Orta Avrupa Turu Yapacaklar İçin: Prag Turu Ne Zaman Yapılır?

Prag turu yapmayı planlıyorsanız bu yazı sizin için. Sanat, tarih ve aşkın buluştuğu masal gibi bir kenttir Prag… Taş yolların üzerinde yürürken, tarih kokan sokaklarda gezmeye doyamazsınız. Kentin büyüsü sarıp sarmalar sizi. Gece olup hava kararmaya başladığında oymalı sokak lambaları aydınlatır köprüleri. Yollar bitmesin istersiniz ışıkların altında yürürken. 9. yüzyılda kurulan Prag’ın atmosferi büyülü bir masal şehrini andırır. Tarih boyu birçok değişime tanık olan bu kentte gezerken kendinizi açık hava müzesinde gibi hissedebilirsiniz. Çünkü gezip görebileceğiniz tüm tarihi yapılar bir araya toplanmıştır.

Prag turu

Prag Nerede?

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri. Geçmişte Çekoslovakya’nın başkenti olan Prag günümüzde yeni adıyla Çekya’ya bağlıdır. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır.

14. yüzyılda İmparator IV. Charles döneminde büyük ilerleme kaydeden Prag, 16. Yüzyılda da II. Rudolf döneminde benzer şekilde parlak bir döneme imza atmıştır. Hatta bu dönemde kültür başkenti haline gelmiş; sosyal olaylar, politika, mimari yapıda olağanüstü ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemenin etkilerinin hala devam ettiğini görüyoruz. Yakın tarihte ise Prag’ı etkileyen olayların başında I. Dünya Savaşı sonrasında yeni bir ülke olarak Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin ilanı gelir. 1993 yılında ise Çek Cumhuriyeti kurulmuş ve başkenti Prag olmuştur. Tabii 1945 yılında Nazi işgali sürecinin bu şehirde bıraktığı etkileri de unutmamak gerekir. Bu nedenle tek bir döneme bağlı kalmadan bütün tarihi dönemleri içeren bir gezi planı yapmanızı öneririz.

Prag

Prag Hava Durumu

Peki, ne zaman gidilmelidir bu muhteşem kente diye soracak olursanız, bütçenize ve sevdiğiniz mevsime göre seyahat tarihinizi ayarlayabilirsiniz. Sıcak ülke insanıyım diyorsanız yaz mevsimini tercih edebilirsiniz. Haziran ve Ağustos ayları Prag için en sıcak aylardır. Haliyle valizin daha hafif olacak, yağmurlu ve soğuk günlere yakalanmayacaksınız. Tabii yaz sezonunda gitmenin bazı zor yanları da yok değil. En kalabalık dönemdir. Bu sebeple kalabalık bir şehirde gezecek, birçok yerde uzun uzun kuyruk bekleyeceksiniz. Restaronlarda rezervasyonunuzu çok önceden yaptırmanız gerekecek. Diğer mevsimlere göre yol ve konaklama masraflarının yüksek olacağını da hesaba katmalısınız.

Prag

Prag Turu Ne Zaman Yapılır?

Prag’a bahar mevsiminde gitmeyi planlıyorsanız bu, masrafların azalmasını da sağlayacaktır. Üstelik kalabalıklardan pek hoşlanmıyorsanız, sakin sakin bu masal diyarını gezme imkânına sahip olabilirsiniz. Bahar mevsiminde dönemsel müzik festivallerine de denk gelebilirsiniz. Bahar mevsimi için söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey ise yağmurlardır. Ama yağmurda yürümeyi sevenler için bu da bir problem olmayacaktır. Özellikle kışa yakın bir zaman dilimini seçtiyseniz kalın elbiseler valizinize ekstra yük olabilir.

Prag

Prag’a kışın gitme düşüncesindeyseniz havanın dondurucu soğuklarına hazırlıklı olmalısınız. Bu mevsimin de başka güzellikleri var elbette. Dönemsel başka müzikal performanslara denk gelebilirsiniz. Hele de Noel Panayır’ına denk geldiyseniz harika bir tatil yapmanız mümkün. Ayrıca dünyaca ünlü spa ve kaplıca merkezlerine gidebilirsiniz.

Mevsim ne olursa olsun heyecan dolu bir yolculuğun kapıları bu şehirde sonuna kadar açılır ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Mutlu tatiller.

Jolly Tur ile Prag Turları…

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

O bir Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji mezunu... Sosyolog olmanın gereklerini yerine getirmek üzere yola çıkmışken kendini dijital dünyanın kucağında bulmuştur. Jolly Tur'da Sosyal Medya Uzmanı olarak hayatına devam ederken bir yandan okur, yazar ve yine okur. Fırsat buldukça da gezer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir