Orta Avrupa Turu Yapacaklar İçin: Prag Turu Ne Zaman Yapılır?

Prag turu yapmayı planlıyorsanız bu yazı sizin için. Sanat, tarih ve aşkın buluştuğu masal gibi bir kenttir Prag… Taş yolların üzerinde yürürken, tarih kokan sokaklarda gezmeye doyamazsınız. Kentin büyüsü sarıp sarmalar sizi. Gece olup hava kararmaya başladığında oymalı sokak lambaları aydınlatır köprüleri. Yollar bitmesin istersiniz ışıkların altında yürürken. 9. yüzyılda kurulan Prag’ın atmosferi büyülü bir masal şehrini andırır. Tarih boyu birçok değişime tanık olan bu kentte gezerken kendinizi açık hava müzesinde gibi hissedebilirsiniz. Çünkü gezip görebileceğiniz tüm tarihi yapılar bir araya toplanmıştır.

Prag turu

Prag Nerede?

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri. Geçmişte Çekoslovakya’nın başkenti olan Prag günümüzde yeni adıyla Çekya’ya bağlıdır. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır.

14. yüzyılda İmparator IV. Charles döneminde büyük ilerleme kaydeden Prag, 16. Yüzyılda da II. Rudolf döneminde benzer şekilde parlak bir döneme imza atmıştır. Hatta bu dönemde kültür başkenti haline gelmiş; sosyal olaylar, politika, mimari yapıda olağanüstü ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemenin etkilerinin hala devam ettiğini görüyoruz. Yakın tarihte ise Prag’ı etkileyen olayların başında I. Dünya Savaşı sonrasında yeni bir ülke olarak Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin ilanı gelir. 1993 yılında ise Çek Cumhuriyeti kurulmuş ve başkenti Prag olmuştur. Tabii 1945 yılında Nazi işgali sürecinin bu şehirde bıraktığı etkileri de unutmamak gerekir. Bu nedenle tek bir döneme bağlı kalmadan bütün tarihi dönemleri içeren bir gezi planı yapmanızı öneririz.

Prag

Prag Hava Durumu

Peki, ne zaman gidilmelidir bu muhteşem kente diye soracak olursanız, bütçenize ve sevdiğiniz mevsime göre seyahat tarihinizi ayarlayabilirsiniz. Sıcak ülke insanıyım diyorsanız yaz mevsimini tercih edebilirsiniz. Haziran ve Ağustos ayları Prag için en sıcak aylardır. Haliyle valizin daha hafif olacak, yağmurlu ve soğuk günlere yakalanmayacaksınız. Tabii yaz sezonunda gitmenin bazı zor yanları da yok değil. En kalabalık dönemdir. Bu sebeple kalabalık bir şehirde gezecek, birçok yerde uzun uzun kuyruk bekleyeceksiniz. Restaronlarda rezervasyonunuzu çok önceden yaptırmanız gerekecek. Diğer mevsimlere göre yol ve konaklama masraflarının yüksek olacağını da hesaba katmalısınız.

Prag

Prag Turu Ne Zaman Yapılır?

Prag’a bahar mevsiminde gitmeyi planlıyorsanız bu, masrafların azalmasını da sağlayacaktır. Üstelik kalabalıklardan pek hoşlanmıyorsanız, sakin sakin bu masal diyarını gezme imkânına sahip olabilirsiniz. Bahar mevsiminde dönemsel müzik festivallerine de denk gelebilirsiniz. Bahar mevsimi için söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey ise yağmurlardır. Ama yağmurda yürümeyi sevenler için bu da bir problem olmayacaktır. Özellikle kışa yakın bir zaman dilimini seçtiyseniz kalın elbiseler valizinize ekstra yük olabilir.

Prag

Prag’a kışın gitme düşüncesindeyseniz havanın dondurucu soğuklarına hazırlıklı olmalısınız. Bu mevsimin de başka güzellikleri var elbette. Dönemsel başka müzikal performanslara denk gelebilirsiniz. Hele de Noel Panayır’ına denk geldiyseniz harika bir tatil yapmanız mümkün. Ayrıca dünyaca ünlü spa ve kaplıca merkezlerine gidebilirsiniz.

Mevsim ne olursa olsun heyecan dolu bir yolculuğun kapıları bu şehirde sonuna kadar açılır ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Mutlu tatiller.

Jolly Tur ile Prag Turları…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir