Noel Başkenti Strasbourg

Noel zamanı ziyaret edilecek özel yerlerden biri de Strasbourg… Zaten güzel ve romantik bir şehir, üstüne Noel zamanı süslemeleri ve Noel pazarları eklenince Aralık ayında (24 Aralık Noel gecesi öncesi) mutlaka görülmesi gereken bir yer haline geliyor.

Sadece Noel zamanı kurulan Noel marketlerini gezmek, Avrupa’nın köklü ve popüler geleneklerinden biri.  Noel marketleri denilince ilk akla gelen Avrupa ülkeleri Almanya, İngiltere ve Fransa oluyor.

Genel olarak Almanya’dakiler daha popüler olsa da Fransa’nın Strasbourg şehrinin özel bir yeri var. Çünkü Strasbourg Noel’in başkenti olarak biliniyor. Strasbourg’da Noel marketi için ayrılmış bir kaç sokak yok, neredeyse şehrin tüm sokak ve dükkanlarının Noel süslemeleriyle donatılması söz konusu! Zaten dakika bir gol bir ana caddelerinden birinin girişinde kocaman harflerle (tabii ki küçük ışıklarla aydınlatılmış) “Noel’in Başkentine Hoşgeldiniz” (Welcome to Capital of Christmas) yazıyor. Ben şehri bizzat gördükten sonra Strasbourg’a boşuna Noel’in başkenti denmiyormuş dedim!

Strasbourg önceden Almanya yönetimindeymiş daha sonra Fransa’ya geçmiş, bu nedenle iki ülkenin özelliklerini de görebiliyorsunuz. Bence ikisinin de iyi yanlarını almış.  Şehirde eski tip renkli ve güzel evler, nehir kenarı manzarası, kafelerle dolu şirin sokaklar, gezmesi ve fotoğraflaması çok keyifli anlar sağlıyor. Nehirde kano yapma imkanı aralık ayında bile var. Bir de özellikle havaların iyi olduğu zamanda giderseniz bot turları çok keyifli oluyor. Bir yerde nehrin yükseltisi değiştiği için botu özel bir yere alıp, bulunduğu kısmın suyunu yükseltip öyle yolculuğuna devam ettiriyorlar.

Noel zamanı ise aklınıza gelen gelmeyen her tarzda Noel süslemelerini (yani kar, noel baba, parlak toplar, minik ışıklar, sevimli melek figürleri, ayıcıklar, oyuncaklar, çiçekler, kurdeleler, hediye paketleri gibi temalı bir çok süsleme çeşitlerini) burada bolca göreceksiniz. Dükkanların bulunduğu binaların duvarları bile boydan boya bu süslemelerle kaplı. Bazı sokaklarda ise aynı tarz ve renkte süslemeler kullanılarak daha bütünleşik süsleme tarzları da kullanılıyor. Caddeler boyunca minik ışıklar, çeşitli küçük meydanlarda Noel ağaçları, ve tabii ki Noel marketi standları (küçük portatif dükkanlar) bir de şehirdeki Büyük Katedral görüntüsü görmeye değer.

Noel marketinde bolca sıcak şarapçı (Glühwein) ve krepçi var. Sıcak şarabı burada hem kırmızı hem de beyaz olarak tercih edebilirsiniz. Soğuk havada iyi gittiğini söylemeye gerek yok! Alkolsüz içecek tercih etmek isteyenler için sıcak ve güzel bir diğer alternatif ise burada popüler olan sıcak portakal suyu. Sıcak portakal suyu mu olurmuş demeden bir deneyin, benim beklentimin çok üzerindeydi ;) İçeceklerin sunulduğu bardak her seneye özel oluyor, hatıra olarak saklayabilirsiniz. İçeceği satın alırken genelde 1 euro gibi bir depozitoyla alıyorsunuz, bardağı iade ederseniz paranızı geri alabilirsiniz.

Nutellalı krepi üstüne tatlı olarak yerim, karnım aç bana Strasbourg’da ne yenir onu söyle diyenler Noel marketi standlarından baget üstü peynir ve etli sıcak atıştırmalıklardan ve sosislerden deneyebilirler. Sebzeli veya peynirli krep yapan yerler de oluyor. Genelde fiyatlar 3-5 euro arasında değişiyor. Tabii bunlar pratik ve ekonomik çözümler. Yoksa caddelerde bir sürü keyifli café ve restoranda oturarak da yemek yiyebilirsiniz. Ama üstüne Noel kurabiyelerinden yemeyi unutmayın ;)

Noel marketi standlarında yiyecek ve içecek dışında gezip alışveriş yapabileceğiniz yerel ürünlerden, takı aksesuarlarına, dekoratif mumluklardan, özel sabunlara, hediyelik eşyalardan eldivenlere bir çok çeşit bulunuyor. Tabii özellikle akşamları kalabalık çok fazla olduğunda biraz zorlanabilirsiniz, ama kalabalıkta bulunmanın da ayrı bir keyfi oluyor.

Özellikle Kathedralin ön ve yan tarafları kalabalıktan en çok pay alan kısımlar oluyor, çünkü bir çok Noel marketi standı burada.  Bu civarlarda gezerken Noel ruhuna uygun kıyafetlerde sokak şarkıcıları, mini konserler ve gösteriler gibi küçük atraksiyonlara denk gelmeniz de mümkün.

Her halükarda gezmesi keyifli küçük bir şehir. Tam bir Noel ruhu yaşamak isteyen ailelerden romantik gezi planlayan çiftlere, arkadaş grubundan solo gezginlere, herkesin iyi zaman geçirebileceği bir yer olduğunu düşünüyorum. Zamanınız bir kaç günden fazlaysa civar şehirlerden Heidelberg ile de kombine edebileceğiniz güzel bir gezi olacaktır ;)

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Elçin Kısacık nam-ı diğer “gezi elciniz” , ah keşke gitmeden bilseydim dediği tecrübe edilmiş gezi notlarıyla, yeme-içme durakları, seyahat haberleri ve gezginlere tavsiyeler yazar. En ucuz ya da en pahalı değil, gidilen yeri gerçekten tecrübe etmek için gerekenler yapılacak tadında gezme stili vardır. Seyahat ile ilgili toplama kitaplarda ve çeşitli bloglarda konuk yazarlık yaptığı gibi Türkiye Gezginler Kulubü Yönetim Kurulu üyesidir. Gezi elciniz olmadığı zamanlarda IT danışmanlığı yapar. Senin ne kadar iznin var yaa, bu kadar parayı nereden buluyorsun dedirtecek kadar iyi gezer, öncesinde ve sonrasında çok araştırır, 7/24 pozitif enerji saçası vardır bir de ayakkabılara zaafı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir