Mastik Kokan Sakız Adası

Sakız Adası Ege Denizi’nin sakız ağaçlarıyla ünlü ve beşinci büyük adası olan Sakız, Çeşme’den sadece 5 deniz mili uzaklıkta, kuzeyden güneye 50 km. uzunluğunda bir ada. Şirin köyleri, denizin tadını çıkaracağınız çok sayıdaki plajları, gündüz alışveriş, gece ise hareketli bir yaşam sunan mekanları, dar sokakları, ıssız tepeleri ile Ege’nin rüzgarlarında dinlenmek için biçilmiş kaftan…

Sakız Adası, diğer adalara kıyasla fiziksel olarak epeyce büyük. Bu nedenle adaya vardığınızda önce bir araba kiralamak da fayda var. Mesafeler epey uzun olduğundan toplu taşıma ile gitmek çok doğru olmayabilir. Adanın farklı bölgelerine turlarla da gidebilirsiniz, ancak fırsatınız varsa araba en iyi tercih.

Ada üzerinde çok sayıda küçük ve büyük yerleşim bölgesi bulunuyor. Merkez şehir Chios. Türkiye’deki sahil şehirlerine benzeyen Chios, tam bir turizm mekanı. Alışveriş için sayısız mekanlar, Türk ve Yunan lezzetlerini sunan lokantalar, güzel ve şirin kafeler ile burada dinlenebilirsiniz. Adanın tamamına hakim olan sakinlik, burada da mevcut. Gürültüden uzak bir tatil için Sakız Adası ideal.

Adanın, Ege Denizi’ne yayılmış diğer adalardan en büyük farkı sakız ağaçları. Adanın genel olarak güney tarafındaki köylerde bulunan bu ağaçlar, hasat dönemlerinde salgıladıkları sakız ile ada ekonomisini de tarihten bu yana canlı tutuyor. Mastichochoria adı verilen sakız köylerinde bulunan bu ağaçların altına beyaz odun külü ya da nişasta dökülüyor. Ağaçların üzerine açılan küçük çiziklerden damlayan sakızlar, bu beyaz tozların üzerine birikiyor. Sonrasında ise bu tozdan ayrılan sakız çok sayıda farklı yiyecek ve içecekte kullanılıyor. Bu arada sakıza mastik dendiğini de unutmayın

blank

Yine adanın kuzey kısımlarında yer alan değirmenleri görmeyi unutmayın. Güneşin doğuşu ve batışı sırasında güzel pozlar yakalayabilirsiniz. Burası tam bir selfie mekanı.

Sakız Adası’nda dolaşırken unutmamanız gereken en önemli şey gündüzleri saat 14:00-18:00 saatleri arasında yapılan siestalar.  Çok sayıda dükkan bu saatler arasında hizmet vermiyor. Gezi planlarınızı buna göre yapmak da fayda var. Gezi demişken, seramik fabrikalarının bulunduğu Armolia, geometrik desenler ile bezenmiş binalarıyla ünlü Pirgi, Olimpi Köyü yakınlarındaki Olimpi Mağarası, tarihi dokulu binalarıyla Mesta, balıkçı kasabası Lithi’yi görmeden gelmeyin. Tarih derseniz gidebileceğiniz mekanlar Nea Moni Manastırı, Avgonyma ve Anavatos da olabilir.  

blank

Ada üzerinde denize girebileceğiniz ıssız ve gizli birçok koy var. Bunlardan bazılarında restoran, cafe, şezlong gibi hizmetler sunan mekanlar var. Ancak bazılarında ise doğa ile yalnızsınız. Bu mekanlara kendi imkanlarınızla gidebilir ve Ege’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

blank

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir