Meteora ve Eşsiz Doğası

Meteora,

istanbul’da yaşıyorsanız ve “nereye gitsem de en çok keyif alırım, çok da vaktim yok” dediğinizde gidilecek yer kesinlikle  Meteora… Yunanistan‘ın kuzey bölgesinde yer alan kocaman kayalar üzerine kurulmuş 6 farklı manastır eminim sizi de çok memnun edecek…

İstanbul’dan en kolay ulaşım yolu İstanbul otogarından Yunanistan’a giden ortalama fiyatları 35 euro olan konforlu otobüsler bir seçenek. Otobüsler genelde gece saat 23.00 civarında hareket ediyor ve sabah saatlerinde Selanik’te oluyorsunuz. Selanik’ten Trikala bölgesine geçmek için  otobüsler var.

Meteora

Meteora insanı şaşkına çeviren bir manzara. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde inzivaya çekilmek isteyen Ortodoks keşişler tarafından  yaradana daha yakın olma mantığı ile kayaların en üst kısmına yapılmış, şu anda 6 manastır var. Manastırların her biri birbirinden çok da farklı değil, ama kendi içlerinde ayrılmış durumda. 5 manastır rahipler için kullanılırken, 1 manastır da rahibelerin kullanmında.

Meteora

En büyük manastır Meteoran. Bu manastır ilk ziyaret ettiğimiz manastırdı ve gizem, huzur ve şaşkınlık ile girdiğimiz kemerli demir kapıdan geçtiğimizde hissedilen şaşkınlık ve merak katlanarak devam etti. Şu anda manastıra merdivenle ulaşım sağlansa da geçmişte sadece keşişlerin inşaatta ve ulaşımda kullandığı sepetler ile ulaşım sağlanıyormuş. Kapıdan içeri girdiğimizde birçok merdiveni indik ve bir o kadar da merdiven çıktıktan sonra hadi hayırlısı deyip içeri girdiğimiz anda tüm yorgunluk ve sorularımızı bir yana bırakıp başka bir boyutta düşünmemiz gerekiyordu artık.

Meteora

En Büyük Manastır olan Meteoran veya Metamorphisis ( Holy Monestry of Great Meteoron) ambar, mutfak ve mezar odaları ile üç ana bölmeden oluşmakta. Geçmiş zamanda kullanılan file ile ulaşım aracı büyük kulenin içinde ve kullanılır halde. En enteresan görüntülerden biri de daha önce manastırda yaşamış rahiplerin kafatasları ve kemiklerinin sergilendiği mezar odası. Emimin görenleri biz gibi şaşırtacak…

Meteora

Küçük manastırlardan biri olan St.Stephen Manastırı (Holy Monestry of Stephen ) sadece Rahibeler için ayrılmış.

Anapausas Manastırı (Holy Monestry of  St.Nicholas Anapausas ) mimari olarak diğerlerinden biraz daha farklı ve Meteora’ya gittiğinizde size ilk merhaba diyen olacak.

Raussanou Manastırı (Holy Monestry of Raussanou ) diğerlerinden çok da farklı olmasa da her manastır içinde başka bir mekan algısı var. Kilise ve ambarları gezerken birbirine benzerlikleri kadar duvar resimlerindeki farklılıkları da göreceksiniz.

Trinity Manastırı veya (Holy Monestry of Trinity) James Bond Manastırı olarak da anılan Manastır konum açısından bence en şahane olanı…

Meteora

Meteora için en uygun aylar Mayıs, Eylül, Ekim… Bu aylarda bile sıcak olduğunu göreceksiniz.

Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alan Meteora için fotoğraf çekiyorsanız ve farklı açılardan çekeyim derseniz iki tam gün ayırmanızı öneriyorum. Motosiklet kullananlardansanız  mutlaka motosikletle gidilmeli yollar ve manzara sizi memnun edecektir.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir