Orta Avrupa’yı Jolly ile Keşfet

Tarihi yapılar, müzik ve eğlence… Hangi gezi programında bu üçünü birbiriyle iç içe geçirebilirsiniz? Cevap çok basit, elbette Orta Avrupa turu… Şimdi önünüze bir harita alarak bu bölgeye bir göz atın. Sanki kendilerini ziyaret etmenizi bekler gibi dizilmiş üç ana şehir Budapeşte, Viyana ve Prag sizin de dikkatinizi hemen çekti değil mi? Madem merakınızı cezbettiler, öyleyse gelin bu şehirlere daha yakından bir bakın.

Birlikten Doğan Güzellik Budapeşte

Tuna Nehri’nin dokunuşuyla anlam kazanan şehirlerden olan Budapeşte’nin Buda yakası ki batı yakasıdır, tarihi yapılarıyla “gezilecek” yer iken, Peşte daha çok eğlencenin merkezi olmaya özen göstermiştir. Bu iki yakanın en önemli düğüm noktası olan Erszebet Köprüsü, şehre bir bütün olarak hakim olmanızı sağlayacak Gellert Tepesi, konik çatılı mimarisiyle masal şatosunu andıran Balıkçılar Kulesi‘ni rotanızda mutlaka işaretleyin!

Birkaç defa küllerinden doğan ve bin yıla yakın maziye sahip olan St. Mathias Katedrali, Zincirli Köprü ve parlamento binası gibi yapılarla mimari dokusu zengin bu şehirde geçireceğiniz zamanı birçok fotoğrafa sığdırmak isteyeceksiniz. Orta Avrupa gezisinin Budapeşte durağında gündüzü gezmeye ayırabilir, akşamları ise renkli Çigan Geceleri‘nde eğlenceye kapılıp gidebilirsiniz. 

Notalarla Nakşedilmiş Viyana

Orta Avrupa gezisinde sadece opera binasını görmek ve bir konsere katılabilmek için bile bu şehre gidilir! Müzik birinci sırada olsa da, tarih boyunca Budapeşte’nin büyük ağabeyi rolünde olan Viyana, mimari olarak da değerli bir şehir. Tiyatro, Hofburg Sarayı ve üniversite bu açıdan önemli örnekler arasında yer alıyor.

Kahvesiyle meşhur Viyana’da ufak molalarda farklı lezzetleri yakalamaya çalışabilirsiniz. Söz içeceklerden açılmışken, Viyana yakınındaki Grinzing kasabasına yapılacak ufak bir ziyaret de şarap severleri mutlaka mutlu edecektir.

Sanatın Her Dalının İzini Taşıyan Prag

Köprüler bu sefer Franz Kafka‘nın şehrinde, Vlatava Nehri üzerinde yükseliyor. Bu köprülerin en özeli ise 4. Charles Köprüsü, burayı mutlaka yürüyerek geçmelisiniz. Küçük mahalle ve eski şehir meydanını adımlarken görebileceğiniz birçok görkemli tarihi yapı arasında Astronomik Saat Kulesi gözünüzden kaçamayacak kadar farklı. Eğer Vlatava Nehri’nde bir tekne turuna katılırsanız, şehrin tepe noktasında bir parkta sessizce sizi selamlayan ve saniyelerin akışını usulca hatırlatan dev bir metronomla karşılaşacaksınız…

Prag’ın bir diğer meziyeti ise konuklarını geceleri de çok eğlendirebilmesi. Aslında bu konuda oldukça meşhur sayılır! Gece kulüpleri bir başka elbette, ama giyim kuşamdan tavırlara dek Orta Çağ’a düşmüşsünüz hissi yaratan Orta Çağ geceleri başka bir yerde tecrübe edemeyeceğiniz bir eğlence sunuyor.

İşte size 3 şehir… Elbette burada anlatılanlar yalnızca özet ve okumaktan fazlası gerek! O nedenle şöyle 1 haftalık bir kaçamak yapın ve Jolly Tur’un Orta Avrupa turları ile bu şehirlerin kokusunu alın.

2 Yorum

  1. Yurt dışı gezilerinizden kampanya dahilinde olanlar hakkında gezi planı ve fiyat bileğilerini öğrenmek istiyorum.. kolay gelsin

    1. İsmail Bey Merhaba,

      ‘Bilgi Almak İstiyorum’ formunu doldurarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirseniz seyahat danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

      İyi seyahatler:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir