Noel Öncesi Münih

Selamlar son altı aydır yurt dışına çıkmamıştık. Baktık kaşıntılarımız artmış tüm aileyi çoluk çocuk sarmış :) Biz de vakti geldi deyip bir yıllık Schengen vizemizi alıp 2017 yılını Avrupa’ya ayırmaya karar verdik. Daha önce Berlin’e 2014 Aralık ayında giriş yapmıştık. Vizeyi uzun süre alabilmek için tekrar aynı ülkeden alalım dedik. Berlin’e gittiğimizde Sıla, Doruk bebeğe yaklaşık 5 aylık hamileydi o zamanlar. Yani Berlin, Doruksuz son seyahatimizdi :) Bu sefer rotayı Münih’e yani Almanya’nın 3. büyük şehrine çevirdik. Avusturya’ya olan yakınlığı da dikkatlerimizden kaçmadı elbette :)  O kadar yol gitmişken bir ülkeyi daha aradan çıkarırız, dedik.

Çocukla gezmek zor diyenlere inat tekrar hatırlatırım Doruk 4 aylıkken Japonya’ya gitmiştik. Neyse lafı çok uzatmadan güzel bir giriş yaptık sanırım. Gezilecek yerleri bir de bizim gözümüzden bakın bakalım.

Marienplatz

1158 yılında kurulan meydanda önceleri idam sehpaları kurulur, suçlular idam edilirmiş. Şimdi ise kafelerle dolu Münih’in en turistik noktalarından biri. Eski Belediye Sarayı (Altes Rathaus) ve Yeni Belediye Sarayı (Neues rathaus) bu meydanda yer alıyor.

Neues Rathaus

Neogotik mimariye sahip Yeni Belediye Sarayı’nın kule yüksekliği 85 metredir. Her gün sabah 11’de kulede 43 çan ve 33 figürün yer aldığı bir gösteri gerçekleşir. Bu saatte burada olup gösteriyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Altes Rathaus

15. yy’da yapılan bina 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanmış ve aslına bağlı kalınarak yeniden inşa edilmiştir. Şu an içerisinde çok şahane bir Oyuncak Müzesi yer alır.

Frauenkırche

1468-1488 yılları arasında inşa edilmiş kathedral içinde çok önemli isimlerin mezarlarına ev sahipliği yapıyor. En önemli isim Kral 4. Ludwig’in mezarıdır. Kathedralde aynı anda 20 bin kişi ayine katılabilir büyüklüğünü buradan hesap edin artık. Kule yüksekliği 109 metredir.

Deutsches Museum

Dünyanın en geniş kapsamlı bilim ve teknolji müzesi olarak geçen Alman Müzesine mutlaka yolunuz düşmeli. Öyle bir kaç saatte bitmez yarım günü buraya ayırın derim çok keyif alacaksınız. Yetişkinler ve çocuklar için de oldukça keyifli bir müze. Biz Doruk la çok eğlendik :)

Englischer Garten

Avrupa’nın 3,7 km2 lik en büyük parklarından biri olan İngiliz Bahçesi , şehrinden gürültüsünden uzakta çok keyifli bir park. Bildiğiniz üzere minik gezgin Doruk park hastası :) Gittiğimiz her seyahatte gidilecek yerler arasına mutlaka bir park rotası ekliyoruz.

Tier Park

Bu seyahatin olmazsa olmazsı elbette hayvanat bahçesi. Doğa aşığı bir çocuğunuz varsa onu mutlu etmek ve  keyifli zaman geçirmesini sağlamak için mutlaka ama mutlaka gidin.

Unutmayın Hayat yaşadığınız yerden ibaret değil,hayat her yerde ve tüm dünya senin… Mutlu seyahatler

Sıla & Ozan & Doruk İŞCAN

Merhabalar ; 2002 yılında Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesinde tanışarak 2009 yılında evlendik.Antalya'da ikamet ediyoruz.Sıla özel bir şirkette genel müdür asistanı ,ben ise beş yıldızlı bir otelde resepsiyon departmanında Bell Captain olarak görev yapıyorum.2010'da başladığımız seyahatlerimize 2015 yılından itibaren üç kişi olarak devam ediyoruz.Minik gezgin Doruk artık iki yaşında... Ailece daha nice yollar diyarlar görebilmek dileğiyle... Herkese mutlu seyahatler... Sıla & Ozan & Doruk İŞCAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir