OSMANLININ DİRİLİŞİ SÖĞÜT

Şimdilerde TRT ekranlarında Diriliş Ertuğrul adıyla hikayeleştirilen Ertuğrul Gazi’nin topraklarına yolculuk yapıyoruz. Ata toprağı, Bileciğin söğüt ilçesi, büyük ve geniş uçurumlarla çevrelenmiş. Yol boyunca ince ince kendini bırakan kar taneleri bu yolculuğu itiraf etmek gerekirse bizim için biraz zor kılıyordu.

Söğüt

Söğüt ilçesi her yıl yapılan şenlikleriyle meşhur. Ancak bu şenlikler daha çok siyasi muhteva içerisinde geçtiği için biz yolculuğumuzu şenliklerden çok sonra yapıyoruz. Sizlere de bunu öneririm ki Söğüt bu tarihlerde çok daha sakin ve güzel oluyor.

Beldemize ilk adımlarımızı attığımızda bu tarihi yerin biraz daha bakımlı olması gerektiğini sorguluyoruz. Son yıllarda atılan adımlar mutlaka beldenin simasında önemli değişikliklere neden olmuş ancak Diriliş Osmanlı için bu kadarı az diye düşünüyorum.

Söğüt

 

Ertuğrul gazi, payitahtın temellerini atan yüce mimar.. Osmanlı Beyliği’nin kurucusu, Osman Bey’in babası olan Ertuğrul Gazi’nin mezarını ilk olarak Osman Bey açık mezar olarak, daha sonra l. Mehmet Çelebi tarafından türbe haliyle yapılmıştır. Şuan ki türbenin yapımı 13. yüzyıl sonlarında yapılmış olsa da kesin tarihi bilinmemektedir. l. Mehmet Çelebi’den sonra 1757 yılında lll. Mustafa ve ardından 1886 yılında da ll. Abdülhamit tarafından onarılmış ve yenilenmiştir. ll. Abdülhamit Ertuğrul Gazi Türbesi’ni onarırken türbenin yanın bir de çeşme eklemiştir.

Söğüt

Söğüt

Tarihi unsurlar türbe etrafında canlılığını hala korumakta. Mutlaka tarihi dönem içerisinde birtakım zulümlere maruz kalmış olan türbe gerekli bakım ve onarımdan sonra hala tazeliğini korumuşa benziyor. Geniş taş duvarlar asırları devirmiş kavak ağaçları türbenin etrafını çevrelemiş birer sur gibi..

Söğüt

Söğüt

Türbenin avlusuna girdiğimiz de Ertuğrul gazinin eşi ve çocuklarının mezarlarıyla karşılaşıyoruz.

Söğüt

Dışarıdan oldukça eski bir hüviyete sahip olan türbe, içeriye girdiğimizde bizi şaşırtıyor. Tüm canlılığıyla hat, tezhip işlemeleri ve islami motifler türbe içerisinde geniş yer kaplıyor. Türbenin manevi havası yaşamaya değer..

Söğüt

Söğüt

Yunan işgalinin izleri türbe içerisinde kendini gösteriyor. İnce kurşun delikleri muhafaza edilmiş ve ziyaretçilere sergileniyor. Sanırım daha fazla zarar vermeden gitmiş olmaları büyük bir şans..

Söğüt

Söğüt

Türbe içerisinde başta Al yıldızlı bayrağımız olmak üzere Türk devletlerinin bayrakları sırasıyla bulunuyor. Türk dünyasının resmi burada çok güzel. Bunun Türk coğrafyasına da yayılmasını temenni ediyor, belde de gezimize devam ediyoruz.

Ertuğrul gazi caddesi üzerinde bulunan Söğüt müzesine doğru hareket ediyoruz. Eğer aracınızla Söğüt’ü ziyaret ettiyseniz, belde sınırlarına girdiğinizde bir yere park etmeniz gerekecek; çünkü yürüyerek bu şirin, tarihi beldeyi gezebilirsiniz.

Söğüt

Müzemiz de etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir.Müze kurulmadan önce, çevre köylerde araştırma yapılmış, bölge de kullanılan eşyalar vs unsurlar belirlenerek sergiye konulmak üzere halktan alınmıştır.

Söğüt

1981 yılından bu yana hizmet vermeye devam etmektedir. Söğüt Müzesi’nde tek bir salon bulunmaktadır. Mimarisi ise çadır şeklini andırır.

Söğüt

Müzede sergilenen eserler arasında tartı aletleri, arkeolojik eserler ve Osmanlı çini örnekleri bulunur. Tabii etnografik eserler de görmek mümkündür.

Söğüt

Yöresel kıyafetler müzede geniş yer tutar. Dünden günümüze kullanılan eşyalar size geçmişe tarihi bir seyahate çıkmışsınız hissiyatı yaşatacaktır.Müzede bir süre vakit geçirdikten sonra yolumuz Çelebi sultan Mehmet Camiye doğru akıyor. Söğüt yolculuğu tarihi mekanlar ve unsurlar üzerine yaşanması gereken harika bir lezzet diye düşünüyorum. Çok geçmeden karşımıza eski bir çeşme çıkıyor, araştırdığımızda 1900 lerin başlarında yapılmış olduğunu öğreniyoruz.

Söğüt

1914 yılında inşa edilmiştir ve banisi Sait Bey’dir. Sait Bey o dönemlerde Söğüt’te Kaymakamlık yapmıştır.Kaymakam Çeşmesi, Neo-Klasik tarza yapılmıştır. Dış yüzü dilimli vazo olup, çevresine yalaklar yapılmıştır. Yalakların yanındaki kabartma yıldız motifleri dikkat çekici detaylar arasındadır. Çeşmenin kitabesi günümüze kadar gelmiştir. Her yüzünde ayrı kitabeler bulunur.

Söğüt

Çelebi Sultan Mehmet  Camisine ulaştığımızda hava yavaş yavaş kapanmaya başlıyor. Söğüt turistik görüntüsü dışında klasik bir belde. Tarımın hayvancılığın yapıldığı osmanlı kasabası gibi.. Ne mutlu ki bu topraklarda Türk bayrağı gururla dalgalanıyor.

Çelebi Sultan Mehmet Camisi Hükümet Konağı’nın hemen karşısında yer alır, kareye yakın dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. Minaresi orijinalliğini hala korumaktadır. Günümüze kadar birçok onarımdan geçen cami, son görünümünü II. Abdülhamit devrinde almıştır. Yapıldığı ilk yıllarda büyük bir vakfiye olduğu bilinmektedir.

Camiden çıktıktan sonra belde merkezinde biraz daha oyalanıyoruz. Gökkubbe kendini tamamen kapatmadan Türk büyükleri platformuna uğramak istiyoruz. Söylediğim gibi yine araç kullanmadan platform ulaşmak üzere yola koyuluyoruz.

Söğüt

Söğüt

Türk büyüklerinin büstlerinin ve bayraklarının bulunduğu bir platformdur. Ertuğrul Gaziyi Anma ve Söğüt Şenlikleri törenleri, burada yapılıyor. Bu törenlere: Dünyanın ve ülkemizin birçok yerinden gelen binlerce Yörük katılıyor.

Söğüt tarihi unsurlar açısından büyük bir miras.. Burada geçirmiş olduğum zaman bana tarihi açıdan büyük bir zevk ve bilgi aşıladı. Söğüt yolculuğu boyunca belde merkezinde, yöresel nimetlerden faydalanabilirsiniz. Beklentilerinizin sadece tarihi nitelikte olmasını tavsiye ediyorum.

Son olarak belde merkezinden fotoğrafları sizinle paylaşıyorum. Başka bir yolculuk da görüşmek üzere..

SöğütSöğütSöğüt

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Ucundan tutmak istedim edebiyati.. Bir parçasi olmak kağidin, kalemin.. Eskisehirliyim, Bursa da ikamet ederim.. Lisede girdi zehir ruhuma, o gün bugün gördüklerimi kalemle resmederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir