Mimari Gezilerin 5 Şehri

Dünyanın mimari özellikleri ile öne çıkmış, başarılı örneklere sahip şehirlerinden oluşan listeyi bu yazımızda bulabilirsin.

1) Milano 

İtalyan mimarisinin en belirgin özelliklerine sahip yapıların yer aldığı şehirlerden biri Milano. Gotik; Neoklasik ve Neo-gotik mimari akımlar önemli örneklerinden olan Duomo di Milano Kathedrali, mutlaka görmen gereken yapılardan yalnızca biri.

Dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilen Galleria Vittorio Emanuele II, Brera Sanat Galerisi ve ‘Son Akşam Yemeği’ freskine ev sahipliği yapan Santa Maria Delle Grazie Kilisesi de görülmesi gereken yerler arasında

2) St. Petersburg 

300 yıl önce bataklığın üzerine kurulan ama kısa süre içinde Rus İmparatorluğu’nun Avrupai şehri olmayı başaran St. Petersburg; en başta Çarlık mimarisinin önemli örnekleri olan su kanalları ve köprüleriyle görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Ünlü Hermitaj Müzesi, Kışlık Saray, Mermer Saray, Yazlık Saray, Peterhof Sarayı ve Dökülen Kan Kilisesi St. Petersburg’un önemli yapıları arasında yer alıyor.

3) Kyoto

1800’lü yılların sonuna kadar Japonya İmparatorluğu’na başkentlik yapan Kyoto, göz alıcı mimarisi ile görmen gereken şehirler arasındaki yerini alıyor. Kyoto’daki tapınak ve mabetler, el değmemiş tarihi dokusu ve eşsiz mimarisi ile dünya mirası listesine adını yazdırmayı başarmış.

Tek bir çivi çakılmadan inşa edilmiş olan Kiyomuzi Tapınağı’nın muhteşem manzarası, ahşap ve altın varak kaplamalı Altın Köşk Tapınağı olarak bilinen Kinkakuji Tapınağı ve  klasik Japon mimarisinin tüm özelliklerini sergileyen Nijo Kalesi, Kyoto’da görmeden dönmemen gereken yerler arasında.

4) New York 

Yüzlerce kat yüksekliğindeki gökdelenleri ve modern mimarisiyle günümüzün önemli şehirlerinden olan New York, mimari harikası şehirler listende yer vermen gereken şehirlerin başında geliyor. New York, her ne kadar ”gökdelenler şehri” olarak bilinse de günümüzün göz ardı edilmemesi gereken mimari başarılarına sahip.

Empire State Binası, Chrysler Binası, Dünya Ticaret Merkezi, Rockefeller Binası ve gökyüzünü andıran kubbe görünümlü tavanıyla büyük New York terminali, görülmesi gereken yerler arasında.

5) Paris

Zarif görünümlü apartmanları, görkemli devlet binaları, ihtişamlı köprüleri ve tabii ki önemli turistik yapıları ile mimari harikası şehirlerden bir diğeri de Paris…

Yılda milyonlarca turistin Paris’i ziyaret sebebi olan Eyfel Kulesi, eşsiz eserlere ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, Gotik mimarinin en güzel örneklerinden Notre Dame Kilisesi ve Sacre Coeur Bazilikası, görülmesi gereken yerlerden yalnızca birkaçı.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir