Mastik Kokan Sakız Adası

Sakız Adası Ege Denizi’nin sakız ağaçlarıyla ünlü ve beşinci büyük adası olan Sakız, Çeşme’den sadece 5 deniz mili uzaklıkta, kuzeyden güneye 50 km. uzunluğunda bir ada. Şirin köyleri, denizin tadını çıkaracağınız çok sayıdaki plajları, gündüz alışveriş, gece ise hareketli bir yaşam sunan mekanları, dar sokakları, ıssız tepeleri ile Ege’nin rüzgarlarında dinlenmek için biçilmiş kaftan…

Sakız Adası, diğer adalara kıyasla fiziksel olarak epeyce büyük. Bu nedenle adaya vardığınızda önce bir araba kiralamak da fayda var. Mesafeler epey uzun olduğundan toplu taşıma ile gitmek çok doğru olmayabilir. Adanın farklı bölgelerine turlarla da gidebilirsiniz, ancak fırsatınız varsa araba en iyi tercih.

Ada üzerinde çok sayıda küçük ve büyük yerleşim bölgesi bulunuyor. Merkez şehir Chios. Türkiye’deki sahil şehirlerine benzeyen Chios, tam bir turizm mekanı. Alışveriş için sayısız mekanlar, Türk ve Yunan lezzetlerini sunan lokantalar, güzel ve şirin kafeler ile burada dinlenebilirsiniz. Adanın tamamına hakim olan sakinlik, burada da mevcut. Gürültüden uzak bir tatil için Sakız Adası ideal.

Adanın, Ege Denizi’ne yayılmış diğer adalardan en büyük farkı sakız ağaçları. Adanın genel olarak güney tarafındaki köylerde bulunan bu ağaçlar, hasat dönemlerinde salgıladıkları sakız ile ada ekonomisini de tarihten bu yana canlı tutuyor. Mastichochoria adı verilen sakız köylerinde bulunan bu ağaçların altına beyaz odun külü ya da nişasta dökülüyor. Ağaçların üzerine açılan küçük çiziklerden damlayan sakızlar, bu beyaz tozların üzerine birikiyor. Sonrasında ise bu tozdan ayrılan sakız çok sayıda farklı yiyecek ve içecekte kullanılıyor. Bu arada sakıza mastik dendiğini de unutmayın

Yine adanın kuzey kısımlarında yer alan değirmenleri görmeyi unutmayın. Güneşin doğuşu ve batışı sırasında güzel pozlar yakalayabilirsiniz. Burası tam bir selfie mekanı.

Sakız Adası’nda dolaşırken unutmamanız gereken en önemli şey gündüzleri saat 14:00-18:00 saatleri arasında yapılan siestalar.  Çok sayıda dükkan bu saatler arasında hizmet vermiyor. Gezi planlarınızı buna göre yapmak da fayda var. Gezi demişken, seramik fabrikalarının bulunduğu Armolia, geometrik desenler ile bezenmiş binalarıyla ünlü Pirgi, Olimpi Köyü yakınlarındaki Olimpi Mağarası, tarihi dokulu binalarıyla Mesta, balıkçı kasabası Lithi’yi görmeden gelmeyin. Tarih derseniz gidebileceğiniz mekanlar Nea Moni Manastırı, Avgonyma ve Anavatos da olabilir.  

Ada üzerinde denize girebileceğiniz ıssız ve gizli birçok koy var. Bunlardan bazılarında restoran, cafe, şezlong gibi hizmetler sunan mekanlar var. Ancak bazılarında ise doğa ile yalnızsınız. Bu mekanlara kendi imkanlarınızla gidebilir ve Ege’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir