Mısır Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tatilin en ucuz ve en gözde ülkelerinden olan Mısır’a gitmeyi düşünenler! Tatilin muhteşem geçmesi için önceden hazırlıklı olun.

Son yıllarda bir parça karışıklık yaşıyor olsa da Mısır, her dönemde turistleri kendine çeken cazibe merkezlerinden bir tanesi olmuştur. Tatilini Mısır’ın tarihi doğası ve sıcak sularında geçirmek isteyenlerin birkaç hususa dikkatini çekmek istedik:

1) Mısır seyâhatinizin tüm ayrıntılarını önceden tamamlayın.

Mısır’a gidilecek en güzel ayların eylül, ekim ve kasım olduğunu söyleyelim. Aşırı sıcaklara maruz kalmadan gezmek ve dalış yapmak için ideal ortamı bu dönemde yakalarsınız. Kredi kartınıza güvenirseniz çok yerden eli boş çıkarsınız. O sebeple yanınızda para bulundurun ki tatilin tadı kaçmasın.

2) Fiyatını sorun, pazarlık yapın.

Mısır’ın satıcıları, bizdeki yüzden başlayıp ona bırakan işportacılara benzer. O yüzden önce fiyatını sorun, aklınızdan küçük bir hesaplama yapın, ucuz gelse bile pazarlık faslını atlamayın. Bakkal, manav, otel demeden istenilen fiyatı kırdırın, ama durumu çok da abartmayın.

Bir de Mısır’a özgü olmayan, orijinal olduğu söylenen parfüm gibi şeyleri dönünce memleketten alın; paranız da cildiniz de zarar görmesin.

3) Trafikte kural aramayın

Yaya iken Mısır’ın yerlilerine uyun; arabada iseniz küçük çarpışmaları ve sürtünmeleri görmezden gelin. Bir de gece karanlığında farları yanmayan arabaların altında kalmamak için azami dikkat gösterin.

4) Giyiminize kuşamınıza dikkat edin

“Memleket de sıcak insanları da…” deyip fazla açılmayın; pişman ederler. Akdeniz’e kıyı olsa da orası bir Antalya değil! Rahat giyinin, ferah giyinin ama özellikle bayanlar; siz mutlaka giyinin.

5) Turist radarından kurtulamazsınız

Turisti görür görmez tanıma özelliğiyle donatılmış Sultanahmet satıcılarının muadilleri, Mısır’ın her yerindedir. Sizi daha ilk anda tanıyacak; yolda yürürken sinema filmi izler gibi seyredecek ve uygun anda bir şeyler satmaya çalışacaklar. Türkleri seviyor olsalar da ilk anda Avrupalılardan ayıramazlar. Hazırlıklı olun ve asla İngilizce konuşmayın ki size yapışmasınlar.

6) Kavga çıkartmayın.

Evli ya da bekar olduğunuzu umursamaksızın yanınızdaki kadına gözlerini ayırmadan bakıp laf atmaktan çekinmeyen insanlarla dolu Mısır… Bizim klasik “Ne bakıyorsun?” cümlesi ile başlayan süreç, orada işlemeyecektir; haberiniz olsun.

7) Restoran seçiminde halka güvenin

Turistlerin ağırlıklı olarak rağbet ettiği yerlerden ziyade yerel halk nerede toplanmışsa gidip orada yiyin yemeğinizi. Sizi aldatabilirler, ama onları asla!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir