Dünya Kupası İle Adından Bahsettiren Ülke: Meksika Hakkında Her Şey

Dünya Kupası’nda Almanya’ya attığı gol ile şu sıralar adından bahsettiren Meksika aslında Türk dizilerini andıran pembe dizileri ile bizlerin hiç de yabancısı olmadığı bir ülke. 2000’li yıllara damgasını vuran şarkıcı Thalia ile bu ülkenin kültürünü, yemeklerini, şarkılarını çoktan öğrendik aslında. İşte huzurlarınızda Latin Amerika kültürünün yaşadığı, İspanya İspanyolcasından çok farklı olsa da kendine has İspanyolcası olan, upuzun isimleri, renkli insanları, acı biberi, yemekleri, gitarı ve kocaman hasır şapkaları ile Meksika…

Meksika

MeksikaTam adıyla Meksika Birleşik Devletleri olan ve dünyanın en renkli ülkeleri arasında yer alan Meksika, Kuzey Amerika‘nın güney yarısında yer alan federal bir cumhuriyettir. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; güney ve batıda Atlas Okyanusu; güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi; doğuda ise Meksika Körfezi ile komşu olan ülke, nüfus bakımından 11. büyük ülke konumunda yer alıyor. Resmi dili İspanyolca olan ülke aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Mirası olarak tanımladığı bölgeler arasında yer alıyor.

Meksika Bayrağı

Meksika16 Eylül 1968 tarihinde resmiyet kazanan Meksika bayrağı, üç şeritin bayrağı üç eşit parçaya bölmesinden oluşuyor. Kırmızı, yeşil ve beyaz şeritlere sahip Meksika bayrağının ortasında ülkenin resmi arması bulunuyor. Meksika bayrağında bulunan renklerin ise bir anlamı var. Yeşil renk umudu, beyaz renk birliği, kırmızı renk ise kahraman halkın ülkesi için akıttığı kanı sembolize ediyor. Bayrağın ortasında yer alan armada ise nehir üzerinde bulunan kaya parçası üzerinde yetişen kaktüste resmedilen kartal bir yılanı yerken yer alıyor.

Meksika’da Görülecek Yerler

Dünyanın en eski uygarlıkları arasında yer alan Aztek ve Maya Medeniyetlerinin de ana vatanı olan Meksika’da antik kalıntılar ve arkeolojik buluntuların yer aldığı çok önemli müzeler bulunuyor. Dünyanın en farklı ülkelerinden biri olan ve Dünya Kupası ile adından bahsettiren bu renkli kentte görülecek yerler ise şöyle;

1) Mexico City

MeksikaBaşkent Mexico City, elbette Meksika gezisinin de ilk durağı oluyor. Aztek Uygarlığı’nın doğduğu yer olan Mexico City’de görülecek yerler arasında birçok önemli müze ve tarihi alan yer alıyor. 16 bölge ve 250 mahalleden oluşan Mexico City’de görülecek yerler arasında Aztek piramidi kalıntılarının da bulunduğu Museo el Templo Mayor, Diego Riviera’nın duvar resimleri, dünyanın en büyük antropoloji müzesi Museo de Antropología, şehrin nabzının attığı Zocalo Meydanı, Modern Sanat Müzesi ve bağımsızlık anıtı ya da bağımsızlık meleği olarak adlandırılan, Meksika Bağımsızlık Savaşı’nın 100. senesi için yaptırılan El Ángel de la Independencia bulunuyor.

2) Cancún

blankMuhteşem doğası, denizi ve plajlarıyla Cancun, Meksika’nın en muhteşem yerlerinden biri. Bölgenin dünyaca ünlü tatil yeri olan ve Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancun, tıpkı fotoğraflarda gördüğümüz beyaz kumsalların gerçek olduğu bir yer. Mercan kayaları ve palmiye ağaçları ile gerçekten cennet tanımının yeryüzündeki hali olan Cancun,  dalış meraklıların de uğrak yeri oluyor. Cancun’da görülecek yerler arasında şehrin ana caddesi Avenida Hidalgo, dünyaca ünlü deniz müzesi Museo Subacuatico de Arte (MUSA), Mayaların doğurganlık tanrısı Ixchel heykellerinin yer aldığı Isla Mujeres PlajıFenix Lounge bulunuyor.

3) San Cristóbal

MeksikaÜlkenin en güzel koloni şehirlerinden biri olan San Cristóbal, tıpkı Küba atmosferi bulabileceğiniz bir yer. Renkli arabalar ve evler, arnavut kaldırımlı sokaklar, sevimli dükkanlar, cafe ve restoranlar, çiçekli bahçeler, geleneksel el işlerinin yer aldığı tezgahlar ile San Cristóba’de görülecek yerler arasında La Casa de la SirenaEl Palacio Municipal, San Cristóbal KatedraliSanta Domingo Kilisesi ve Manastırı, San Nicholas ve San Francisco Kiliseleri yer alıyor.

4) Merida

Maya uygarlığının yerleşim yeri olan Merida, antik bir kent olması ile öne çıkıyor. Eski evleri, dar sokakları ile fotoğraflık bir kent olan Merida’da görülecek yerler arasında Merida KatedraliHidalgo MeydanıPeon Tiyatrosu, Paseo del Adelantado Montejo yer alıyor.

5) Campeche

Bir liman kenti olan ve tarihte korsanları ile ünlü olan Campeche, İspanyollar tarafından inşa edilen mimarileri ile görülecek yerler arasında yer alıyor. Tarihi özelliği ile ilgi çeken destinasyonların başında gelen Campeche’de görülecek birçok müze bulunuyor. Campeche’de görülecek yerler arasında Rahibeler Dörtgeni,Valilik SarayıPuerta del MarPuucKâhin (Büyücü) Piramidi bulunuyor.

6) Puebla

MeksikaNam-ı diğer Melekler Şehri Puebla , ülkenin görülecek en güzel kentleri arasında bulunuyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Puebla’yı önemli kentler konumuna getiren özelliği ise barok sanatının yer aldığı mimari yapıları. Arap ve İspanyol etkilerinin harmanlandığı Puebla şehrindeki birçok ev seramikle kaplı olduğu için dikkat çekiyor. Hz. İsa Kilisesi’nin beyaz çan kulesi, insan figürlerinin yer aldığı House of Dolls, Puebla Katedrali Puebla’da görülecek yerler arasında bulunuyor.

7) Uxmal

Kolomb keşfi öncesi kentlerden biri olan Uxmal da UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bölgenin tarihi kentlerinden biri olan Uxmal’da görülecek birçok önemli yer mevcut. Kâhin Tapınağı, Büyük PiramitRahibeler Manastırı, Devin Piramidi, şimşek ve yağmur tanrısı Chaac’a adanmış Kaplumbağalar Evi ve Puuc Dağı, Uxmal’da görülecek en önemli duraklar.

8) Las Coloradas Gölü

MeksikaGerçek olduğuna inanamadığımız pembe bir göl olan ve Las Coloradas’ta yer alan bu göl, doğanın gerçekten bir harikası. Minik bir balıkçı köyünde bulunan pembe gölün bu rengi almasının ise bilimsel bir sebebi var. Gölde yaşayan kırmızı renkli su canlıları ve tuzlu karidesler, vücutlarındaki kimyasalları göle bıraktıklarında pembe bir renk oluşuyor. Yani gölün içerisine kimyasal bir madde asla katılmıyor.

Meksika Yemekleri

Meksika mutfağı, dünya mutfakları arasında en renkli ve en acı lezzetlere sahip olması ile tanınıyor. Birbirinden leziz yemekler için sıralamamız ise şöyle;

1) Fajita

MeksikaMeksika dendi mi akla ilk gelen yemek sanırım fajita oluyor. Fahita diye okunan bu geleneksel yemek etli, tavuklu ya da balıklı olarak yapılıyor. Kokusu ile cezbeden fajita yazıyı yazarken bile canımızı çektirdi.

2) Tortilla Ekmeği

MeksikaMeşhur Meksika yemeklerinden biri olan tortilla, Latin Amerika ülkeleri arasında en popüler lezzetler arasında yer alıyor. İçine envai çeşit ürünün koyulduğu tortilla ekmeği sabah, akşam ya da öğlen; kısacası günün her saatinde yenebiliyor.

3) Quesadilla

MeksikaYine popüler Meksika yemeklerinden biri daha karşımızda. Fajita ile birlikte Türkiye’de en çok bilinen Meksika yemekleri arasında yer alan quesadilla, iki tortilla ekmeği arasına meksika fasulyesi, et ya da tavuk, kırmızı biber, soğan konularak salsa sos, krema ve guakamole ile servis ediliyor.

4) Taco

MeksikaTortilla ekmeği candır diyor ve yeni bir lezzeti karşılıyoruz. Quesadillaya benzeyen ama onun daha ufağı ve kıtırı olan taco da geleneksel bir yemek. Et ve salsa sos ile yenen atıştırmalıkların başında geliyor.

5) Burrito

Meksika

Yine son derece popüler bir yemek olan burritoyu teşbihte hata olmaz diyerek dürüme benzetebiliriz. Yapılışı birebir dürüm olan burritodaki en önemli fark içine pilav konulması.

Meksika Hakkında

  1. Hemen konuya açıklık getirelim; Meksikalıların isimleri yeni doğan bebeklere hem annesinin hem babasının soyadı verildiğinden dolayı bu kadar uzun.
  2. Boğa güreşi deyince aklımıza İspanya gelse de aslında dünyanın en büyük Boğa Güreşi Arenası Meksika’da bulunuyor.
  3. Yemekleri ile ünlü olan ve acı katılan her yemeği lezzetli yapan bu ülke obeziteyle mücadele eden ülkeler sıralamasında ilk 3’te yer alıyor. 
  4. Noelde 12 üzüm yer Meksikalılar. Saat 12 olduğunda, çanlar  12 kere çalar ve her çan çalışında bir ürüm yerler. Neden mi? Tabii ki dilekleri gerçek olsun diye.
  5. Mısır olarak bilsek de dünyanın en büyük piramidi Cholula bu ülkede yer alıyor.
  6. Maaşlar 1’inde ve 15’inde olmak üzere ayda 2 seferde yatırılır ve Meksikalılar her zaman her şeyi ertelemeye bayılır.

*Bu yazı, bilgi vermek amaçlı yazılmış olup herhangi bir tur programını kapsamamaktadır.

Jolly ile yurt dışı turlarına göz atmak istersen linki tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir