Milyoner Filminin Şehri Mumbai

Milyoner filminin çekildiği Mumbai ve filmin merkezi olan Dhravi bölgesi özgün atmosferi ile ziyaretçileri adeta büyülüyor. Hindistan’daki hayatı tanımak isteyenleri fakirlik kadar misafirperverlikleri ve güler yüzleri ile eşi benzeri bulunmaz bir halk bekliyor.

2008 yılında çekilen Slumdog Milyoner filmi kazandığı Oscar ödülleri ile başarısıyla dünya çapında nam salarken Mumbai’nin diğer yüzünü de izleyicilerle buluşturdu. Hindistan’ın fakir bölgesi Juhu mahallesinden çıkan bir gencin Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katılımı ile hayatının değişmesini konu alan filmin çekimleri gerçekten de şehrin varoşları olarak adlandırılabilecek bu bölgede gerçekleştirildi.

Asya’nın Gecekonduları 

Asya’nın en geniş “slum” yani gecekondu alanı olarak anılan bölgede başlayan filmde, bölgenin atmosferini yansıtan tünel türü evlere sıklıkla yer verildi. Taksi ile yapılacak yolculuklar ve yaya devam edilecek şehir turları ile siz de kentin özgün havasını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Kalabalığa karşı yapılan kovalamaca sahnesinde şehrin atmosferi tüm detaylarıyla izleyicilere gösterildi. Filmin açılış sahnesi olan bölüm ile filmin ana çatışmasını oluşturan zengin ve fakir yaşam arasındaki uçurumun altı çizilirken izleyiciler de alışkın olmadıkları bir Mumbai ile tanıştı.

Dhravi’de Hindistan’ın Gerçek Yüzünü Keşfedin

Turistler tarafından da gezip rahatlıkla görülebilen Juhu ve Dhravi bölgeleri filmin ardından turistlerin cazibe merkezi olurken, yerel halkın filmdeki gibi sıcak ve misafirperver yüzü ziyaretçileri karşılıyor. Fakirliğin sürdüğü varoşlar ve Delhi’deki farklı kent hayatının zıtlığı hem başkentin hem de fakir bölgelerin ziyareti ile görülebiliyor.

Filmin Meşhur Dans Sahnesi Burada Çekildi

Filmin dans sahnesinin adresi olan Chhatrapati Shivaji Terminus tren istasyonu da Mumbai ziyareti sırasında keşfedilmesi gereken ve Taj Mahal’den sonra şehirde en çok fotoğraflanan yapı olarak biliniyor. Hem yolculuklarda transfer için kullanabileceğiniz hem de etnik yapısı ile görülecekler arasına eklemeniz gereken istasyonda kendinizi filmin içinde gibi hissedebilirsiniz.

Mumbai Büyülü Atmosferine Sokak Lezzetlerini de Ekliyor

Gerçek Hindistan’ı ve yerel halk yaşamını merak edenleri bekleyen bölgede sokak lezzetleri de meraklıları cezbediyor. Kentte lüks yemek arayanlar Romano’s, JW Cafe gibi restoranlarda öğünlerini tamamlarken Cafe Madras, Sardar’s, Sarvi ve Bademiya gibi uygun fiyatlı alternatifler de şehirde yer alıyor. Bütçene ve yemek zevkine göre birçok alternatif arasından seçim yapabilir, Mumbai’deki keyifli tatilini yeni lezzetlerle taçlandırabilirsin. 

Mumbai’de Konaklama

Mumbai’nin büyüleyici atmosferinde konaklama için Delhi ve Calcutta tercih edilebilirken Rajasthan ve Goa plajları tatilini renklendirmek isteyenlerin seçimi oluyor. Kasım ve mart ayları arası bölgenin ideal seyahat dönemi olurken, Mumbai dört mevsim ziyaretçilerin rahatlıkla gezebileceği bir yer olarak ajandalara ekleniyor.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Paylaşım
Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin Gölleri ve Manzaraları

Alternatif turistik rotalar arasında yer alan göller, sundukları aktivite seçenekleri kadar kuşkusuz manzaralarıyla da ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. 120'den fazla göle...

Kapat