Masallar Diyarı St. Petersburg

Baltık Deniz’i kıyısında yer alan masalsı şehir St. Petersburg’da her zevke hitap eden bir aktivite bulmak mümkün. Burada sanatseverleri kendine hayran bırakacak 200’ün üzerinde müze var. Bunlardan mutlaka görülmesi gerekenlerin başında Çarlık Döneminde kışlık saray olarak kullanılan Hermitage Müzesi geliyor.

Müzede üç milyona yakın sanat eseri bulunuyor. Ancak müzenin tamamı ziyarete açık olmadığından bu eserlerin hepsini görmek mümkün değil maalesef. Ayrıca burası birçok geçici sergiye ve sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Yalnız küçük bir tavsiye, Hermitage Müzesini gezmek istiyorsanız biletinizi mutlaka önceden online olarak almalısınız. Aksi takdirde uzun bir kuyruk beklemek zorunda kalabilirsiniz.

St. Petersburg’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de tarihte, birçok kaynakta ‘Deli Petro’ diye bahsedilen Çar Petro tarafından yaptırılmış doğa harikası bir yer olan ‘Peterhof Bahçeleri’. Burası, Baltık Denizi’ne uzanan çeşmelerle, göletlerle süslü, doğanın her halini yaşayabileceğiniz yemyeşil bir yer. Şehrin biraz dışında kalan Peterhof Bahçeleri’ne taksi ile gidebilirsiniz. Yalnız hatırlatmakta fayda var, taksiciler taksimetre pek kullanmıyor. Bu nedenle taksiye binmeden önce şoförle pazarlık yaparak ortak bir fiyatta anlaşmaya çalışmalısınız.

Güzel şehir St. Petersburg’da mutlaka yapmanız gerekenlerden biri de nehir turu. Eğer  bu turu yapmaya karar verirseniz mutlaka gece yapmalısınız. Gecenin karanlığını aydınlatan ışıl ışıl sarayların, müzelerin, binaların büyüsü sizi hayaller diyarlara götürebilir.

St. Petersburg Mutfağı

Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra St. Peterburg birbirinden lezzetli yemekler tadabileceğiniz şahane restoranlarla dolu. Rus Mutfağı denilince akla ilk gelen yemek olan ‘Borş Çorbası’ neredeyse her restoranın menüsünde yer alıyor. Lahana ve pancar başta olmak üzere farklı sebzelerle yapılan bu çorbanın tadına doyamayacaksınız.

Rus Mutfağı’nın diğer popüler yemeklerinden bir tanesi de Beef Stroganof. Kremalı ve mantarlı sosla hazırlanan bu etin hikayesi de St. Petersburg’da geçiyor. Rivayete göre 1890’lı yıllarda St. Petersburg’da bir yemek yarışması düzenlenir ve yarışmayı Kont Pavel Aleksandroviç Stroganof’un aşçısı kazanır. Genç aşçı yarattığı yemeği kontuna ithaf eder ve yemek dünyaya Beef Stroganof ismi ile yayılır. Başta Beef Stroganpf olmak üzere Rus Mutfağı’nın eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlardan bir tanesi İngilizce adıyla ‘Molokhovets Dream’.

St. Petersburg’da Rus mutfağı dışında farklı yemekler denemek istiyorsanız birçoğu aile işletmesi olan Gürcü restoranlarından birine uğrayabilirsiniz. ‘Haçapuri’ denilen Gürcü pidesi, etli ve pirinçli bir çorba olan ’Kharco’, dev mantı diyebileceğimiz ‘Hinkal’ ya da erik sosu ile servis edilen ve Osmanlı Saray Mutfağı’ndan da izler taşıyan şaşlık kebabı size unutulmaz bir ziyafet yaşatacak.

Sanata doymak, birbirinden lezzetli yemekler tatmak, ihtişamlı caddelerde yürümek, tarihi bir hava solumak istiyorsanız istikametiniz St. Petersburg olmalı. Eğer denk getirebilir de beyaz geceler zamanında gidebilirseniz tatiliniz daha da doyumsuz olacaktır. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek için her zaman fırsat yaratmaya çalışmalı ve kendinizi dünyadaki eşsiz güzelliklerden mahrum bırakmamalısınız.

Ne demiş S. Johnson Seyahat etmek, hayal gücümüzü gerçeklerle dengeler ve bazı şeylerin nasıl olduğunu düşünmek yerine onları görmemizi sağlar.” Siz de fırsat buldukça gezmeli, farklı limanlara yelken açmalısınız…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

2013 yılında Tarih Bölüm'ünden mezun olduktan sonra tarih, gelenekler, en çok da yeni yerler keşfetme ve yemek aşkı ile 2014 yılında ucanmutfak.com adlı blogumu kurdum. Böylelikle hayata dair en büyük tutkularımı herkesle paylaşabilme imkanı yakalamış oldum. İş hayatından fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye, yeni yemekler denemeye ve bu keşiflerimi blogumda paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir