Noel Pazarlarıyla Avrupa

Avrupa; kültürü, tarihi, doğal güzellikleriyle seyahat severlerin her zaman en fazla ziyaret ettiği noktalardan biri. Ama Noel arifesinde ve Noel’de Avrupa’da olmak başka bir tat, başka bir keyif.

Avrupa’nın ikon şehirleri Noel’de başka güzel, ışıl ışıl ve rengarenk. Şehir merkezlerinde kurulan ve şehri bir araya getiren Noel pazarlarında yerel lezzetleri tadabilir, eğlenceli sokak partilerine katılabilirsiniz. Avrupa’da size büyüleyici bir Noel tatili sunan şehirleri sizin için araştırdık.

Almanya, Berlin

Noel’de Avrupa’nın en renkli şehirlerinden biri olan Berlin’de Noel hazırlıkları kasım ayının ortalarında başlıyor. Almanya Noel pazarları geleneğinin en etkili olduğu Avrupa ülkelerinden biri. Belin’in ise  Noel pazarları oldukça renkli ve çeşitli. En ünlü Noel pazarları WeihnachtsZauber Gendarmenmarkt, Alexanderplatz ve Rotes Rathaus.

Berlin noel zamanında daha bir renkli, şehrin sokaklarını yılbaşında keşfetmek ise daha da heyecan verici. Sokaklar kasım ayı itibariyle ışıl ışıl oluyor, sokaklarda havai fişek organizasyonları ise sık sık tekrarlanıyor. Berlin gece kulüpleriyle de ünlü bir şehir. Watergate ve dünyanın en iyi club’ları arasında sayılan Barghain’i, üç farklı konsept sunan Ritter Burzke’u görmeden dönmeyin. 

Christmas market, Deutscher Dom and konzerthaus in Berlin, Germa

Danimarka, Kopenhag

Avrupa’nın kuzeyinde Viking kültürünün etkin olduğu İskandinav şehri Kopenhag, mimarisi ve kültür-sanat etkinlikleri ile ön plana çıkan bir başkent. Dünyanın en yaşanılası şehirleri arasında, sürekli olarak üst sıralarda yer alan Kopenhag, Noel zamanı bir başka güzel.

Şehirde her zaman popülerliğini koruyan Tivoli Bahçeleri, Noel zamanı şehrin buluşma noktası. Kasım ayının ortasında itibariyle kurulan Noel pazarları şehre daha da canlılık katıyor. Eğlence çadırları, konser alanları, restoranları ile ünlü park, kasım ortasında Noel pazarı için özel olarak hazırlanıyor. Bu pazarlarda dilerseniz buz pistinde kayabilir, dilerseniz yerel ürünlerden oluşan tezgahlarda alışveriş yapabilir, dilerseniz yerel mutfağın özelliklerini taşıyan lezzetleri tadabilirsiniz. Özellikle Danimarka mutfağına özgü bir tür köfte olan Frikadeller’i ya da meşhur üstü açık sandviçleri Smorrebrod’u denemenizi tavsiye ederiz.

Christmas Market Near Stork Fountain Of Copenhagen

İsveç, Stockholm

Avrupa’nın kuzeyindeki ikon şehirlerden başladık öyle devam edelim. Kuzey’in en renkli ve hoşgörülü şehri Stockholm’u Noel’de dolaşmak ise her zamankinden daha da zevkli.  İsveç’in kendilerine özel Noel geleneklerini yaşayabileceğiniz Noel çadırları tarihi şehir merkezinde kuruluyor. Bu çadırlarda kırmızı çatılı tezgahlar, Spekulatius (bademli bisküvi) ve bir İskandinav Punsch çeşidi olan Glögg gibi spesiyalleri tadabilirsiniz. Stockholm’de Noel çadırları oldukça fazla. Bir çadırda dünyanın ilk açık hava müzesi olan Skansen‘de de Noel öncesi dört hafta sonu açık olacak şekilde kuruluyor.

İsveç Noel Pazarı

Stockholm, dünyanın belki de en zengin ve en iyi müzelerine sahip şehirlerinden biri. Şehrin her yeri, tarih kokuyor. İsveç tarihinden dünya tarihine, paralardan postacılığa, danstan modern sanata kadar hemen her temada bir müze var. Müzelerin tamamını gezmek için çok zaman gerekli, eğer kısıtlı zamanınız varsa iyi araştırarak ilgi alanınıza göre bir program hazırlayabilirsiniz. Stockholm denilince ilk akla gelen yer, tarihi bir şehir olan Gamla Stan. Ufak bir ada şehri olan bu bölge şehrin merkezi, burada The Royal Palace (Kungliga Slotet) ve Storkyrkan Katedralini gezmeden dönmeyin. Tabii bir de İsveç ile bütünleşen Nobel Müzesi de görülmeye değer.

Avusturya, Viyana

Avusturya’yı ziyaret etmek için en iyi mevsim kesinlikle kış.  Bembeyaz bir kar tabakası altında Viyana ziyaretçilerine kartpostallardaki gibi bir Noel tatili vadediyor. Viyana Noel pazarlarıyla da ünlü bir şehir.  En ünlülerinden biri de Kultur – und Weihnachtsmarkt, sıcak şarap ve hediyelikleriyle görkemli Schönbrunn Sarayı’nın önünde kuruluyor. Şehrin merkezinde Spittelberg’deki Noel pazarı ise çeşitli pasajlarla birbirine bağlanan romantik sokakta kuruluyor. Noel pazarları bölge halkı tarafından birer sosyalleşme ortamı gibi görülüyor. Bu pazarlarda partiler, etkinlikler düzenleniyor, sıcak şaraplar içiliyor, baharatlı nefis kurabiyelerin tadına varılıyor. Viyana’da Noel için bir plan yapmanıza gerek yok. Bir sokak partisine dahil olup eğlenme şansınız çok yüksek.

avusturya-viyana-noel-pazari

Çek Cumhuriyeti, Prag

Yılın hemen her zamanında peri masallarındaymışsınız gibi hissettiren Prag’da Noel rengarenk ışıklarıyla çok daha görkemli.  Prag, Noel zamanı orta çağ türü bir panayır havasına bürünüyor. Noel pazarlarının en güzeli ise eski kent meydanında kurulan pazar. Meydandaki Tyn Kilisesi’nin eteğine kurulan stantlarda, Bohemya kristallerinden porselenlere, kehribarlardan cam biblolara ve işli giysilere kadar pek çok ürün bulabilirsiniz. Prag’ın bir diğer Noel pazarı, Wenceslas Meydanı’nda kuruluyor. Bu pazar daha çok yiyecek ve içecekleriyle ünlü. Bu pazarda Çeklerin geleneksel Noel yemeği olan sazan’ı tadabilirsiniz.

Çek’ler “Yılbaşı gecesi nasıl geçerse, yılın geri kalanı da öyle geçer” anlayışının yaratıcısı, o nedenle yılbaşı ve Noel kutlamaları Prag’da çok renkli oluyor.  Noel pazarları, klasik müzik dinletileri, Vltava Nehri üzerinde tekne turları, havai fişek gösterileri, restoran ve barlarda geceye özgü programlar ile renkli bir Noel tatili konuklarını bekliyor.

prag-noel-pazari

Fransa, Strazburg

Biraz Alman biraz Fransız olan ve ‘Avrupa’nın Başkenti’ unvanına sahip Strazburg, aynı zamanda masalsı Noel pazarları ile Noel’in de başkenti olarak biliniyor. Kasım ayından itibaren sihirli bir şehre dönüşen Strazburg’ta, hediyelik eşyaların, Noel süslerinin, masa örtülerinin satıldığı küçücük ahşap evler, 11 ayrı semtte sıra sıra dizilmiş sizleri bekliyor.

Fransa Strazburg

Tüm şehir merkezi araç trafiğine kapalı olduğundan özgürce ve rahatlıkla pazarları gezebilirsiniz. Kentte 1570’ten beri kurulan Christkindelsmärik, Avrupa’nın en eski ve en büyük Noel pazarlarından biri. Gezilmesi gereken diğer pazarlar Place de la Cathedrale, Place Broglie, Place d’Austerlitz ve Place Gutenberg’de bulunuyor.

Fransa, Paris

Champs-Elyseés NoelNoel tatili deyince Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri olan Paris’i düşünmemek tabi ki imkansız. Paris sokakları, yılbaşı zamanı adeta bir görsel şölene dönüşüyor. Sokaklar kasım ayı itibariyle ışıl ışıl bir görünüme kavuşuyor, sanatçıların katkılarıyla süsleniyor. Sokaklarda küçük ama sevimli Noel pazarları kuruluyor. Champs-Elyseés caddesi üzerindeki pazar kaçırılmaması gerekenlerden pazarlardan biri. Ayrıca Noel dekorasyonlarından sanat yapıtlarına kadar pek çok alternatifin bulunduğu Montmatre‘daki Noel pazarı da görülmeye değer. Bu pazarlarda orijinal hediyelik eşya almak mümkün.

Gemi Turuyla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir