Masallar Şehri Prag Keşfi

Bir şehir düşünelim şimdi, içinde geziyorsunuz ve kendinizi masallar diyarında hissediyorsunuz. Orta Çağ tarihini anımsatan yapıları ve tarih kokan sokaklarıyla Çek Cumhuriyeti başkenti Prag’dayım.

Prag'tan Bir Manzara

Soğuk bir kış gününde, Türk Hava Yolları ile son derece konforlu bir uçuşun ardından ulaştım şehre. Hava Yollarımız sürekli gelişiyor, her defasında kalite standartları artan bir uçuşla karşılaşıyorum. Daha havaalanındayken buram buram ülkemden uzak hissetmiştim kendimi. Arkadaşım ve aile dostumuz olan, Erasmus programı ile 6 aydır bu şehirde yaşayan sıcakkanlı insan, hava alanında karşıladı beni. Kalacağımız yere ulaşmamız yaklaşık olarak bir saat sürdü. Genellikle öğrenci değişim programları ile Prag’a uğrayan insanların kaldıkları son derece bilinen bir mekânda yapmıştım konaklamamı. Tertemiz odalar ve tüm ihtiyaçları karşılamaya yönelik dizayn edilmiş bir binaya sahip olan ‘Hostivar’ı, Prag’a uğrayacak olan herkese tavsiye edebilirim.

Hostivar’dan oda manzaram

Hostivar’dan Oda Manzaram

Bembeyaz bir örtüyle karşılaşıyorum, kristal gibi parlıyor her yer. Hava durumu -10 ları gösteriyor ancak hissedilen bunun çok daha altında. Her şeye rağmen bir an önce dışarı çıkıp destanlara konu olmuş yerleri gezmek istiyorum. Kaldığım yerdeki öğrencilerle iyi anlaşıyorum, ilk günümüzde onlar da bize eşlik ediyor ve döneceğim güne kadar hiç ayrılmıyoruz. Dünya’nın her yerinden eğitim için gelenler, güzel dostluklar kurmuşlar burada. Yepyeni kültürleri keşfederek dillerini geliştiriyor ve dünyadaki farklı eğitim sistemlerini görmüş oluyorlar. Gezmek, yeni yerler görmek, farklı ülkelerde uyanmak ise bu programların kişiye sağladığı unutulmayacak avantajlardan…

Prag’da Gezilecek Yerler

Şirin ve otantik cafeler, Dünya Kültür ve Doğa Mirası Listesi’nde yer alan eski yerleşim merkezi Old Town, efsanelere konu olan şehrin en önemli simgesi Charles Köprüsü, şehri birleştiren Vltava Nehri, önünde fotoğraf kuyruklarıyla karşılaşacağınız Astronomik Saat, tarihin izlerini saklayan Prag Kalesi, Kafka’nın büyüdüğü romantik sokaklar, hava kararmadan önce dünyaca ünlü bir Hollandalı şirketin inşa ettiği Dans Eden Yapı ve şehre her gelenin bir iz bıraktığı John Lennon Duvarı şehir içinde gezip görülmesi gereken en önemli ziyaret noktaları olarak bilinmekte.

Astronomik Saat

Orta çağdan kalma bir saattir. Saat üstündeki 12 saat dilimi 12 burcun sembollerini göstermektedir. Bu özelliği saatin turist çekmesini sağlamaktadır.

Astronomik Saat

Charles Köprüsü

Adeta bir anıt görünümünde olan köprü, gotik yapısı sayesinde son derece renkli bir sanat galerisi görünümüne kavuşmuştur.

Charles Köprüsü

John Lennon Duvarı

Beatles’ın efsanevi üyesi John Lennon 1980 yılında vurulduğunda, gençler bu duvarı renkli ve sanatsal boyamalarla, şiirlerle anıtlaştırdı. Sonrasında polis, bu projeyi durdurmak istese de sonuç olarak barış ve sevgi kazanmıştır.

John Lennon Duvarı

Old Town

Prag’ın en merkezi yerinde bulunan bir meydandır. Prag’daki en eski ve en önemli meydan olan Old Town, 10. yüzyılda birçok ürünün uluslar arası satışının yapıldığı bir yer olarak kurulmuştur. Meydan, birçok tarihi yapıyla çevrilidir.

Old Town

Kafka’nın Büyüdüğü Romantik Sokaklar

Prag’da gezilecek yerler arasına bol bol sokak sığdırmak gerekir. Venedik sokaklarını andıran yapısıyla, Kafka’nın büyüdüğü bu sokaklar ziyaretçilere unutulmaz duygular yaşatmaktadır.

Prag Sokakları

Dans Eden Bina

Mimarının, dans eden bir çiftten esinlenerek ortaya çıkardığı bu eser,  adını da ilham kaynağından alıyor. Dans Eden Ev, aslında Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olmasının yanında  Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da, şehir merkezinde inşa edilen binaya verilen takma isimdir.

Dans Eden Yapı

Sarı, mavi, pembe renkli evleri nehirde yüzen kuğularıyla bugüne kadar gördüğüm en farklı kentti Prag. Tüm mimari tarzlar caddelerde birbirine yaslanmıştı, ve hepsi özelliklerini koruyordu. Kent mimariye olan saygısını müzikten de esirgememişti. Smetana ve Dvorak gibi ünlüleri yetiştirdiği gibi Weber, Beethoven, Chopin, Liszt, Wagner ve daha nice dahilere de kapılarını sonuna kadar açmış, onları kucaklamıştı.
Peki ya Mozart! Mozart’ın Prag ve halkıyla özel bir ilişkisinin olduğu herkes tarafından bilinir. Birçok turist, Mozart’ın Prag’daki izlerini takip ediyor ve Mozart Müzesi’ni geziyor.

Prag’da Yeme İçme

Prag mutfağı genellikle domuz eti ve dana eti yoğunluklu olarak bilinir, bu yemekler özel soslarla ve yanlarında atıştırmalık yiyeceklerle servis edilir. Türk mutfağına oldukça uzak olduğu için Çek mutfağına mesafeli davranıp, yalnızca çok meşhur olduğunu bildiğim ‘goulash’ yiyerek yetinmiştim. Yerken ve sonrasında midemde bıraktığı tat nedeniyle iyi bir tanışma olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak tatlılar, Çek mutfağına özgü aromalı kahveler, özellikle denemenizi istediğim cheesecake çeşitleri değinmeden edemediklerim.

Ünlü Çek yemeği ‘Goulash’

Ünlü Çek yemeği ‘Goulash’

Renkli ve hareketli bir gece hayatı olan Prag, özgürlükler şehri olarak bilinmekte. Her geçen gün genişletilen yeni yasalarla, geceleri yapılacak alternatifler sürekli artıyor.
Prag’ı soğuk bir günde tanımış ve soğuğun ona yakıştığına karar vermiştim. Yaklaşık olarak bir hafta geçirdiğim masal şehir, bana hayatım boyunca unutamayacağım hisler sunmuştu. Şimdiler de onu çok özlüyorum…
Son olarak, harika anılarla veda ettiğim bu şehri herkesin görmesini istiyorum. ‘Prag’ masallar şehri, ‘Prag’ rüya şehir, ‘Prag’ tarihini koruyan yapısıyla insanlık için bir ütopya…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hakkında detaylı bilgi ve tüm yazılar için http://erenerdinc.blogspot.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir