Moğolistan Gezi Notları

Jolly Tur sponsorluğunda “Türklüğün Kalbine Yolculuk” temalı turumda en beğendiğim yer, Moğolistan.

Rus yapımı eski bir minibüs, çukurlarla dolu uçsuz bucaksız Moğol stepleri ve Gobi Çölü, sonunda Moğolistan’a gelebildim. Aslında Ulanbatur ya da Moğolların deyişiyle UlaanBataar’dan başlayarak Moğolistan’ı anlatmak isterdim, fakat sıradan bir şehri anlatarak burayı doldurmak istemedim.

Gerçek Moğolistan’ı görmek için ülkenin tek şehri olan UlanBatur’dan dışarılara kaçın, hatta baya baya kaçın, mesela Gobi’ye kadar gelin.

Ülkenin doğusundan batısına geçerek Rusya’ya Altay bölgesinden girmek istedim, fakat gerçekte Google Maps üzerinden planladığım gibi olmadığını, olamayacağını gördüm. “Her Moğol’un bir yolu vardır” atasözünün ne kadar doğru olduğunu gösteren patika yollardan ve çöllerden geçerek 1700 km yol tepmek ve planladığım 4 günü fazlasıyla aşarak 10 günde Rusya sınırına varabildim.

İşte bu 1700 km boyunca başımdan geçen ilginç olaylar.

Sevgili Yaptım

Sevgili Yaptım

Moğol kadınlarının güzellikleri dillere destandır, ben de en güzelini koluma taktım ve dolaşmaya başladım. Çok mutluyuz.

Bir Sürü Çocuğumuz Oldu

Bir Sürü Çocuğumuz Oldu

Eh steplerde zaman başka türlü geçmiyor, fazla vakitten dolayı bir sürü çocuğumuz oldu.

Çocuklarıma Moğol Yemeği Huşur’u Kendi Ellerimle Yaptım.

Çocuklarıma Moğol Yemeği Huşur’u Kendi Ellerimle Yaptım.

Bir Moğol’un en güzel zamanı çocukken derlerdi de inanmazdım. Gençler özledim sizi gerçekten.

Derken En Büyük Aşkımı Kaybettim

Derken En Büyük Aşkımı Kaybettim

Eski Türk inancına göre gömülmek istedi, bu yüzden yaşamdayken sahip olduğu her şeyi beraberinde mezara gömdük. Ama tapular hala bende, onları vermedim.

Sonra Tekrar Yola Çıktım

Sonra Tekrar Yola Çıktım

Otostop çekerek Gobi Çölü’nü geçmeye çalıştım, tabii önüme ne gelirse bir şekilde kendimi attım. Bazen otostop çekerken akbabalar at parçalıyordu bazen de kartallar tepemde uçuşuyordu ama bir şekilde kendimi Moğolistan’dan dışarı atabildim.

Türklüğün Kalbini Görmeyi İhmal Etmedim

Türklüğün Kalbini Görmeyi İhmal Etmedim.

Turun adı buysa göreyim dedim ve Bilge Khaan’ın halen günümüzde de tutmamız gereken öğütleriyle dolu bu anıtı görmeye geldim. Tarihte Türk adının geçtiği Göktürk Anıtlarını Moğolistan’a gelmişken mutlaka görmelisiniz.

Ve Moğolistan’a da Elveda Dedim

Ve Moğolistan’a da Elveda Dedim.

Tur boyunca, hatta bugüne kadar gittiğim ülkeler arasında en zorlandığım ama en eğlendiğim ülkelerin başında Moğolistan gelmekte. Türklerin atalarının izleri, uçsuz bucaksız çöller, Orhun anıtları, göçebe yaşamı, kımız, Moğol yemekleri ve Cengiz Han efsanesi; kısaca bu tur hayatınızın turu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir