Otobüsle Balkanlar Turu: Selanik-Üsküp-Belgrad Gezisi

Otobüsle Balkanlar turu en uygun yurt dışı tatil seçeneklerinin başında geliyor. Balkan ülkeleri genel anlamda uygun fiyatlı turlar arasında yer alıyor. Bu yüzden ben de karar verdim ve otobüsle Balkanlar turu yapmak için Balkan ülkelerine doğru yola çıktım. Yorucu, ama git gide tadına doyulmaz anılar bırakır bünyede. ‘Nasıl güzel, nasıl bakir ve nasıl masum hala bu topraklar’ cümlesiyle bitecek bir yolculuğun ilk sabahındayız. 7 Gün  7 Ülke… Kolay olmayacak tabii… Zaten kimse bize bir gül bahçesi vadetmemişti.

Otobüsle Balkanlar turuOtobüsle Balkanlar Turu

Otobüsle Balkanlar turu kapsamında Selanik, Üsküp ve Belgrad gidilecek şehirler arasında yer alıyor. Ben de bu turda nerelere gittiğimi ve neler gördüğümü aktarmaya çalıştım. Gözlemlerim içinde Selanik’te gezilecek yerler, Üsküp’te görülmesi gereken yerler ve Belgrad gezi notları yer alıyor.

Selanik / Yunanistan

Balkan ülkeleri içerisinde komşumuz Yunanistan’dan geçiş biraz sıkıntılı. Otobüsle Balkanlar Turu yapıyorsanız sınır çıkışında gece yarısı otobüsten inip gişede sıra olun, parmak izi alacağız diyor gümrük görevlileri. Malum Shcengen bölgesi… Bu tur için  bordo pasaport için schengen vizesi almanız şart. Eğer yeşil pasaportlu şanslı azınlık iseniz sorun yok.Yeşil pasaportlular vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Otobüsle Balkanlar turu

Bütün gece yol gitmişseniz sabahın patlamamış afyonuyla pek güzel gözükmeyebilir göze. Mahalle arasında kaybolmuş tarihi camiler surlar biraz hayal kırıklığıdır. Yıllardır merakla beklediğiniz Atatürk’ün doğduğu ev bile yeterince bakımlı ve ihtişamlı olmayabilir. 2016 Türkiye’sinde çok daha iyi müzecilik örnekleri var aslında. Birkaç balmumu heykel ve birkaç duvar resminden fazlası yapılabilirdi belki de. Ama her ne olursa olsun, Selanik’teki Atatürk Evi’ni görmek müthiş bir his.

Otobüsle Balkanlar turuSelanik’te gezilecek yerler arasında Beyaz Kule de yer alıyor. Oradan verin elinizi İskender’in kordondaki heykeline… (Beyaz Kule Yunanlılara göre Kanuni döneminde zindan olduğu için duvarlarında sızan kanları örtmek için beyaza boyanıyor. Türklere göre ise içinde katledilen Osmanlı askerlerini unutturmak için vaftiz edilip boyatılmış) Rivayet muhtelif… Sahilde yürürken henüz gelmiş simitçiye mutlaka uğrayın. Tadı damağınızda kalacak bu Selanik simidinin.

Otobüsle Balkanlar turu

Üsküp / Makedonya

Makedonya girişinde yine bir sınır geçişi yapacaksınız. Ama bu sefer pasaportları rehberin toplayıp göstermesi yeterli. Makedonya vize istemeyen ülkeler listesinde. Şükür ki henüz icat etmemişler.

Makedonya

Üsküp’te gezilecek yerler için yollara düşme vakti geldi. Önce tarihi camileri ve eski Bursa sokaklarını andıran Arnavut kaldırımlı çarşılarda dolaşıyoruz. Enfes köfte kokularına dayanamıyoruz tabii… Burada mangalda pişen iki tür köfte var. Biri bizim İnegöl köfte gibi diğeri kocaman leziz içinde kaşar şelaleleri barındıran lezzet patlaması. Balkanlar deyince ‘aman cevapcici yemeden dönmeyin’ tembihlerini yerine getiriyoruz hemen. Sakın Üsküp’ü bu mahsun ve hüzünlü ve güzeller güzeli dar sokaklardan ibaret sanmayın ama.

Otobüsle Balkanlar turu

Biraz yürüyüp Makedonya meydanına vardığınızda onlarca birbirinden muhteşem heykel karşılayacak sizi. Pek çoğu henüz inşa halindeki bu şahane  heykeller ve meydanlar Üsküp’ün üstüne giymeye çalıştığı yeni bir elbise sanki. Nehrin iki yakasında Müslüman ve Hıristiyanların savaşlarından çok yara almış bu başkent şimdilerde UNESCO‘dan ve Avrupa Birliği‘nden aldığı fonlarla yeni bir kimlik yaratıyor gibi.

Otobüsle Balkanlar turu

Vardar‘ın bir yakasından diğerini selamlayan devasa Büyük İskender heykeli, havuzlar ve müzeler köprüler  gece ışıklandırmalarıyla muhteşem görünüyor. Bütün bu olup bitene kıyıdan diş gıcırdatıp ‘En bi hakiki Makedon biziz, İskender de bizim, baklava da’ diyen Yunanistan’a bir gülesim geliyor. Avrupa’nın şımarık çocuğuna kardeş gelmiş, siesta uykularının tadı kaçmış sanırım. canımlar ya!

Buraya kadar gitmişken ömrünü insanlığa yardım için vakfetmiş ve bir zamanlar burada yaşamış Rahibe Teresa’nın evine, şehri tepeden seyredebileceğiniz Üsküp Kalesine, Mustafa Paşa Camisine de uğrayabilirsiniz. Yahya Kemal Beyatlı’nın da doğum yeri olan Üsküp (Skopje) bu haliyle bile çok güzel.

v

Birkaç yıl sonra inşaatlar bittiğinde eminim muhteşem bir Avrupa başkenti olacaktır. Hazır havayolu şirketlerinin oldukça ucuz seferleri varken vizesiz Makedonya’nın başkenti Üsküp‘ü doya doya gezmenin tam sırası.

Bu gece 48 saat yatak görmemiş sırtlarımız için dünyanın en rahat uykusunu uyuyabiliriz sanırım Üsküp’te. Sabah 6’da sevgili rehberimiz kalk talimatı verdi. Üsküp-Belgrad arası 435 Km. Otobüsün konforu, şoförlerimizin ustalığı ve şu otobüs konserleri olmasa sıkılırdık belki de, ama nasıl geçti anlamadık molalarla toplam 6 saatlik yol.

Otobüsle Balkanlar turu 

Belgrad /Sırbistan

Sırbistan sınırından kolayca geçerek yeni bir ülkeye varmış olduk bile. Üstelik en sevdiğimiz vizesiz ülkeler listesine Sırbistan‘ı da eklemiş olmanın mutluluğuyla Belgrad’a varıyoruz. Eski Yugoslavyanın başkenti şimdilerde Sırbistan’ın başkenti olmuş. Bu şehrin parkları ver demek yanlış olur belki de. Çünkü resmen parkların bir şehri var. Belgrad öyle yeşil, öyle doğal ve güzel parklar içinde ki daha girer girmez hayran oluyoruz. Belgrad Kalesi şehre nasıl tepeden bakıyor  zarifçe.

Otobüsle Balkanlar turu

Rehberimiz Belgrad Kale kapısında bilgiler verirken ben yine yaramazlıklar peşindeyim, ama bu noktadaki ilginç ayrıntıyı kaçırmıyorum elbette. Tüm kale taş olduğu halde devasa kale kapısı ahşap… Neden dersiniz? Sebebi müthiş… Savaş sırasında kalenin etrafına içeriden yağlı kütükler atılıyor ve iş zora geldiğinde bu kütükler ateşe veriliyormuş. Böylelikle son savunma kalkanı olarak kale ateşten bir gömlekle sarılmış oluyor. Kale kapısı da bu arada yandığı için kaleye ulaşmak imkansızlaşıyormuş. Çok ilginç değil mi? Belgrad hakkında soracağınız her şey için halen orada yaşayan sevgili gezgin arkadaşım Güneş Akdoğan’ın bloğuna mutlaka bir göz atın derim

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktayı en iyi kale içindeki parktan görebiliyorsunuz. İki nehir batan güneşin altında öyle ahenkle birleşip kocaman bir ırmak oluşturuyor ki sanki ayrılmanın değil birleşmenin gücünü anlatmak ister gibi sanki insanoğluna.

Otobüsle Balkanlar turu

Belgrad’da gezilecek yerler arasında ilk sıra Nikola Tesla Müzesi… ‘Nefretiniz elektriğe dönüşebilseydi tüm dünyayı aydınlatırdı’ diyen Nikola Tesla, Belgrad doğumlu. Şimdilerde kıymeti ancak anlaşılan Tesla’nın yalnız patentini alabildiği 700 icadı var. Elektriğin kablosuz iletilebilmesinden tutun da ampulden radyoya, Ford motorundan, uzay haberleşme cihazlarına, başkalarının sahiplendiği belki daha binlerce icat… Hayatı boyunca haksızlıklara uğramış bilim adamına kadir kıymet bilmiş neyse ki Belgradlılar. Şehrin tek havaalanının Adı da Nikola Tesla Havaalanı... Türkiye’den oldukça ekonomik uçuşlarla buraya gelivermek mümkün.

Otobüsle Balkanlar turu

Belgrad’ta gezilecek yerler arasında bizim İstiklal Caddesini andıran Knez Mihajlova Caddesini es geçmemek gerek. Her ne kadar şehrin meşhur gece hayatını ve güzeller güzeli kızlarını kısacık zamanda göremesek de, caddenin sonundaki Moskova Oteli‘nin muhteşem yaş pastalarını tatmadan şehirden ayrılmadık elbette ki…

Otobüsle Balkanlar turu

Geceleme Belgrad’daki otelimizde… Otobüsle Balkan Turu yapıyorsanız en önemli püf noktası neydi? Eğer her gece ayrı bir otelde kalınacaksa doldurmayacaksın o koca bavulu öyle. Her otelde bavul aç, bavul kapa, üst katlara indir, bindir. Sana da yazık. Bu tür gezilerde altın kuralı açıklıyorum: Minimum eşya, maksimum zevk.

Otobüsle Balkanlar turu

Sabah yine 6’da uyandırma verdi rehberimiz. Kulakları çınlasın Tayfun Talipoğlu söylerdi ya her programın sonunda:

Yol uzun. Hava şartları çetin. Haydi bize eyvallah, ver elini Saray Bosna…

Balkan Turları İçin Uygun Fırsatları Kaçırma!

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)