Motosikletle Keyifli Rotaların Peşinde… Poyrazköy…

Merhaba, bundan böyle ayda bir kez sizlerle beraber Türkiye’nin keyifli rotalarına motosiklet süreceğiz. Bu yolculuğa katılmanız için motosiklete binmeniz şart değil, bu keyif noktalarına arabanızla da ulaşabilir, şehrin karmaşasından birkaç saatliğine de olsa uzaklaşabilirsiniz.

Poyrazköy, Kavacık’a yaklaşık yarım saat mesafede, İstanbul Boğazı‘nın Karadeniz’e çıkış noktasında bir köy. Poyrazköy’e gitmek için Kavacık’tan Beykoz istikametine doğru yol alıp İstanbul’un kuzey ormanlarının arasından geçerek ulaştığınızda, sizi karşılayan manzara karşısında az önce yaptığınız yolculuğun tadına varmak için, Mustafa’nın Çay Bahçesi‘nde kendinize bir mola verin. Eğer hafta sonu değilse kalabalık ve trafik sorunu yok, ancak hafta sonları kalabalığı oldukça fazla olduğundan seyahat planını buna göre yapmak gerekiyor.

Motosiklet Rotaları

Kahvaltı için son derece yeterli mekânlar var ve bunlar plajın üstünde mükemmel boğaz manzarası eşliğinde hizmet veriyorlar. Mustafa’nın menemeni benim favorim.

Mustafa'nın Menemeni

İstanbul’da denize girmek için birçok nokta var. Poyrazköy, Karadeniz’e yakınlığı sebebiyle görece olarak Marmara Denizi’nden daha temiz ve plajı taş yerine kum olmasıyla da tercih edilesi bir yerdir.

Poyrazköy Plajı ve Manzara

Öğle veya akşam Poyrazköy’de ne yenir derseniz, bunun tek cevabı balık. Sahil boyunca dizili lokantalarda makul fiyatlarla hem taze hem de lezzetli balık yemeniz mümkün.

Motosiklet tutkunları için Poyrazköy’ü çekici kılan sadece  Poyrazköy, Akbaba arasındaki virajlar değil, Poyrazköy’ün size sunduğu doğal güzellikler ve aynı zamanda  cana yakın insanları.

Poyrazköy’e gelmişken mutlaka yörenin tarihi ve kültürel yapılarını da ziyaret etmenizi öneririm. Osmanlı döneminde Cezayirli Hasan Paşa tarafından 1778 yıllında Fransız mimar Baron De Tott‘a yaptırılmış olan Poyraz Kalesi tarihi itibariyle görülmeye değerdir. Kale içinde yer alan gözetleme kulesi, camii ve çeşmeyi de mutlaka görmelisiniz.

Bu aralar yukarıda bahsettiğim bu keyifli rotayı yapmak için kendinize vakit ayırın ve Poyrazköy’e gidin. 3. köprü inşaatı sebebiyle yol yapım çalışmaları olabileceği için azami dikkatle motosikletlerinizi sürmenizi tavsiye ederim

3. köprü inşaatının Poyrazköy’ü etkileyeceği kesin, ancak bu olumlu mu yoksa olumsuz mu olacak, bunu zaman gösterecek.

Bir başka rotada buluşmak üzere,

Güvenli sürün,

Hoşçakalın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir