Gaziantep’te Görülecek Yerler: Mozaiklerin Gölgesinde Bir Zeugma

Gaziantep gezisinin olmazsa olmazıdır Zeugma. Hitit, Asur, Pers, Komagene gibi uygarlıkların yaşam sürdüğü daha sonra Malazgirt Savaşında Selçuklu himayesinde olan Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına katılmış, İngiliz ve Fransız işgallerinde milli mücadele gösterip “Gazi” unvanını almış medeniyetler beşiği diyebileceğimiz bir ilimizdir.

Gaziantep denildiğinde bir çoğumuzun ilk aklına gelen baklava olsa da, benim ilk aklıma gelen şey Zeugma Müzesi.. Zeugma kelime olarak “ köprübaşı ” anlamını taşıyor. 30 bin metrekarelik bir alana yayılan kentin her bir yeri ihtişamlı. 2000 yılında tesadüfen çıkarılan eserlerle dünyada büyük ses getirmişti. Türkiye’ de de büyük yankı uyandıran bu kent için hemen detaylı anlamda kazılara başlandı.

Zeugma

Zeugma Mozaik Müzesi

Pazartesi hariç haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor Zeugma. Giriş ücreti ise sadece 8 TL’dir. 2011 yılında açılmış olan bu müze dışarıdan mütevazi bir görünüm sergilese de, içeride özenle yapılmış ışıklandırma, sergileme ve bilgilendirme panoları ile dikkat çekicidir. Roma dönemine ait birçok eseri içinde barındırdığı için dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanını almıştır.

140 metrekare duvar resmi, 4 roma dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşı heykeli, bronz mars heykeli, mezar stelleri, lahitler ve restorasyonlarının tamamlanmasına az kalmış 2 bin 500 metrekarelik mozaiğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu özel ve ihtişamlı eserler o dönemde yaşamış insanların inançlarını, kültürlerini ve günlük yaşantılarını zihnimizde canlanmasına yardımcı olacaktır.

Zeugma

Müzenin kıymetlisi Mars Heykeli; 2000 yılında yapılan kazıda Poseidon villasında bulunmuştur. Gerçekte bir meydan heykeli ve Zeugma’nın koruyucusu olarak bilinen bu heykel müzede de meydanda da her noktadan görülebilecek şekilde sergilenmektedir. Ve bir diğer kıymetli olan eser ise Dionysos’un bir bölümü çalınan düğün mozaiğidir. Çalınan bölümler dünyanın herhangi bir yerinde olabilir. Bunun için de mozaiğin eksik bölümü teknoloji yardımıyla duvara yansıtılmıştır. Böylece ziyaret edenler belki tanır ve ihbar ederler diye düşünülmüş. Herkesin bildiği Çingene Kız ise 2. katta sergilenmekte. Gerçek adı Maenas olan bu mozaiğe labirent şeklinde oda yapmışlardır. Işıklandırmalarla Çingene Kız’ın yüzündeki hüzünlü bakışları vurgulamayı başarmışlardır.

Zeugma

3 kattan oluşan bu müzede teknolojinin nimetlerinden epey faydalanılmış. Lazerle tamamlanan mozaikler, interaktif  3 boyutlu film gösterileri, kulaklık yardımıyla eserlerin geçmişte yolcularının anlatılması gibi pek çok yenilik sizleri beklemektedir. Tarihte hızlı bir yolculuk yapan ziyaretçilerin dinlenmesi için dışarıda küçük bir cafe de düşünülmüş. Sıcak bir kahve eşliğinde sevdiklerinizle birlikte günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bizler de tarih kokusu içinde kaybolup, bu güzel müzeyi gezmek ve bir nebzede olsa kültür seviyemizi yukarı taşımak için neden Gaziantep’e gitmeyelim ki…

Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji son sınıf öğrencisi. Bölümünü severek okuyan ve bu alanda akademik kariyer yapmak isteyen biri. Tarih aşığı... Gezmek, okumak ve araştırmak onu tanımlayan 3 şey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir