Meteora ve Eşsiz Doğası

Meteora,

istanbul’da yaşıyorsanız ve “nereye gitsem de en çok keyif alırım, çok da vaktim yok” dediğinizde gidilecek yer kesinlikle  Meteora… Yunanistan‘ın kuzey bölgesinde yer alan kocaman kayalar üzerine kurulmuş 6 farklı manastır eminim sizi de çok memnun edecek…

İstanbul’dan en kolay ulaşım yolu İstanbul otogarından Yunanistan’a giden ortalama fiyatları 35 euro olan konforlu otobüsler bir seçenek. Otobüsler genelde gece saat 23.00 civarında hareket ediyor ve sabah saatlerinde Selanik’te oluyorsunuz. Selanik’ten Trikala bölgesine geçmek için  otobüsler var.

Meteora

Meteora insanı şaşkına çeviren bir manzara. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde inzivaya çekilmek isteyen Ortodoks keşişler tarafından  yaradana daha yakın olma mantığı ile kayaların en üst kısmına yapılmış, şu anda 6 manastır var. Manastırların her biri birbirinden çok da farklı değil, ama kendi içlerinde ayrılmış durumda. 5 manastır rahipler için kullanılırken, 1 manastır da rahibelerin kullanmında.

Meteora

En büyük manastır Meteoran. Bu manastır ilk ziyaret ettiğimiz manastırdı ve gizem, huzur ve şaşkınlık ile girdiğimiz kemerli demir kapıdan geçtiğimizde hissedilen şaşkınlık ve merak katlanarak devam etti. Şu anda manastıra merdivenle ulaşım sağlansa da geçmişte sadece keşişlerin inşaatta ve ulaşımda kullandığı sepetler ile ulaşım sağlanıyormuş. Kapıdan içeri girdiğimizde birçok merdiveni indik ve bir o kadar da merdiven çıktıktan sonra hadi hayırlısı deyip içeri girdiğimiz anda tüm yorgunluk ve sorularımızı bir yana bırakıp başka bir boyutta düşünmemiz gerekiyordu artık.

Meteora

En Büyük Manastır olan Meteoran veya Metamorphisis ( Holy Monestry of Great Meteoron) ambar, mutfak ve mezar odaları ile üç ana bölmeden oluşmakta. Geçmiş zamanda kullanılan file ile ulaşım aracı büyük kulenin içinde ve kullanılır halde. En enteresan görüntülerden biri de daha önce manastırda yaşamış rahiplerin kafatasları ve kemiklerinin sergilendiği mezar odası. Emimin görenleri biz gibi şaşırtacak…

Meteora

Küçük manastırlardan biri olan St.Stephen Manastırı (Holy Monestry of Stephen ) sadece Rahibeler için ayrılmış.

Anapausas Manastırı (Holy Monestry of  St.Nicholas Anapausas ) mimari olarak diğerlerinden biraz daha farklı ve Meteora’ya gittiğinizde size ilk merhaba diyen olacak.

Raussanou Manastırı (Holy Monestry of Raussanou ) diğerlerinden çok da farklı olmasa da her manastır içinde başka bir mekan algısı var. Kilise ve ambarları gezerken birbirine benzerlikleri kadar duvar resimlerindeki farklılıkları da göreceksiniz.

Trinity Manastırı veya (Holy Monestry of Trinity) James Bond Manastırı olarak da anılan Manastır konum açısından bence en şahane olanı…

Meteora

Meteora için en uygun aylar Mayıs, Eylül, Ekim… Bu aylarda bile sıcak olduğunu göreceksiniz.

Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alan Meteora için fotoğraf çekiyorsanız ve farklı açılardan çekeyim derseniz iki tam gün ayırmanızı öneriyorum. Motosiklet kullananlardansanız  mutlaka motosikletle gidilmeli yollar ve manzara sizi memnun edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir