Müzik Enstrumanları Müzesi Keşfi…

1) Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi

Hoş mimari yapıya sahip binası ile bizi karşılayan Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi iç mekânı ile de huzur ve dinginlik veriyor.

Bu müze zamanında Brüksel Kraliyet Müzik Konservatuarının öğrencilerine eski dönemlerin müzik enstrümanlarını göstermek maksadıyla kurulmuş. Sonrasında pek çok bağışçının ve müze yetkilisinin çabası ile müze oldukça genişlemiş ve bugünkü zengin halini almış.

Müze dört ayrı kattan oluşuyor ve Eski Mısır döneminden günümüze değin müzik enstrümanlarını çok güzel bir şekilde tanıtıyor. Müzede Türkiye’den sadece kavalın tanıtıldığı gözüme çarptı.

shutterstock_207704752

Bence bu müzenin en ilgi çekici yönü enstrümanları görmekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda girişte verilen ücretsiz kulaklıklarla o enstrümanla yapılan müziği de dinleyebiliyorsunuz. İnanın çok hoş bir deneyim oluyor bu.

Müzede ayrıca konser salonu, müzikle ilgili pek çok kitap ve müzeye bağlı bir mağaza ve restoran da bulunuyor. Teras katında bulunan restoranda hem dinlenebilir hem de müthiş Brüksel manzarasını seyre dalabilirsiniz.

 

2) Küba Müzik Müzesi

Havana’da bulunan Ulusal Müzik Müzesi 1905 yılında zengin bir iş adamı tarafından inşa edilmiş. Dış mimarisi ile adeta Avrupa’yı yansıtan bir bina ile karşılaşıyorsunuz. Bu müze 16.yüzyıldan günümüze müziğin ve müzik enstrümanlarının tarihini çok güzel bir şekilde anlatıyor.

palacio-presidencial-la-habana-cuba

Müzenin bağışlarla ayakta kaldığını ve amacının da hem Küba müziğini yaymak hem de müzik aletlerini tanıtmak olduğunu öğreniyoruz. Müzede müzikle ilgili pek çok kitap ve doküman da bulunuyor.

Müzenin en dikkat çekici yönü ise ender rastlanan nota ve enstrümanlar ile ünlü müzisyenlerin notalarını sergilemesidir. Her akşam müzede konserler veriliyor, bu konserlere katılmanızı öneririm.

 

3) Arizona Müzik Enstrümanları Müzesi

2010 yılında açılmış Arizona Müzik Enstrümanları Müzesi çok büyük bir alana inşa edilmiş. İçinde müzik aletlerinin sergilendiği alan dışında tiyatro, konser salonları ve galeriler de bulunuyor.

Musical Instrument Museum Ext 4 LG

Bu müzede 12.000 parçadan oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Dünyanın pek çok yerine ait egzotik müzik aletlerinin sergilendiği bu müze tiyatro, resim, müzik gibi alanlardaki yetenekleri ortaya çıkarmak ve desteklemek amacıyla kurulmuş olan müzik ensrumanları müzesi kesinlikle görülmeye değer.

DSC_0127

Dünyanın her yerinden insan burada kaliteli müzik yapıp resim sanatı ile ilgilenebilir. Bu açıdan dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan müze oldukça değerlidir.

4) Kazak Müzik Enstrümanları Müzesi ( İhlas Müzesi )

Kazakistan’ın başkenti Almatı’da bulunan bu müzik enstrumanları müzesinde Kazak müzik kültürünün nadide müzik aletleri sergileniyor. Binden fazla Kazak kültürüne özgü müzik aletinin bulunması inanın sizi de hayrete düşürecek. Müzede dombıra ve kopuzun pek çok versiyonunun yanı sıra sibizgi, şanjetkin, surna, sazgen gibi yerel müzik aletlerini de göreceksiniz.

10539220_10152403033390197_667430538_n

Müze 1960’lı yıllarda dönemin Komünist Partisi Genel Sekreteri Devlet Bay Konayef’in isteği üzerine ünlü müzisyen Devlet Serpiyayev tarafından oluşturulmaya başlanmış 1981’de de müze ziyaretçilere açılmış.

10695146_10152403033265197_1660425471_n

Müzenin kuruluş amacı ise Kazak müziğini Kazak gençlerine öğretmek ve Kazak müziğini geliştirmek imiş. Müzede müzikle ilgili bilimsel çalışmaların yapıldığı merkez ile müzik aletlerinin onarımının yapıldığı bölüm epey ilgi çekici. Yolunuz düşerse bu müzeyi kesinlikle görmelisiniz.

 

5) Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi

Bizim ülkemizde de son günlerde dünyadaki müzik müzelerini aratmayacak düzeyde bir müzik müzesi kurulmuştur. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde iş adamı İbrahim Alimoğlu’nun yurt dışına iş için gittiği ülkelerden aldığı müzik aletlerini bağışlamasıyla kurulan müzeye sonrasında Alman koleksiyoncu Dr. Wolgfang Ott’un 250 kadar müzik aleti bağışlamasıyla müze daha da zenginleşmiştir.

Müzik müzesindeki enstrümanlar 5 kıtanın kültürel özelliklerini yansıtıyor

500’den fazla müzik aletine ev sahipliği yapan müzede 30-100 yıllık şaheserler göze çarpıyor. Pek çok değerli sanatçının bağışlarıyla müze günden güne büyüyor ve çok daha zengin bir müze halini alıyor. Ülkemizde bize bu kadar yakın böyle zengin ve değerli müzik enstrumanları müzesi varken mutlaka ziyaret etmeli ve bu müzeyi incelemeliyiz.

Kazak Müzik Enstrümanları Müzesi'nde Bulunan Çalgılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir