Monterey’de Balina İzleme Keyfi

Bir yere gitmeden önce, üç günlük dünya, bir daha buraya yolum düşer mi acaba düşüncesi içimi kemirir durur. Aynı yere defalarca gitmek pek adetim de olmadığından; seyahatlerimiz öncesinde Google ile pek bir haşır neşir olur; her seferinde sevgilimden “yeteeer” çığlığı duyarım :)  İşte Google’a ayırdığım onca vaktin kaymağını yedim ve Monterey’i keşfettim. Madem San Fransisco’ya gidilecekti, o zaman Monterey görülecekler listesine eklenmeliydi!

San Fransisco’dan Los Angeles’a arabayla giderken Monterey, gezi rotamızın ilk durağı oldu. Bu şehrin dikkatimizi çekmesinin nedeni akvaryumunun ünlülüğüydü, ama bizim bu şehre gitme nedenimiz Balina İzleme Tur” larının en önemli durağı olmasıydı. Akvaryum her yerde akvaryumdur ama balinaları görmek istiyorsak, Monterey’de bir gece kalmak boynumuzun borcu olmalı.

Monterey
Monterey, Pasifik kıyısında ufacık bir şehir aslında. San Fransisco’dan 2 saat uzaklıktaki şehir, sahil şeridinin güzelliğiyle ünlü. Gerçekten sahil şeridini takip ettiğin zaman, okyanusun tüm güzelliğine tanık oluyorsun. Monterey, Kaliforniya bölgesi için ilk tiyatro, ilk devlet okulu gibi önemli binaları barındırması açısından da önemli bir şehir aslında. Biz gittiğimizde kapalı, soğuk ve rüzgarlı bir hava olmasına rağmen, hem şehrin hem de sahilin tadına doyum olmadı. Hele ki parlak ve güneşli bir havada, manzaranın tadına hiiiiç doyamazsınız.

Monterey
Monterey’e ayak basar basmaz 1984’ten beri hizmet veren “Monterey Bay Aquarium” / Akvaryuma gittik. Tür çeşitliliği açısından dünyadaki en iyi akvaryumlardan biri olsa da aslında bizi hiç de tatmin etmeyen bir yer olduğunu söylemeliyim. Küçük çocuklar için oldukça eğlenceli bir yer, ama Barselona’da gördüğümüz akvaryumdan sonra oldukça sönük kaldı. Belki de reklamlarındaki abartıdan dolayı beklentimiz yüksek gittik. Ama sonuç değişmedi!!! İlk kez Akvaryuma gidenler için etkileyici ama daha önce büyük bir akvaryuma gidenler için “ehh işte” kıvamında bir akvaryum. Ama çocukla gidiyorsanız küçücük tankta iki balık görseler de heyecanlanacakları için, hiiiç problem değil. Küçük Gezgin de akvaryuma bayıldı tabii. Balıkadamların balıkları besleme gösterisi onu resmen mest etti. Biz henüz gidemedik, ama kulaklarım keskindir. Antalya ve İstanbul’daki akvaryumlar oldukça başarılıymış. Akvaryum göreceğim diye 20 saat yol çekip, Monterey’e kadar gitmeye gerek yok yani :)

Küçük Gezgin’in balinaları görme hevesiyle döküm teleskopla haşır neşir olması, döküm olmasına rağmen teleskopun da haddinden fazla oynak olması kafatasımda bir travmaya sebep oldu. Yarılan kaşıma değil kafamın içinde 15 gün gezen bando takımına kızgınım aslında. Teleskopun kafama çarpma sesi günlerce kulaklarımda çınladı. o “çaaat” sesine insanların dönüp bana baktığını gördüm. Tazminat davası açsam şu anda Bahamalar’da güneşleniyor olurdum ama kısıtlı zaman dedik, yolumuza devam ettik. Tatilin geri kalanını da bulutların arkasına gizlenmiş güneşe inat, güneş gözlüğüyle geçirmek durumunda kaldım. Bazen düşünmüyor değilim, hata mı ettik; ucunda Bahamalar vardı :)

Monterey
Cannery Row , Monterey’in yeni şehirleşen kısmının okyanusa bakan en güzel caddesi. Eğer Akvaryuma giderseniz, zaten Cannery Row’da mutlaka yürüyüş yaparsınız. Cadde John Steinbeck’in aynı adlı romanına ve Nick Nolte’ın oynadığı filme konu olmuş. Bir zamanlar balık konserve fabrikalarının olduğu bu cadde şu anda buram buram kokuların geldiği pastane ve restoranlarla kaplı bir cadde. Monterey’in cazibe merkezinin burası olduğunu söylesem pek de hata etmiş olmam. Forrest Gump filmi burada çevrilmese de, Amerika’nın en ünlü deniz ürünleri restoranlarından biri Bubba Gump, filmin anısına burada bir bank yapmış. Gelmişken hem burada yemek yer, hem de bir fotoğraf çekilirsiniz artık :)

Monterey
Monterey merkezde Farmer’s market’e/yiyecek pazarına denk geldik. Amerika’da gezi güzergahımızdaki hemen hemen her şehirde pazara gittik. Bizdeki domates, salatalık satılan pazarlarda ortada müzisyenler, çocuk aktivite masaları ve yeme-içme stantları olduğunu düşünün. Aslında bildiğiniz küçük bir panayır alanı gibi oluyorlar. Monterey’deki de oldukça keyifli bir pazar. Araba pizza fırınını da ilk defa burada görmüş olduk. Pazarın ortasında bildiğiniz küçük bir kamyonetin arkasına yapılmış olan taş pizza fırınında pizza yapıp satıyorlar. Harika bir fikir olduğunu önünde oluşan sıradan da anlıyorsun tabii…

Monterey’de Old Fisherman’s Wharf/Liman restoranların bulunduğu, gezi ve balıkçı teknelerinin olduğu liman. Esnafının cana yakın olmasından dolayı bizim çok keyif aldığımız bir yer oldu. Özellikle her restoranın önünde kurulan ufak tezgahlarda dumanı üstünde tüten ünlü balık ürünleri çorbasını (chowder) tatmak mümkün. Her restoranın çorbasının farklı lezzette olması çok ilginç. Tabii Küçük Gezgin sırayla hepsinden birer küçük tabak denedikten sonra, ekmek içinde servis edilen bu çorbayı bir yere oturup içmeden edemedik. Kimi kremalı, kimi baharatlı, kiminde yengeç, kiminde istiridye tadı geliyor ağzına. Ama hepsi birbirinden lezzetli. Artık siz damak tadınıza en uygun olanını bulup, oturacaksınız bir yere. Yazın sıcağında nasıl gider bilmiyorum, ama bize sabahın köründe, ellerimiz buz tutmuşken dumanı üstünde tüten bir çorba o kadar iyi geldi ki anlatamam! O koca koca ahşap direklerin üstünde, harika bir manzara eşliğinde kalamar, yengeç, istakoz artık canınız ne istiyorsa tadına bakıp manzaranın tadını çıkartın.

Monterey
Monterey’e gelmişken Carmel by the Sea ve Pebble Beach’i görmeden dönmeyin. Zaten arabayı deniz kenarına vurduğun an, evlerin güzelliği, sahile vuran dalgalar, her bir ayrıntı insanı buraya çekiyor. Biz sahile indiğimizde kumlar bile buz gibiydi. Havanın azizliğine uğrayıp titreyerek sahilde gezdik. Bizim çenelerimiz zangırdarken, dalgaların arasındaki sörfçülere bayağı bir hayran olduk tabii. Küçük Gezgin çok istedi dalgalara kendini atmaya ama kumlar böylesine soğukken su nasıldı kim bilir :) Abartmanın anlamı yok dedik, kumların üstüne oturup oyna, suyunu çıkarmayalım tatilin ucunda zatürre olmak da var dedik… Dedik de dedik… Garibim, ikna oldu da, oturdu oynadı kumlarda :)

Monterey
Gelelim hayatımızın en güzel aktivitelerinden birine; “WHALE WATCHING TOUR” “Balina izleme turu”. Bu tur yıllardır en büyük hayallerimizden biriydi. Gerçi sevgilim için okyanusta kılıç balığı avı ilk sırada olabilir, ama benim için balinaları izleme isteği Amerika seyahati planlandığı an ilk sıraya oturdu. Monterey, balinaların göç yolu üzerinde olduğu için, pasifik kıyısının balina izleme turlarında en önemli nokta. Princess Monterey Whale Watching firmasının, Fisherman’s Wharf /Liman‘dan kalkan teknelerine bir gün önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Belli dönem ve saatlerde turlar çok kalabalık olabiliyor. Yılın gittiğin döneminde farklı balina türlerini görmen mümkün. Açıkçası çok tedirgindik. Hava buz gibi, hatta hafif yağmurlu; gökyüzü buluttan görünmüyor. Biz okyanusun kilometrelerce açığına tekneyle ilerleyeceğiz ve ucunda balina görmeyip, soğuğu ciğerlere yeyip dönmek de var. Ama bu bir risk. Ya riski göze alıp tekneye bineceksin ya da binmediğin tekneden inenlere “balina gördün mü” diye soracaksın. Biz tabii ki tekneye atladık. Kişi başı yaklaşık 45 dolar olan tura, istersen teknenin üst katında ekstra 20 dolar vererek de katılabiliyorsun. Ama bunun ne kadar gereksiz olduğunu tura katıldığımızda anladık. Çünkü alt kattan her şeye çok daha hakim olabiliyorsun. Yaklaşık 2-2,5 saat süren turda Küçük Gezgin’i balinalar konusunda çok umutlandırmadık. Ne de olsa sırılsıklam ve balinaları görmediği için gözyaşlarına boğulmuş bir çocukla tatile devam etmek de vardı! Ama o, parmakları buz tuttuğu halde, teknenin önünde bizimle birlikte heyecanla derin maviliklere baktı. Neyse ki, yolda su samurları, denizaslanları tekneye eşlik ediyordu da; balina göremesek de elimizde Küçük Gezgin’i avutacağımız bir şeyler oldu.

Veeee… Evet… Tekne açıldıktan yaklaşık 40 dakika sonra, uçsuz bucaksız maviliğin tam ortasında, gri bulutlarla çevrili gökyüzü gözümüzü bulandırmış; dalgaların arasında balinaları görmeye çabalarken; bir çığlık duyduk!!! İşte o an gelmişti! Onlarca… Hatta saymak mümkün olmadı, ama yüzün üstünde balina hep beraber göç ediyordu. Humpack Whales / Kambur Balina sürüsüne denk gelmiştik ve tekneden hangi yöne baksak su fışkırtıyorlardı.

Monterey

O kadar şaşırtıcı bir manzaraydı ki; kafamızı ne tarafa çevireceğimizi şaşırdık. Motorları susan teknede bir ön tarafa, bir arka tarafa koşup durduk. Kimi kuyruğunu sallıyor, kimi yanında yavrusuyla geziyor, kimi havada sıçrıyor, kimi de teknenin dibine kadar gelip bizi çığlıklara boğuyordu. Evet yağmur başlamıştı, bulutlardan görünmeyen bir gökyüzünün altında, karadan kilometrelerce uzakta rüzgar içimize işliyordu ve hatta fotoğraf çekmekten parmaklarımız donuyordu ama… Her şeye değecek kadar müthiş bir macera yaşadık. Yıllarca ne Küçük Gezgin’in ne de bizim hafızalarımızdan silinmeyecek bir belgeselin içinde bulduk kendimizi. Onlara bakmaya, bize şov yaparcasına kuyruklarını sallayışını izlemeye doyamadık.

İzlemeye doyamayacağınız özet videolar;

 

 Tur bittiğinde pek çok kişi teknenin içine geçmişken biz parmaklarımızı ısıtmak için aldığımız kahvelerle her yerimiz ıslana ıslana dışarıda oturduk ve bunun mükafatını da aldık. İnanılmaz büyük bir yunus sürüsü gördük. Evet daha önce Türkiye’de yunus sürülerine denk gelmişliğimiz vardı, ama bu yunus sürüsü gördüğümüzün en büyüğüydü. Fotoğraf karesinde göründüğünüzün 5 katı kadarının da suyun içinde olduğunu söyleyim de içimde kalmasın :) Renklerinin gri ve kırçıllı olmasından dolayı daha önce gördüklerimizden de farklılardı. Bu tekne gezisi hiç bitmesin istedik. Evet indiğimizde rüzgardan sarhoş olmuş, iliklerimize kadar donmuştuk ama bu macera bitmemeliydi!!!
Monterey
Monterey, bize Amerika maceramızda en güzel hatırayı bırakan şehir oldu. San Fransisco, Los Angeles ve gittiğimiz onca küçük sahil şehrinin her birinden bir anıyla döndük elbet. Ama balina görmek, hafızalarımıza kazınan bir macera oldu.

Yolunuz bir gün Kaliforniya’ya düşerse, mutlaka balina izleme turuna katılın. Pasifik kıyısındaki pek çok şehirde olan bu turda diğer şehirlerde balina görme şansınız ne kadardır bilmiyorum, ama Monterey’de şansınızın çok yüksek olduğunu garanti edebilirim.
Küçük Gezgin ve biz Monterey’den çok keyif aldık. Size de tavsiye ederiz.

Amerika turları için tıklayınız…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Biz iki gezgin hayata dokunarak yaşamayı sevenlerdeniz. "GEZİYORUM ÖYLEYSE VARIM" yaşam felsefemiz oldu! Bu ruhu kızımıza da aşılamak için; onu da gezilerimize ortak ettik ve beraber 20'den fazla ülkede, 100'e yakın şehire dokunduk. Daha da görmek hayaliyle kavrulduğumuz onlarca şehir bizi bekliyor. Çocukla dışarı bile çıkamayan anneleri teşvik etmek için gezi yazılarımı, www.geziyorumoyleysevarim.com blogundan yayımlamaya başladım. Sonra baktık ki; Küçük Gezgin'in seyahatleri ve maceraları kadar gittiğimiz yerler de ilgi topluyor; dedim ki o zaman başka yerlerde de yazayım:) Şu anda Gezimanya'da yazılarım yayımlanmaya devam ediyor . Röportajımız Gezimanya'da yayımlandıktan sonra Küçük Gezgin Çakıl'ın ismi gezgin dünyasında daha da bilinir oldu. Çocuklageziyoruz internet sitesinde de konuk yazar olarak yazılarım yayımlanıyor. Facebook ve instegram'da da geziyorumoyleysevarim adı altında yer alıyoruz. "gezgin" olmak insanın ruhuna işleyen bir şey. Biz Küçük Gezgin ile yaz, kış gezmekten ve gezip gördüklerimiz paylaşmaktan çok büyük keyif alıyoruz. "İKİ GEZGİN RUHUN KÜÇÜK GEZGİN İLE MACERALARI" diye yollara düştük... Yollarda büyüyoruz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir