Mısır Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tatilin en ucuz ve en gözde ülkelerinden olan Mısır’a gitmeyi düşünenler! Tatilin muhteşem geçmesi için önceden hazırlıklı olun.

Son yıllarda bir parça karışıklık yaşıyor olsa da Mısır, her dönemde turistleri kendine çeken cazibe merkezlerinden bir tanesi olmuştur. Tatilini Mısır’ın tarihi doğası ve sıcak sularında geçirmek isteyenlerin birkaç hususa dikkatini çekmek istedik:

1) Mısır seyâhatinizin tüm ayrıntılarını önceden tamamlayın.

Mısır’a gidilecek en güzel ayların eylül, ekim ve kasım olduğunu söyleyelim. Aşırı sıcaklara maruz kalmadan gezmek ve dalış yapmak için ideal ortamı bu dönemde yakalarsınız. Kredi kartınıza güvenirseniz çok yerden eli boş çıkarsınız. O sebeple yanınızda para bulundurun ki tatilin tadı kaçmasın.

2) Fiyatını sorun, pazarlık yapın.

Mısır’ın satıcıları, bizdeki yüzden başlayıp ona bırakan işportacılara benzer. O yüzden önce fiyatını sorun, aklınızdan küçük bir hesaplama yapın, ucuz gelse bile pazarlık faslını atlamayın. Bakkal, manav, otel demeden istenilen fiyatı kırdırın, ama durumu çok da abartmayın.

blank

Bir de Mısır’a özgü olmayan, orijinal olduğu söylenen parfüm gibi şeyleri dönünce memleketten alın; paranız da cildiniz de zarar görmesin.

3) Trafikte kural aramayın

Yaya iken Mısır’ın yerlilerine uyun; arabada iseniz küçük çarpışmaları ve sürtünmeleri görmezden gelin. Bir de gece karanlığında farları yanmayan arabaların altında kalmamak için azami dikkat gösterin.

blank

4) Giyiminize kuşamınıza dikkat edin

“Memleket de sıcak insanları da…” deyip fazla açılmayın; pişman ederler. Akdeniz’e kıyı olsa da orası bir Antalya değil! Rahat giyinin, ferah giyinin ama özellikle bayanlar; siz mutlaka giyinin.

blank

5) Turist radarından kurtulamazsınız

Turisti görür görmez tanıma özelliğiyle donatılmış Sultanahmet satıcılarının muadilleri, Mısır’ın her yerindedir. Sizi daha ilk anda tanıyacak; yolda yürürken sinema filmi izler gibi seyredecek ve uygun anda bir şeyler satmaya çalışacaklar. Türkleri seviyor olsalar da ilk anda Avrupalılardan ayıramazlar. Hazırlıklı olun ve asla İngilizce konuşmayın ki size yapışmasınlar.

blank

6) Kavga çıkartmayın.

Evli ya da bekar olduğunuzu umursamaksızın yanınızdaki kadına gözlerini ayırmadan bakıp laf atmaktan çekinmeyen insanlarla dolu Mısır… Bizim klasik “Ne bakıyorsun?” cümlesi ile başlayan süreç, orada işlemeyecektir; haberiniz olsun.

blank

7) Restoran seçiminde halka güvenin

Turistlerin ağırlıklı olarak rağbet ettiği yerlerden ziyade yerel halk nerede toplanmışsa gidip orada yiyin yemeğinizi. Sizi aldatabilirler, ama onları asla!

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir