Ortadoğu’nun Paris’i Beyrut ve Enfes Lezzetleri

İç savaştan önce “Doğu’nun Paris’i” olarak bilinen Beyrut’da hayat, gurme tadımlar ve eğlence ile sabahlara kadar devam ediyor. Beyrut savaştan sonra kendini çabuk toparlayarak fine dining restoranları, şık ve sofistike tarzda dekore edilen lüks otelleri, tasarım dehası butikleriyle göz kamaştırıcı güzellikte.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Lübnan, Doğu-Batı sentezi mutfağı ile insanları adeta büyülüyor. Osmanlı ve Fransız egemenliğinde yaşayan Lübnan halkının kültürüne, adeta işlemiş bu etkiler.

Beyrut’un Gurme Restoranları

Lübnan Mutfağı kendine özgü mezeleri, et yemekleri ve salatalarıyla dünyaca ünlü. Türk Mutfağı ile Lübnan Mutfağı ufak tefek baharat kullanımları ve sunumları dışında neredeyse aynı…

Et yemekleri, humus, Mankouche (zeytinyağlı zahterli sosla hazırlanan pide), Kebbeh ( kibbe dediğimiz kızartılmış içli köfte ), Tabbouleh ( maydonoz ve bulgurla birlikte hazırlanan bir salata ), Semsek (Labne peyniri ile hazırlanan pide), Babaganuş, Karbanit, B’abocarto Lübnan mutfağında en sevdiğim lezzetlerden.

Beyrut halkı akşam yemeklerini saat 22.00 itibariyle yediklerinden restoranlar ancak bu saatlerde dolmaya başlıyor benden söylemesi.

Liza Restaurant

Lübnan Mutfağı’nın en güzel mezelerinin ve etlerinin tadına bakmak istiyorsanız, en doğru yerdesiniz. Şık ve elegan ambiansı, leziz yemekleri, şıra dışı sunumları ile beni en çok etkileyen Beyrut restoranları arasında Liza. Fransa‘da Beyrut Mutfağı’nın öncü isimlerinden olan Liza Beirut, ünlülerin tercih ettiği sevilen mekanlardan. Humus, kuzu etleri ve sunumlarıyla sizi büyüleyecek tatlılarının tadına bakınca, Beyrut’a tekrar gittiğinizde tercih edeceğiniz ilk yerler arasında olacağından eminim.

Liza Restorant Beyrut

Liza Beirut Tel: +961 1 208 108

Indigo Restaurant

Le Gray Hotel’in içinde yer alan manzarası, sıra dışı sunumları ve leziz yemekleri ile Lübnan ve uluslararası mutfakların leziz örneklerini tadabileceğiniz  seçkin mekanlardan Indigo. Beyrut’u tepeden izleyeceğiniz Indigo’da  sunumlarına hayran olduğum kadar, harika bir lezzete sahip çikolatalı tart ve bonfilesini önerebilirim.

Steaks

Indigo Le Gray Tel + 961 1 972 000

Karam Al Bahr Zaitunay Bay

Beyrut’un gösterişli marinası Zaitunay Bay‘deki en güzel balık restoranlarından biri… Restoranın içine adımınızı atar atmaz, gördüğünüz manzara insanı adeta büyülüyor. Akvaryum içerisindeki canlı balıklar, ıstakozlar sizleri karşılıyor. Deniz mahsulleri ve mezeler ise tek kelimeyle muhteşem. Yerel balıklarını ve bize göre daha uygun ücretler ödediğimiz deniz mahsulleri ise favorilerim arasında.Karam Al Bahr Zaitunay Bay

Karam Al Bahr Zaitunay Bay Tel +9611123456

Tawlet – Souk el Tayeb

Lübnan’ın ünlü yemek yazarlarından biri olan Kamal Mouzawak’ın geleneklerini sürdürmek ve Beyrut lezzetlerini dünyaya tanıtmak amacıyla açtığı restoranın  salataları ve çilekli tartı benim favorilerimden.

Tawlet - Souk el Tayeb

Tawlet – Souk el Tayeb Tel: 961 1 448 129

Daha uygun bir bütçeye Beyrut yemeklerini tatmak istiyorsanız Balthazar, Al Balad, The Hangout, Urbanista’da Lübnan’ın yerel lezzetlerini keşfedebilirsiniz.

Keyifle gezmeniz ve tatmanız dileğiyle!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir