Ortadoğu’nun Paris’i Beyrut ve Enfes Lezzetleri

İç savaştan önce “Doğu’nun Paris’i” olarak bilinen Beyrut’da hayat, gurme tadımlar ve eğlence ile sabahlara kadar devam ediyor. Beyrut savaştan sonra kendini çabuk toparlayarak fine dining restoranları, şık ve sofistike tarzda dekore edilen lüks otelleri, tasarım dehası butikleriyle göz kamaştırıcı güzellikte.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Lübnan, Doğu-Batı sentezi mutfağı ile insanları adeta büyülüyor. Osmanlı ve Fransız egemenliğinde yaşayan Lübnan halkının kültürüne, adeta işlemiş bu etkiler.

Beyrut’un Gurme Restoranları

Lübnan Mutfağı kendine özgü mezeleri, et yemekleri ve salatalarıyla dünyaca ünlü. Türk Mutfağı ile Lübnan Mutfağı ufak tefek baharat kullanımları ve sunumları dışında neredeyse aynı…

Et yemekleri, humus, Mankouche (zeytinyağlı zahterli sosla hazırlanan pide), Kebbeh ( kibbe dediğimiz kızartılmış içli köfte ), Tabbouleh ( maydonoz ve bulgurla birlikte hazırlanan bir salata ), Semsek (Labne peyniri ile hazırlanan pide), Babaganuş, Karbanit, B’abocarto Lübnan mutfağında en sevdiğim lezzetlerden.

Beyrut halkı akşam yemeklerini saat 22.00 itibariyle yediklerinden restoranlar ancak bu saatlerde dolmaya başlıyor benden söylemesi.

Liza Restaurant

Lübnan Mutfağı’nın en güzel mezelerinin ve etlerinin tadına bakmak istiyorsanız, en doğru yerdesiniz. Şık ve elegan ambiansı, leziz yemekleri, şıra dışı sunumları ile beni en çok etkileyen Beyrut restoranları arasında Liza. Fransa‘da Beyrut Mutfağı’nın öncü isimlerinden olan Liza Beirut, ünlülerin tercih ettiği sevilen mekanlardan. Humus, kuzu etleri ve sunumlarıyla sizi büyüleyecek tatlılarının tadına bakınca, Beyrut’a tekrar gittiğinizde tercih edeceğiniz ilk yerler arasında olacağından eminim.

Liza Restorant Beyrut

Liza Beirut Tel: +961 1 208 108

Indigo Restaurant

Le Gray Hotel’in içinde yer alan manzarası, sıra dışı sunumları ve leziz yemekleri ile Lübnan ve uluslararası mutfakların leziz örneklerini tadabileceğiniz  seçkin mekanlardan Indigo. Beyrut’u tepeden izleyeceğiniz Indigo’da  sunumlarına hayran olduğum kadar, harika bir lezzete sahip çikolatalı tart ve bonfilesini önerebilirim.

Steaks

Indigo Le Gray Tel + 961 1 972 000

Karam Al Bahr Zaitunay Bay

Beyrut’un gösterişli marinası Zaitunay Bay‘deki en güzel balık restoranlarından biri… Restoranın içine adımınızı atar atmaz, gördüğünüz manzara insanı adeta büyülüyor. Akvaryum içerisindeki canlı balıklar, ıstakozlar sizleri karşılıyor. Deniz mahsulleri ve mezeler ise tek kelimeyle muhteşem. Yerel balıklarını ve bize göre daha uygun ücretler ödediğimiz deniz mahsulleri ise favorilerim arasında.Karam Al Bahr Zaitunay Bay

Karam Al Bahr Zaitunay Bay Tel +9611123456

Tawlet – Souk el Tayeb

Lübnan’ın ünlü yemek yazarlarından biri olan Kamal Mouzawak’ın geleneklerini sürdürmek ve Beyrut lezzetlerini dünyaya tanıtmak amacıyla açtığı restoranın  salataları ve çilekli tartı benim favorilerimden.

Tawlet - Souk el Tayeb

Tawlet – Souk el Tayeb Tel: 961 1 448 129

Daha uygun bir bütçeye Beyrut yemeklerini tatmak istiyorsanız Balthazar, Al Balad, The Hangout, Urbanista’da Lübnan’ın yerel lezzetlerini keşfedebilirsiniz.

Keyifle gezmeniz ve tatmanız dileğiyle!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir