Mimari Gezilerin 5 Şehri

Dünyanın mimari özellikleri ile öne çıkmış, başarılı örneklere sahip şehirlerinden oluşan listeyi bu yazımızda bulabilirsin.

1) Milano 

İtalyan mimarisinin en belirgin özelliklerine sahip yapıların yer aldığı şehirlerden biri Milano. Gotik; Neoklasik ve Neo-gotik mimari akımlar önemli örneklerinden olan Duomo di Milano Kathedrali, mutlaka görmen gereken yapılardan yalnızca biri.

Dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilen Galleria Vittorio Emanuele II, Brera Sanat Galerisi ve ‘Son Akşam Yemeği’ freskine ev sahipliği yapan Santa Maria Delle Grazie Kilisesi de görülmesi gereken yerler arasında

2) St. Petersburg 

300 yıl önce bataklığın üzerine kurulan ama kısa süre içinde Rus İmparatorluğu’nun Avrupai şehri olmayı başaran St. Petersburg; en başta Çarlık mimarisinin önemli örnekleri olan su kanalları ve köprüleriyle görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Ünlü Hermitaj Müzesi, Kışlık Saray, Mermer Saray, Yazlık Saray, Peterhof Sarayı ve Dökülen Kan Kilisesi St. Petersburg’un önemli yapıları arasında yer alıyor.

3) Kyoto

1800’lü yılların sonuna kadar Japonya İmparatorluğu’na başkentlik yapan Kyoto, göz alıcı mimarisi ile görmen gereken şehirler arasındaki yerini alıyor. Kyoto’daki tapınak ve mabetler, el değmemiş tarihi dokusu ve eşsiz mimarisi ile dünya mirası listesine adını yazdırmayı başarmış.

Tek bir çivi çakılmadan inşa edilmiş olan Kiyomuzi Tapınağı’nın muhteşem manzarası, ahşap ve altın varak kaplamalı Altın Köşk Tapınağı olarak bilinen Kinkakuji Tapınağı ve  klasik Japon mimarisinin tüm özelliklerini sergileyen Nijo Kalesi, Kyoto’da görmeden dönmemen gereken yerler arasında.

4) New York 

Yüzlerce kat yüksekliğindeki gökdelenleri ve modern mimarisiyle günümüzün önemli şehirlerinden olan New York, mimari harikası şehirler listende yer vermen gereken şehirlerin başında geliyor. New York, her ne kadar ”gökdelenler şehri” olarak bilinse de günümüzün göz ardı edilmemesi gereken mimari başarılarına sahip.

Empire State Binası, Chrysler Binası, Dünya Ticaret Merkezi, Rockefeller Binası ve gökyüzünü andıran kubbe görünümlü tavanıyla büyük New York terminali, görülmesi gereken yerler arasında.

5) Paris

Zarif görünümlü apartmanları, görkemli devlet binaları, ihtişamlı köprüleri ve tabii ki önemli turistik yapıları ile mimari harikası şehirlerden bir diğeri de Paris…

Yılda milyonlarca turistin Paris’i ziyaret sebebi olan Eyfel Kulesi, eşsiz eserlere ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, Gotik mimarinin en güzel örneklerinden Notre Dame Kilisesi ve Sacre Coeur Bazilikası, görülmesi gereken yerlerden yalnızca birkaçı.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir