Murat Evgin ve Babalar Günü Söyleşisi

Sevginizi göstermek için sadece özel günleri beklemeyin…

1993 yılında babasının 25. Sanat Yılı Konseri’nde gitarıyla sahneye çıkarak profesyonel müzik hayatına başlayan ve günümüzde müzik dünyasının öne çıkan besteci ve şarkıcıları arasında yer alan Murat Evgin ile son zamanlardaki projeleri, seyahatleri ve tatil planları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Elinden geldiği kadar seyahatlere çıkmaya çalıştığını belirten Evgin, Babalar Günü öncesinde duygularını da bizimle paylaştı.

Şu anda neler yapıyorsunuz? Hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Şu anda 14 şarkılık yeni albümümüzün tanıtım çalışmalarını yapıyoruz. Bu dönemde birçok radyo-TV programı, imza günü ve konser arasında mekik dokuyoruz. Bir yandan da dizi müzikleri çalışmalarım devam ediyor. Bunun dışında Vahide Perçin ve Altan Gördüm’ün oyunculuk kursu olan Akademi 35 buçuk’ta oyunculuk eğitimime devam ediyorum.

Yoğun temponuz içerisinde hangi filmleri, dizileri, oyunları takip ediyorsunuz?

Evimde televizyonu hemen hemen hiç açmıyorum. Sadece müziklerini yaptığım dizilere bazen kontrol amaçlı bakıyorum. Bunu dışında en son Aç Köpekler, 12. Gece, Hangisi Karısı? tiyatro oyunlarını izledim.

Günün stresinden ve hayatın koşturmacasından biraz olsun sıyrılmanın en etkili yollarından biri seyahatler ve geziler. Yoğun iş programınız arasında kısa kaçamaklara, gezilere fırsat bulabiliyor musunuz?

Elimden geldiği kadar seyahatlere çıkmaya çalışıyorum. Bazen davet edildiğim film festivalleri sebebiyle yeni şehirler keşfetmiş oluyorum. Bu sene festivaller sebebiyle Paris, Sofya, Berlin gibi şehirlere gittim. Bazen de işimiz gereği konser veya klip için; Hindistan, Kore gibi uzak ülkelere gitme şansımız oluyor.

Seyahat rotalarınızı nasıl belirliyorsunuz? Kültür gezileri mi, deniz/kum/güneş gezilerini mi tercih ediyorsunuz?

Aslında denizi olan şehirleri çok seviyorum.

Yeni yerler, insanlar, kültürler keşfetmek sizin için ne anlam ifade ediyor?

Yeni insanlarla tanışmak, yeni kültürleri tanımak, yeni yemekleri tatmak, yeni müzikler dinlemek insanın ufkunu açıyor. Bizim olumlu ve güzel enerjili şehirlere seyahat etmeye ihtiyacımız var, çünkü son dönemlerde ülkemizde yaşananlar stres verici ve üzücü.

Bir seyahate çıkarken çantanızda genelde neler oluyor? Bir yolculuğa çıkarken en çok ihtiyaç duyduğunuz eşyalar hangileri?

Akıllı telefonum haricinde pek bir şeye ihtiyacım olmuyor aslında, artık fotoğraf makinesinden haritaya kadar her şey akıllı telefonun içinde :)

Bugüne kadar gittiğiniz destinasyonlar içerisinde sizi en çok etkileyen yer neresiydi?

Hindistan çok farklıydı. Ganj Nehri‘nde bir yandan ölülerin yakılıp, küllerinin nehre atılması, az ötede insanların ibadet amaçlı nehirde yıkanmaları veya çamaşırlarını yıkamaları bana çok ilginç gelmişti.

Yılın en önemli günlerinden biri Babalar Günü… Baba-oğul ilişkinizi bize kısaca anlatır mısınız? Babanızla birlikte neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Biliyorsunuz, artık ben de babayım. 7 yaşında bir oğlum var. Bana baba-oğul ilişkisi diye sorulunca aklıma ben ve oğlum geliyor :) Çok güzel bir ilişkimiz var, O’nu sık sık okuldan alıp, basketbol oynamaya gidiyorum. Bunun dışında birlikte gitar çalıyoruz, konserlere ve parklara gidiyoruz. Beni stüdyoda veya klip çekimlerimde ziyaret etmeyi çok seviyor.

Son olarak bu özel güne dair neler söylemek istersiniz?

Sevginizi göstermek için sadece özel günleri beklemeyin. İnsan sevdiklerine sevgisini her gün vermeli. Herkesin babalar gününü kutlarım ve Türkiye’de baba-oğul ilişkisini anlatan tek şarkı olan şarkım Baba-Oğul’da dediğim gibi;

“Bir gün kader ayırsa da

Kader bizi ayırsa da

Kalbim hep senle olur

Sonsuza dek baba-oğul”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir