Moğolistan Gezi Notları

Jolly Tur sponsorluğunda “Türklüğün Kalbine Yolculuk” temalı turumda en beğendiğim yer, Moğolistan.

Rus yapımı eski bir minibüs, çukurlarla dolu uçsuz bucaksız Moğol stepleri ve Gobi Çölü, sonunda Moğolistan’a gelebildim. Aslında Ulanbatur ya da Moğolların deyişiyle UlaanBataar’dan başlayarak Moğolistan’ı anlatmak isterdim, fakat sıradan bir şehri anlatarak burayı doldurmak istemedim.

Gerçek Moğolistan’ı görmek için ülkenin tek şehri olan UlanBatur’dan dışarılara kaçın, hatta baya baya kaçın, mesela Gobi’ye kadar gelin.

Ülkenin doğusundan batısına geçerek Rusya’ya Altay bölgesinden girmek istedim, fakat gerçekte Google Maps üzerinden planladığım gibi olmadığını, olamayacağını gördüm. “Her Moğol’un bir yolu vardır” atasözünün ne kadar doğru olduğunu gösteren patika yollardan ve çöllerden geçerek 1700 km yol tepmek ve planladığım 4 günü fazlasıyla aşarak 10 günde Rusya sınırına varabildim.

İşte bu 1700 km boyunca başımdan geçen ilginç olaylar.

Sevgili Yaptım

Sevgili Yaptım

Moğol kadınlarının güzellikleri dillere destandır, ben de en güzelini koluma taktım ve dolaşmaya başladım. Çok mutluyuz.

Bir Sürü Çocuğumuz Oldu

Bir Sürü Çocuğumuz Oldu

Eh steplerde zaman başka türlü geçmiyor, fazla vakitten dolayı bir sürü çocuğumuz oldu.

Çocuklarıma Moğol Yemeği Huşur’u Kendi Ellerimle Yaptım.

Çocuklarıma Moğol Yemeği Huşur’u Kendi Ellerimle Yaptım.

Bir Moğol’un en güzel zamanı çocukken derlerdi de inanmazdım. Gençler özledim sizi gerçekten.

Derken En Büyük Aşkımı Kaybettim

Derken En Büyük Aşkımı Kaybettim

Eski Türk inancına göre gömülmek istedi, bu yüzden yaşamdayken sahip olduğu her şeyi beraberinde mezara gömdük. Ama tapular hala bende, onları vermedim.

Sonra Tekrar Yola Çıktım

Sonra Tekrar Yola Çıktım

Otostop çekerek Gobi Çölü’nü geçmeye çalıştım, tabii önüme ne gelirse bir şekilde kendimi attım. Bazen otostop çekerken akbabalar at parçalıyordu bazen de kartallar tepemde uçuşuyordu ama bir şekilde kendimi Moğolistan’dan dışarı atabildim.

Türklüğün Kalbini Görmeyi İhmal Etmedim

Türklüğün Kalbini Görmeyi İhmal Etmedim.

Turun adı buysa göreyim dedim ve Bilge Khaan’ın halen günümüzde de tutmamız gereken öğütleriyle dolu bu anıtı görmeye geldim. Tarihte Türk adının geçtiği Göktürk Anıtlarını Moğolistan’a gelmişken mutlaka görmelisiniz.

Ve Moğolistan’a da Elveda Dedim

Ve Moğolistan’a da Elveda Dedim.

Tur boyunca, hatta bugüne kadar gittiğim ülkeler arasında en zorlandığım ama en eğlendiğim ülkelerin başında Moğolistan gelmekte. Türklerin atalarının izleri, uçsuz bucaksız çöller, Orhun anıtları, göçebe yaşamı, kımız, Moğol yemekleri ve Cengiz Han efsanesi; kısaca bu tur hayatınızın turu olabilir.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir