Şirketimiz Pamporovo infosuna dijital pazarlama ekibinden iki kişiyi istemişti. O gitsin bu gitsin derken konu dönüp dolaşıp bana geldi. İyi ki de gelmiş. Hayatımda yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi. Ha bu arada info nedir? diye soranlara şöyle açıklayayım: Sizlere daha iyi ve daha doğru hizmet vermek için acente yetkililerimiz ve seyahat danışmanlarımız tatil beldelerine ziyaretlerde bulunurlar. Bölgedeki konaklama tesislerini, kayak pistlerini, restoranlarını, eğlence merkezlerini iyice bir kolaçan ederler. İnfo tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim, her şeyiyle harika bir yer. Kayak tutkunu değilseniz de olursunuz burada.


Pamporova’nın Havası, Doğası, İklimi…

Pamporova, Rodop Dağları‘nın ortasında Snejanka tepesinin eteklerinde yer alan, doğasıyla insanı büyüleyen harika bir beldeymiş onu gördük. Pamporovo’nun iklimi büyüleyici, çünkü yerde kar olmasına rağmen hava güneşli olduğu için pek üşümüyorsunuz. 240 günün üzerinde güneşli güne sahip hatta. Burada kış uzun, fakat yumuşak geçiyor. En güzel yanı da çığ tehlikesi ve güçlü kasırga  rüzgarları olmadığı için kendinizi güvende hissediyorsunuz.
 panporovo_manzara
El değmemiş doğası, nefesinizi kesen manzaralarıyla Rodop Dağları’nın her noktasını fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Havası o kadar temiz ki 9 saatlik yolun ardından kendimi hiç bu kadar dinç hissetmemiştim. Bazılarını oksijen çarparmış, ama bana enerji verdi. Aramızda kalsın, 27 yaşındayım ve İstanbul’da güne başlarken her gün eklem ağrıları ile uyanırım. Bi de alerjim olduğu için öğlene kadar hapşurup tıksırırım :)  Buranın büyüleyici havasından mıdır yoksa suyundan mıdır bilmem, ne eklem ağrım kaldı ne alerjim :) Sonradan okudum ki bölgedeki eksi iyonizasyon derecesi yüksekmiş. Bu nedenle solunum sistemi hastalıkları, sinir sistemi ve metabolizma hastalıklarının rehabilitasyonu için tatil beldesi çok uygunmuş.

Pamporova Kayak Bölgesi ve Pistleri

Pamporovo Kompleksi’nın çok eski bir tarihi varmış aslında. 20. yy’ın başlarından beri burada kış sporları yapılıyormuş. Adamlar yapmış :) Pamporova’daki pistler farklı zorluk derecesinden oluşuyor. Acemi kayakçılar yani benim gibiler kolay yeşil pistleri, orta seviyedekiler kırmızı pistleri, profesyoneller ise zor siyah pistleri kullanıyor. Dört sezon evvel yapılan Fun Park da ekstrem kayakçılar ve snowboardcular arasında popüler durumda. Toplam  pist uzunluğu ise 37 kilometre civarında.
pamporovo_kayak
Pamporovo’da bir kaç ana ski merkezi var. Buradan tepeye çıkabiliyorsunuz. Snejanka tepesine çıkmak için başlangıç noktaları şunlar; Avtogara No 1 Ski Merkezi, Malina No 2 Ski Merkezi, Studenets Merkezi, Smolyen Gölleri ve Stoykite. Pistler hakkında söylenecek bir diğer önemli nokta ise, yapay kar makinaları sayesinde en iyi kar örtüsü ve kış sporları yapılması için harika koşullar sağlanıyor. Modern teleferik tesisleri sayesinde sırada beklemeden gideceğiniz alana hızlıca gidiyorsunuz. Burada yaşadığım en güzel deneyim teleferik yolculuğuydu bu arada. Manzara büyüleyici ve yolculuk heyecan vericiydi.
“Panporovo’ya gelirken kayak takımı edinmeli miyim? Ya da yanıma almalı mıyım?” diyorsanız, hiç gerek yok. Buralara kadar getirip de kendinizi yormayın derim. Çok iyi markaların ürünlerini Türkiye’ye kıyasla neredeyse yarı fiyatına kiralayabilirsiniz. Tüm bunların dışında her seviyede kayak eğitimi alabileceğiniz güler yüzlü ve işinde uzman harika hocalar var. Hatta Jolly Tur Pamporova Turu ile gittiğinizde Türkçe eğitim almanız da mümkün. Herhangi bir aksilik durumunda kendinizi emanet edebileceğiniz sağlık ekibi de mevcut.

Pamporovo Otelleri 

Otel çeşitliliği fazla, ancak dağ otelleri olması sebep odaları biraz küçük. Türkiye’deki otellerin kalitesini burada aramamak gerekir. Gerçi yaşayacağınız muhteşem deneyimler, karşılaşacağınız doğa üstü yerler sayesinde tesis hizmetini düşünmezsiniz bile. Otelleri şu şekilde sıralayabilirim. Otel Orlovetz, Butik Villası Arfa, Otel Perelik, Alkoçlar Grand Murgavets, Spa Otel Orfey, Otel Dafovska, Oteli Snejanka, Otel Prespa, Suite Otel Sream Ressort, Complex The Castle, Spa Oteli Mursalitsa, Apart Hotel Forest Nuk. Benim önerim Alkoçlar Grand Murgavets. Çalışanlar güler yüzlü, yemekler fena sayılmazdı. Küçük ama sevimli bir casinosu da var. Eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.
Alkoclar_Grand_Murgavets
Kayak pistleri otelleri birazcık uzaktır. Bu nedenle her otelin sabah 8:30-10:00 arası gidiş, 15:00 sonrası dönüş servisleri bulunmaktadır. “Arada gelmek istersem ne yapacağım?” diyorsanız, taksileri kullanabilirsiniz. Taksiler gözünüzü korkutmasın, pazarlık payları var her zaman. 11-12 Leva ile otelinize dönebilirsiniz.

Pamporova Eğlence ve Gece Hayatı

Burada yemekler biraz tanıdık aslında. Tabi kendilerine has Bulgar yemekleri var. Farklı mekanlar keşfetmek isterseniz klasik restoranlar, Bulgar meyhaneleri ve İtalyan restoranı var. Restoran Gloria Mar ve Beyaz Ev lezzetli yemekler tadacağınız lüks restoranlar. Alkoçlar Grand Murgavets‘in A La Carte Restoranını da tavsiye ederim. Akşam yemeğinde taverna müziği eşliğinde kuzu çevirmeyi mutlaka deneyin. Buradaki eğlence sona erince, Irish Pub‘da canlı müzik eğlencesine katılabilir gece kulübünde dans edebilirsiniz.
Alkoçlar Hotel

Pamporovo Para Birimi 

Pamporovo para birimi Leva‘dır. Bazı yerlerde Euro da geçer, ama kafanız rahat olsun istiyorsanız paranızı Leva yapıp da gelin. 1 leva ortalama 1.9 TL’dir.

Pamporovo Vize

Pamporovo’ya gelebilmeniz için Schengen vizesi ya da Bulgar vizesi almanız gerekmektedir.
 info
Sözün özünü de yazayım da yazının sonuç bölümü eksik kalmasın :) Harika bir info gezisi oldu. Pamporovo’yu gezdik, gördük, keşfettik, eğlendik. Tüm bunları yaparken de harika dostluklar edindik.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

O bir Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji mezunu... Sosyolog olmanın gereklerini yerine getirmek üzere yola çıkmışken kendini dijital dünyanın kucağında bulmuştur. Jolly Tur'da Sosyal Medya Uzmanı olarak hayatına devam ederken bir yandan okur, yazar ve yine okur. Fırsat buldukça da gezer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir