Odessa: Ukrayna’nın Antalya’sı Odessa Turu İçin Seyahat Önerileri

Odessa tipik bir Ukrayna kenti olmanın hem çok uzağında hem de çok yakınında. Soğuk iklimin Akdeniz’i sayılabilecek Odessa’da deniz, kum ve güneş ile birleşen tarih, hem deniz tatili hem de yurt dışı kültür turu için imkan sağlıyor. Son günlerde artan kur artışlarından çok da etkilenmeyen çünkü kendi para birimi grivnayı kullanan Ukrayna’da ekonomik tatil yapmak için bu kez yaz dönemine denk gelen bir zamanda rotamı Odessa’ya çeviriyorum.

Odessa

OdessaUkrayna’nın sahil kenti Odessa, Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan biri. Ayrıca Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti. Altın Ordu, Kırım Hanlığı, Litvanya Dükalığı, Osmanlı İmparatorluğu gibi farklı egemenlikler görmüş bu kent özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor. Görkemli binaları, doğal ve kültürel güzellikleri ile günümüzde Ukrayna’nın adeta cazibe merkezi konumunda burası. Öğrenci ağırlıklı bir şehir olan Odessa’da 20 tane üniversite bulunuyor. Genç bir nüfusu olan ve Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan ve ekonomik tatil imkanı oluşturan Odessa’da gezilecek yerlerin sayısı da bir hayli fazla.

* Vizesiz Ukrayna turu için baştan başa Ukrayna gezisi yapmak isteyenler, linkte Ukrayna gezilecek yerler rehberini bulabilirsiniz.

* Ukrayna hem Türkiye’ye yakın hem de vizesiz gidilen yurt dışı ülkeler arasında yer alıyor. Eğer ekonomik ve vizesiz gidilecek yurt dışı önerilerine ihtiyacınız varsa onu da linkten bulabilirsiniz.

Odessa Nerede?

OdessaOdessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alıyor. Bir Karadeniz kıyı ülkesi olan Ukrayna’nın tatil bakımından avantajlı kenti olan Odessa, Karadeniz havzasının da en büyük şehri. Ukrayna gece hayatı için vazgeçilmez kentlerden biri olan Odessa 24 yaşayan bir kent olduğu için genç nüfus tarafından da ilgi görüyor.  Ukrayna ile Türkiye arasında vize uygulaması kalktığı için de kolaylıkla Odessa’ya gitmek mümkün. Hatta 2017 yılından itibaren Türk vatandaşları yeni çipli kimlik ile pasaport olmadan da bu güzel kente gidebiliyor. Kentin en yakın komşusu ise Moldova. Başkent Kiev ise 468 uzaklıkta.

Odessa Gezi Rehberi

Bir sahil kenti olan Odessa’da yaz ayları deniz tatili yapılsa da aslında bu kentin tarihi durakları da keşfedilmeye değer. Eğer geniş çapta bir tur yapmak istiyorsanız aşağıdaki yerleri listenize mutlaka dahil edin derim.

Katakomplar

OdessaOdessa’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın işgaline uğradığı üç yıl boyunca, yerel direnişçiler (partizanlar) tarafından kullanılmış ve içinde yaşanılmış labirent Katakomplar, bölgenin gizemli tarihini bugün de gözler önüne seriyor. Yer altında bulunan sığınaklar olarak tanımlayabileceğim bu katakompların bazı bölümleri ise ziyaretçilere açık.

Potemkin Merdivenleri

OdessaPotemkin Zırhlısı filmini hatırlayan var mı? İşte o filmle ölümsüzleşen Potemkin Merdivenleri, kentin sembolik yerlerinden biri. Avrupa’daki en ilgi çekici altıncı merdiven olan Potemkin Zırhlısı filmi ile dünya çapında bir üne kavuşan bu merdivenler, Osmanlı-Rus Savaşı sonunda imzalanan Yaş Anlaşması’nın ardından Çariçe II. Yekaterina’nın emri ile yaptırılıyor. 220 basamaktan oluşan merdivenler aşağıdan bakıldığında hiç bitmeyecek gibi gözüküyor. Basamaklar gözünüzü korkutmasın, burayı yürüyerek gezebileceğiniz gibi fünikülere binerek de keşfedebilirsiniz.

Puşkin Müzesi

OdessaRus edebiyatının kurucusu olarak bilinen yazar ve şair Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’in izlerini Odessa’da sürebilirsiniz. Rus yazar ve şair Puşkin’in 1923 yılında güneye sürgün edilip Odessa’ya geldiğinde kaldığı apartman, 1961 yılından itibaren Puşkin Müzesi olarak hizmet veriyor. Müze içerisinde yazara ait notlar, eşyalar ve fotoğraflar yer alıyor.

* Müze pazartesi günleri kapalı. Odessa otelleri bölgesine yakın bir konumda yer alan müzenin adresi Pushkinska Street, 13, Odessa.

Deribasovskaya Caddesi

Ukrayna turuOdessa’nın İstiklal Caddesi Deribasovskaya, bu kentin kalbinin attığı yer. Araç trafiğine kapalı olan Deribasovskaya Caddesi, gezinizin olmazsa olmazı. Cadde boyunca cafe ve restoranlar, dükkanlar ve mağazalar yer alıyor. Yaz aylarınca cıvıl cıvıl olan Deribasovskaya Caddesi’nde boylu boyunca yürümek ve cadde üzerinde yer alan Odessa Şehir Parkı’nı ziyaret etmek bu güzel kentten yapılmadan dönülmeyecekler arasında yer alıyor.

Odessa Şehir Parkı

OdessaDeribasovskaya Caddesi’ne geldiyseniz yolunuzu mutlaka Odessa Şehir Parkı‘na da çevirin. Odessa, yeşilin bol olduğu kentlerden biri. Bunda elbette Karadeniz’de yer alıyor olmasının da etkisi büyük. Merkezi yerlerde bile karşınıza oldukça büyük park ve bahçeler çıkabiliyor. Özellikle yaz aylarında neredeyse bütün Odessa’yı bu parklarda görmek mümkün.

Odessa Arkeoloji Müzesi

OdessaMüze gezmeyi hoşlananlar için rotayı tekrar bölgenin tarihini öğrenebileceğimiz müzelere çevirme vakti. Ukrayna’nın en eski arkeolojisi müzesi olan Odessa Arkeoloji Müzesi, 1825 yılında açılmış. Antik Yunan ve Mısır ile Rus tarihine uzanan geniş bir koleksiyona sahip Odessa Arkeoloji Müzesi’nde yaklaşık 160 bin eser bulunuyor.

* Odessa Arkeoloji Müzesi, pazartesi günleri kapalı. Adres: Lanzheronvska Street, 4, Odessa

Odessa Akademik Opera ve Bale Sahnesi

Odessa

Sadece gezilecek yer değil, içeriye girip denk gelinen herhangi bir oyunun da izlenmesi gereken yerlerden biri burası. Dünyaca ünlü eserleri oldukça uygun fiyatlara izleyebileceğiniz Odessa Akademik Opera ve Bale Sahnesi’ne gitmeden önce online olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Vorontsov Feneri

OdessaOdessa’da gezilecek yerler arasında bir de fener var. Ukrayna’nın sembollerinden biri olan kırmızı beyaz fener 27.2 metre uzunluğunda. Kentin valilerinden biri olan Mihail Vorontsov’un ismini taşıyan Vorontsov Feneri, 1862 yılında yapılmış, II. Dünya Savaşı sırasında yıkılmış ve yerine bugünkü fener tekrar yapılmış.

Ayçiçeği Tarlaları

OdessaBu kentin önemli geçim kaynaklarından biri ayçiçeği yetiştiriciliği. Türkiye’nin birçok bölgesinde karşımıza çıkan ve özellikle yaz aylarında sapsarı renkleriyle fotoğraflık kareler veren ayçiçeği tarlalarına burada da bol bol rastlayacaksınız. Kilometrelerce uzanan ayçiçeği tarlalarında unutulmaz fotoğraflar yakalamak için hayal gücünüze güvenin ve bol bol keşif yapın derim.

Odessa’da Denize Girilecek Yerler

Bu kenti gezerken yaz aylarına denk gelmişseniz o zaman deniz molası vermeden ayrılmak olmaz. Deniz tatili için sadece yerel tercihi oluşturmayan Odessa’ya Türkiye’den de yazın birçok kişi tatil yapmaya gidiyor. Bu yüzden plajlarda Türkçe duymak hiç de şaşırtıcı olmuyor.

Arcadia Plajı

OdessaOdessa’da denize girmek için güzel plajlar var. Bilinen en meşhur plaj Arcadia. Hem denize girmek hem de Ukrayna eğlencesini yaşamak için Arcadia’ya uğramadan Odessa plajları keşfedilmiş sayılmıyor. Gündüz denize girilen geceleri ise gece kulüpleri ile şenlenen Arcadia Plajı, merkeze de oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Malibu Plajı

OdessaArcadia’dan sonra Malibu plajı da bölgenin hareketli ve eğlenceli plajlarının başında yer alıyor. Birçok gece kulübü ve barın yer aldığı Malibu Plajı, Arcadia kadar yakın bir konumda değil. Ama deniz açısından bakarsak çok daha temiz bir denizi var bu plajın.

Jolly İle Odessa Turuna Gitmek İçin Tıkla!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir