Milano 24 Saatte Nasıl Gezilir?

Eğer alışveriş yapma niyetiyle Milano‘ya gitmiyorsanız bu şehri bir amaç değil araç olarak görebilirsiniz. Yani geçerken uğramadan etmediğiniz ama belkide kalmaya bile gerek olmayan küçük ve keyifli bir şehir diyebiliriz Milano için…

Şimdi 24 saatte Milano’nun keşfi için hazır mısınız?

He rzaman ki gibi küçük ipuçlarıyla yazımıza başlayalım;

 • Para birimi Euro (EUR)
 • Saat farkı -1 saat. yani bizden 1 saat geride
 • Para birimi EUR olduğu için Türkiye’ye göre pahalı. Cebiniz epey dolu değilse alışveriş için pek uygun sayılmaz:)
 • Havalimanı – Merkez ulaşımı yaklaşık 115 EUR ( taksi ). Binmeyin :) Tren veya otobüslerle merkeze gitmek en uygun yöntem, 12 EUR.
 • Merkezde gezmek için yürüyüş yeterli. Ulaşıma ihtiyaç yok.
 • Başlıktan da anlaşılacağı gibi :) tam 1 günde şehir gezilebilir.

08:00 – 10:30 İstanbul Atatürk’ten Milano Malpensa Havaalanına uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz.

Malpensa 1

10:30 – 11:30 Malpensa’dan biz taksiye binmek durumunda kaldık malesef, gözümüzden yaş aka aka merkezde bulunan otelimize gelmek için 115 EUR ödedik. Tavsiye etmiyoruz :) Malpensa’dan merkeze 11 EUR ödeyerek trenle de gelebilirsiniz. Tren için 2 yol var. Ya Cadorna istasyonuna gelebilirsiniz, ya da Centrale isimli ana tren istasyonuna gelebilirsiniz. Bunların ikisi de merkezde, otelinize göre seçimi yapabilirsiniz.

11:30 – 12:15 Biz Duomo Meydanı‘nın hemen arkasında yer alan Hotel Galileo’da kaldık. Oda+kahvaltı konaklayabileceğiniz bu otel gerçekten eski, kullanılan mobilyalardan anlaşılabilir. Ama çalışanları kibar ve güleryüzlü, odalar gayet temiz. Kısa bir refresh durumuna girdikten sonra kendimizi Milano sokaklarına atmak için hazırız. Bu arada eğer extra bir gün daha ayıracaksanız otellerin resepsiyonlarında Como Gölü ve outlet turları ile ilgili bilgi broşürlerini bulabiliyorsunuz.

Milano Gezi Haritası

12:15 – 12:45 Otelden biraz yürüdükten sonra San Babila Meydanı’ndan Corso Buenos Aires‘in en uç kısmına gidebilmek için metroya biniyoruz. Buenos Aires ile Via Gaspare Spontini’nin kesiştiği yerde bulunan ünlü pizzacı Spontini’ye gidebilmek için kırmızı hatta Loreto Durağı‘nda iniyoruz. Buradan tümü yürüyüş olacak gezimize başlayacağız.

Milano Metro

Buradan itibaren sırayla yürüyerek gideceğimiz ve göreceğimiz yerleri yazalım;

Gezilecek Yerler;

 • Corso Buenos Aires
 • Corso Venezia
 • Duomo
 • Galleria Vittoria Emanuelle II (en iyi markaların olduğu alışveriş çarşısı) ve Sokağı
 • Teatro Alla Scala
 • Via Dante
 • Castello Sforzesco
 • Via Torino
 • Santa Maria Della Grazia (Leonardo Da Vinci’nin “Son Yemek” tablosunun sergilendiği yer

Yeme İçme;

 • Pizzeria Spontini
 • Cioccolati Italiani
 • Botega Caffe Cacao
 • Amsterdam Chips
 • Pizza Pazza
 • Luini

Bu kadar mekan bir günde nasıl gezilir, görülür ve yenir içilir gelin beraber bakalım..

12:45 – 22:00 Loreto durağında indikten sonra sağlı sollu dükkanların olduğu upuzun ve geniş Buenos Aires caddesine kendimizi atıyoruz. Bu caddede her keseye uygun alışveriş mağazalarını yakalamak mümkün, özellikle İtalyan stili ayakkabıcılar benim favorimdi :) Aslına bakarsanız bu caddeyi ziyaret edişimiz alışverişten ziyade 1953 yılından bu yana hizmet veren ünlü pizzacı Spontini‘ye gelmekti.

SpontiniSpontini teatra de scala

Bu pizza dükkanı birçok İtalyana göre Milano’da en iyi pizzayı yiyebileceğiniz yer. İçeride tek çeşit margarita pizza var, size sadece yemek istediğiniz pizza ebatını soruyorlar. Tek ya da bir buçuk dilim sipariş ederek bu lezzetin keyfini sürebilirsiniz. Mekanın ambiyansından çok fazla birşey beklemeyin, masanızı başkalarıyla paylaşmak zorunda kalabildiğiniz anlar oluyor. Fiyatlar gayet uygun, 5 Eur vererek keyifli bir deneyim yaşayacaksınız. Spontini’de karnmızı doyurduktan sonra Buenos Aires’te yürüyüşümüze devam ediyoruz.

Buenos AiresBuenos Aires 2Buenos Aires 3

Buenos Aires caddesinin bittiği yerde Corso Venezia‘ya geçiş yapıyoruz. Bu cadde de Buenos Aires caddesindeki gibi mağazalarla dolu, bir bayan olarak kendinize hakim olmanız oldukça zor şimdiden uyarayım :) Corso Venezia’nın sonu bizi başlangıçta metroya bindiğimiz yer olan San Babila meydanına götürüyor. San Babila meydanı Duomo meydanın yakınında, Milano’nun merkezi olarak kabul edilen bir nokta. San Babila meydanından Corso Vittoria Emanuelle ulaşıyoruz.

vittoria emanuelle

Bu cadde de bir çok ünlü markanın mağazalarını bulabileceğiniz renkli caddelerden biri. Selfie çubuğu satan Hintli satıcıları da burada görebilirsiniz :) Caddenin devamında da Duomo katedrali ve meydanı karşımıza çıkıyor.

Duomo 1duomo 3duomo 4

Fotoğraflardan da göreceğiniz üzere Duomo katedrali oldukça görkemli ve giriş kapısında her daim kayda değer bir kuyruk var. Bu zorlu sırayı illa beklemek isterseniz ücretsiz olarak katedralin içini gezebilir, havanın açık olduğu günlerde ise çatısına çıkarak şehir manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Çatıya çıkmak için ise 10 Eur civarında bir para ödüyorsunuz. Yaz sezonunda Gece 10’a kadar açık. Duomo meydanı çevresinde birkaç restoran göreceksiniz, mecbur kalmadıkça buralarda yemek yemeyin, bu mekanlar tam bir turist avlama tuzağı olduğu için bir pizzaya 20-30 Eur verebilirsiniz. Duomo katedralinin hemen yanında görkemli bir yapıya sahip ve dünyanın en eski avmlerinden olan Galleria Vittoria Emanuelle II bulunuyor. Prada, Versace ve Louis Vuitton gibi ünlü mağazaların olduğu bu alışveriş merkezi bütçeniz yoksa sadece vitrinlere bakıp, tam ortasında fotoğraf çekilebilecek turistik bir yerden ibaret :)

vittoria emanuelle galerievittoria emanuelle galerie 2

vittoria emanuelle galerie 1

Instagram için fotoğraflarımızı çektikten sonra dondurmamızı yemek için hemen bir arka sokaktaki Cioccolati Italiani‘yi buluyoruz. Öncelikle kasadan, alacağınız dondurmanın boyutunu seçip paranızı ödüyorsunuz, kalabalık zamanlarda bankalardaki gibi elinize bir sıra numarası veriyorlar, sıranız gelince de istediğiniz çeşitte dondurmayı seçebiliyorsunuz. Özellikle külahınızın en dibine sıcak çikolata koyduktan sonra dondurmanızı üstüne yerleştiriyorlar işte orası efsane :)

dondurma 1dondurma 2

Dondurma harici bir çok tatlı çeşidi de var fakat mekanda oturma alanı olmadığı için dondurma tercihimiz oluyor. Bu bölgedeki bütün ara sokaklara girip çıkmakta fayda var. Çünkü her sokak size farklı güzellikler sunuyor. Teatro Alla Scala da bu ara sokaklardan birindeki meydanda yer alıyor. Ayrıca bu meydanda ünlü ressam Leonardo’nun bir heykeli bulunuyor.

teatra de scala

Enerjimizi yeniden doldurduktan sonra Castello Sforzesco ziyaretimiz için Via Dante‘ye rotamızı çeviriyoruz. Bu sokak İstiklal caddesi havasında, trafiğe kapalı ve klasik Milano mağazalarını görebileceğiniz keyifli bir yürüyüş yolu. Bu yolun sonu da sizi Milano’nun simgelerinden olan Castello Sforzesco’ya çıkarıyor. Geniş bir yeşil alanda bulunan bu kale açık söylemek gerekirse bizi fazla etkilemedi :)

Dantecastello 2

castello 3Castello

 

Biraz fotoğraf ve belki içerisinde bulunan cafede bir kahve molası ile ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz. Kaleden çıktıktan sonra yeni adresimiz şirin bir tatlı ve kahve dükkanı olan Botega Caffe Cacao oldu. Lezzetli cookie ve turtaları tadabileceğiniz, mis gibi americano ve espressoları yudumlayabileceğiniz bu cafeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yakışıklı ama bir o kadar da küstah olan çalışanları da cabası ;) Bizim tercihimiz arasında cafenin de favorilerinden olan Cioccolata Con Panna vardı. Sıcak çikolatanın içine krema ve çikolata parçacıklarını ekleyerek müthiş lezzetli bir içecek burada sizleri bekliyor..

Bottegobottego 2

Kahve keyfinden sonra uygun fiyatlı butiklerin ve H&M, Zara gibi ünlü mağazaların bulunduğu Via Torino‘ya gidiyoruz. Bu caddeye Duomo meydanının alt tarafından üç caddenin kesiştiği yerden ulaşabilirsiniz. Alışveriş yapabilmek ümidiyle girip çıktığımız mağazalardan yorulduğumuz bir anda Amsterdam Chips önündeki kuyruk bizi gerçek dünyaya geri çağırıyor :) Amsterdam, Londra ve New York gibi birçok şehirde bulunan Amsterdam Chips patatesten nasıl zengin olunacağının yegane örneklerinden. 3 Eur’ya bir külah patates alıp caddeyi dolaşmaya devam ediyoruz.

via torinoamsterdam chipsamsterdam chips 2

Caddeyi talan ettikten sonra akşam yemeği için Milano’da yaşayan arkadaşımızın tavsiyesi üzerine otelimize 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan, turistlerin olmadığı hem çok lezzetli hem de hesaplı İtalyan yemeklerini ve deniz ürünlerini tadabileceğiniz Pizza Pazza‘ya gidiyoruz. Akşam yemeği için kalabalık ve canlı olduğunu düşündüğünüz Duomo meydanındaki şık restoranları tercih etmek isteyebilirsiniz ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi sizlere tavsiyemiz yüksek fiyatlarla kandırılmamak adına buralardan uzak durmanız :) Pizza Pazza oldukça samimi bir restoran ve çalışanlar pek ingilizce bilmese de size yemek seçiminizde yardımcı oluyorlar. Milano’da kaldığımız müddetçe yağmur bizim peşimizi malesef bırakmadı. Hava sıcaklığı çok düşük olmasa da yağmur hiç dinmedi, şemsiyemizi yanımızdan ayıramadık. Ama Pizza Pazza’daki yemeğimiz boyunca da restoranın şemsiyeleri altında bir o kadar romantik de bir akşam yemeği yemiş olduk. Dört peynirli pizza ve domates soslu spagettiden sonra 3-4 farklı çeşit tatlıyla yemeğimizi sonlandırdık. Tatlı için tercihi restoran çalışanlarına bırakmanızı tavsiye ediyoruz ;)

pizza pazza

Hareketli ve uzun günün ardından güzel bir uyku için otelimize geri döndük.

09:00 – 12:00 Ertesi sabah otelde hızlı bir kahvaltıdan sonra rota, dün kapalı olduğu için gidemediğimiz meşhur fırın Luini. Burası, dün dondurma aldığımız Cioccolati Italiani’nin hemen karşısında küçücük ama efsane bir dükkan. Günün sadece belli saatlerinde açılan bu fırında efsane bir lezzet var, Panzerotti. Bu poğaça, pişi karışımı atıştırmalığı yediğinizde mekanda neden bu kadar sıra olduğunu anlayacaksınız. Fiyatı 2.50 Eur. Şiddetle tavsiye edilir.! Bu mekanın açılış kapanış saatlerini yazın bir kenara. Yoksa bu şekilde bir kepenk ile karşılaşabilirsiniz..

Luiniluini 2

Kısa bir turun ardından artık dönme vakti geldi. Havalimanına gitmek için Duomo meydanından metroya binerek 2 durak ilerideki Cadorno tren istasyonuna gidiyoruz. Buradan yaklaşık 30dk süren tren yolculuğuyla da tekrar Malpensa Havalimanı’na dönüyoruz.

En başta dediğimiz gibi uzun alışveriş süreleri harcamayacaksanız Milano’nun tümünü aynı gün içerisinde gezebilirsiniz. Yani İtalya turu yapma niyetiniz var ise Milano sabah gel akşam ayrıl durağı olarak gezilebilir.

Buoni fina settimana :)

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Yazılarını kendisine ait www.dunyabuyuk.com sayfasında yazan, Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi birisi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir