Otobüsle Yolculuk ve Püf Noktaları

Günümüzde otobüsle yolculuk, hâlâ en fazla tercih edilen yolculuk şekli. Uçak fobisi olanlar, “Yolculuğum biraz daha ekonomik olsun.” diyenler ya da sadece otobüs yolculuğunu sevdiği için onu tercih edenler var.  Senin sebebin her ne olursa olsun; eğer otobüsle şehirler arası yolculuk yapıyorsan öneri listemiz çok daha konforlu bir yolculuk geçirmene yardımcı olacak.

Bilet Alırken

Otobüs bileti alırken, özel bir durumun yoksa, seçimini mutlaka ilk dört sıradan yana kullan. Böylece molalar sırasında rahat edersin ve yiyecek-içecek servislerinde sıra beklemek zorunda kalmazsın. Ayrıca, yolculuk esnasında ön camdan yolu görmek de seni rahatlatabilir. Biletinin cam kenarı olmasına özen göster. Zira cam kenarı koltuklar, dışarıyı rahatça seyredebilmenin yanı sıra uykun geldiğinde kafanı yaslayacak bir yere sahip olmanı sağlaması açısından da bir hayli avantajlıdır.

Gece Yolculukları Esnasında

Eğer yolculuğun gece boyu sürecekse ve özellikle uyurken sesten kolay etkilenen bir bünyeye sahipsen yanına mutlaka kulak tıkacı almalısın. Otobüsün içinde yalnız olmadığını ve her bir yolcunun farklı uyuma stilleri olabileceğini aklından çıkarma. Yanında küçük bir de yastığın olsun.

Kıyafet Önerileri

Otobüsle yolculuğa çıkacaksan ve eğer resmi giyinmek gibi bir mecburiyetin yoksa üzerine rahat giysiler giymeye özen göster. Dar bir koltuğun tepesinde saatler geçireceğini unutma. Ne kadar rahat olursan o kadar keyifli bir yolculuk geçirirsin. Eğer mümkünse tercihini eşofmandan yana kullan. Dar ve seni sıkabilecek kıyafetlerden ekseriyetle uzak dur. Üşüme ihtimaline karşı yanında bir hırka ya da sweatshirt olsun. Ayakkabılarını da kolay çıkarıp giyebileceğin tarzda seç.

Vakit Geçirmek İçin

Otobüs yolculuğun birkaç saat ya da tüm bir gün sürebilir. Her iki durumda da yanında oyalanabileceğin bir şeyler bulundur. Otobüste koltuk arkalarındaki ekranlara, gösterilecek filmlere fazla bel bağlama. Teknolojik aksaklıklar olabilir, yayınlar sana hitap etmeyebilir… Kitapsa kitap, tabletse tablet yanında kolay vakit geçirmeni sağlayacak bir şeyler olsun.

Otobüsle Yolculuk Ederken Sıvı Tüketimine Dikkat

Otobüsün keşfinden bu yana bilinen ve özellikle annelerimizden de tüm çocukluğumuz boyunca sıkça duyduğumuz son tavsiyemiz de otobüs yolculukları sırasında sıvı tüketimiyle ilgili. Otobüsün bir toplu taşıma aracı olduğunu, şahsi araban olmadığını ve her canın istediğinde durduramayacağını aklından çıkarma. Verilecek mola zamanlarına riayet etmekle yükümlüsün. Dolayısıyla otobüsle yolculuk sırasında temel ihtiyaçlarını artırıcı davranışların başında gelen fazla sıvı tüketiminden uzak dur.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir