Mutluluğun Şehri : Sinop

Uzun ve yorucu yolculuklardan sonra denize varmayı çok severim.

Hayatın tam içine girip, göze aldığım ne varsa dibine kadar yaşayıp sonra yine kendime dönmek bana hep iyi gelir.

Neresi olursa olsun yola çıkmayı severim. Yola çıkmak aşka benzer çünkü. Sonunda er geç yol da aşk da hakkını ister. Ya bir ödül kazanırsın ya da büyük bir diyet ödersin. Ya emeklerin, inançların geri döner sana ya da terk edilirsin. Ama her ikisinde de yaşamış olursun. Her ikisinde de boşuna yaşamadım, dersin.

Öyleyse çıkmak yollara. Öyleyse gitmeli. Hep gitmeli…

Cezmi Ersöz’ün bu dizeleriyle çıktık yola 3 kuşak .. Anneanne, anne ve torun.. Yüreğimizin götürdüğü yere.  3 kuşak diyorum ama hiç kuşak çatışması yok bizim aramızda. Nasıl oluyor, hangi yaşta buluşuyoruz bilmiyorum ama buluşuyoruz işte. En büyüğümüz en küçük en küçüğümüz de en büyük oluyor bazen. Bense hep idare etmek zorunda kalan ortanca.. Mesela henüz 6 yaşındaki bir çocuğun tarihi bir cezaevini gezmekten hoşlanacağı kimin aklına gelir ki. Sıkılır diye düşünürsünüz oysaki Melike benden daha meraklıydı. Adım adım gezdik Sinop Cezaevini.

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde  “Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.” diye bahsettiği gibi; üç yanı deniz ve tarihi kale surlarının içinde yer alan Sinop ceza evinden kaçmak mümkün değilmiş.

1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevi Sinop’a gittiğinizde mutlaka ve mutlaka gezilmesi gereken yerleren biri. Koridorlarında dolaşırken adeta hissediyorsunuz ne acılara  tanıklık ettiğini. Bir çoğunuzun bildiği gibi Sabahattin Ali, Sinop Cezaevi’nde kalan ünlülerden ve “Aldırma Gönül” adlı şiirini de burada yazmıştır.

Sinop Cezaevi

Ve.. Bir Çapar ;

Karadeniz’e özgü, tek direkli ,baş ve kıç tarafı sivri ve yukarı kalkık olan, yük taşımak için kullanılan, takadan büyük bir çeşit kayık, mavna.

Sinop Cezaevi

Ve… Elbette “Gölge etme başka ihsan istemez” diyen Diyojen, Sinop doğumludur.  Aristotelesin öğrencisi olan Büyük İskender felsefeye meraklı filozoflara değer veren bir hükümdardır. Corinth’e gelen Büyük İskender, Diyojen’i ziyaret etmiş ve bir dileği olup olmadığını sormuştur. O ise bu soruya “Gölge etme başka ihsan istemem.” yanıtını vermiştir. Daha sonra ünlü imparator; Büyük İskender olmasaydım ‘Diyojen’ olmak isterdim demiştir.

Sinop Cezaevi

Sinop’a gitmişken Ak Liman, Hamsilos ve İnce Burun’a da gitmeden olmaz. Aslında denize girmek için hep Akdeniz ve Ege tercih edilir, oysa Karadeniz doğru zamanda giderseniz ki bu genel de temmuz yahut ağustos başlarıdır nefis bir denize sahiptir. Zaten hangi sokağa girseniz yolunuzun denize çıktığı yaşanılası bir şehirdir Sinop. Yarımada olması sayesinde sağınız da denizdir solunuz da… Ve hatta yolun sonu da…

Sinop Cezaevi

Ben o yolun sonuna vardım bu kez. Hani ” Ne yaparsan yap, aşk ile yap ” diyor ya şarkıda. Ben de AŞK ile vardım o yolun sonuna…

Kalenin oradan tekneler kalkıyor. Mutlaka katılın o tekne turuna. Denizden Sinop’u seyrediyorsunuz yol boyunca ve yolun sonu hani artık Türkiye’nin en ucu, karanın bittiği o yer.. Orada durup geriye doğru kollarınızı açın, Anadolu kollarınızın arasında. Bir de en sevdiğinizin ismini fısıldayın o rüzgara. Hatta akşam üzeri tura katılırsanız gün yüzü ile gidip, gece ışıkarıyla dönüyorsunuz. Her iki manzarayı da yaşamış olursunuz. Benden tavsiye.

İnceburun ise, Sinop yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alan, Anadolu’nun en kuzey noktası. Sinop’a 20 km uzaklıkta. Ben Karaburun’a her hafta sonu giden biri olduğum için yolda sorun yaşamadım. Ama biraz virajlı ve dar bir yol. Ama öyle bir yol ki yeşilliklerin içinden denize varıyorsunuz. Yolun sonunda Fener var. 12 m’lik dev gövdesiyle bembeyaz dikiliyor karşınıza. Anıt gibi.. Bir de bir kafeterya var kenarda mutlaka gözleme yiyin, demedi demeyin.

Akliman ve Hamsilos koyundan ise  kesinlikle ayrılmak istemeyeceksiniz.

Sinop Cezaevi

Sinop’tan ne alınır derseniz; Kale yakınında pek çok dükkan var harika el yapımı tekneler satan. İçlerinde mutlaka size ve sevdiklerinize hitap eden bir tane bulabilirsiniz. Benim küçük çatlak kurabiyem Melikoş, Fenerbahçe amblemi olan bir yelkenli beğendi mesela.

Bir de Sinop’a gidip nokul yemeden olmaz. Kıymalı, patatesli, üzümlü&cevizli ve tahin&haşhaşlı olanları var. Ben her çeşidinden de getirdim buzluğa attım Sinop’u özledikçe buzluktan çıkarıp ısıtıp yiyeceğim. Favorim ise tahin&haşhaş. Bir de katlamaları var ama benim için fazla yağlı. Siz yine de deneyin.

Nokul

Peki… Nasıl gidilir derseniz? Bence en güzel arabayla gidilir. Türkiye’de hala bayan olmanın dayanılmaz ağırlığını yaşıyoruz. 18 yaşından beri ehliyetim 19 yaşından beri arabam var. Beni takip edenler bilirler ki henüz 3 yaşındaki kızımı da arkaya bebek koltuğuna bağlayıp Antalya’ya tek başına gidip gelmişliğim var. Ama ne yok? Yollarda bayan başınıza sözü var, gitmek yok. O zaman şöyle birkaç seçenek var. THY belli günlerde direk Sinop’a uçuyor. Pegasus ise neredeyse hergün Samsun’a ve bazı günler Kastamonu’ya. Kastamonu havalimanı henüz yeni olduğu için ben Samsun’u tercih ettim ve Samsun’dan araba kiraladım. Çok yerde hız sınırının 70 olması dışında yol harika. Zamanın kısıtlı olması dolayısıyla Erfelek Şelalelerini göremedim. Bu yüzden seneye tekrar gitmeyi düşünüyorum. Bu kez şansımı zorlayarak arabayla.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

77 doğumlu, denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokan şehirin kızı.Kararsız kararlı bir terazi.Yetinmeyi bilmeyen bir bilgi arsızı, doymak bilmeyen bir kitapkurdu, yenilikleri seven bir lezzetperisi, gezmeyi seven bir hayat kaçkını, yüreği sevgi dolu bir insan, aşksız ve kahvesiz yaşayamayan bir fani. İyi ki blog yazıyorum sloganıyla www.lezzetkahvesi.com blogunun sahibesi. Uç uca ekli hikayelerden oluşur hayat, bir sebebin başka bir sebebi doğurduğu. Ben hikayemi hayata bıraktım. Yaşıyorum, gülüyorum, geziyorum, yazıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir