Macahel Kaçkar Turuyla Yeşile Doyacaksınız

Macahel Kaçkar Turu

(Kaçkar Dağ’ının Zirvesine Yolculuk 6 Gece Yayla Konaklaması)

Macahel’in muhteşem doğasını, Kaçkar’ın yaylalarının gizemli dünyasını keşfetmek isterseniz bu gezi tam da size göre… Fırtına Vadisi’nin akıl almaz doğasında dilerseniz yürüyüş yapabilir dilerseniz de Fırtına Vadisi’nde heyecanı doruklarda yaşayabilirsiniz. Bir de Karadeniz’in güçle çağlayan şelalelerini görme şansı bulacaksınız ki… Gezinin en özel anlarından olacak.

Çok da uzatmadan sizi Kaçkar’ın Gizemli Dünyasına almak istiyorum. İşte o gezinin programı:

1.GÜN 

04.30 Merter Metro İstasyonu yanı (İSPARK otoparkı)

05.00 Harbiye Jolly Tur Ofis Önü

05.30 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı

Bu noktalardan ÜCRETSİZ HAVALİMANI TRANSFERİ kullanmak isteyen konuklarımızı bu noktalardan aldıktan sonra Sabiha Gökçen Havalimanına hareket edeceğiz. Eğer servis kullanmayacaksanız 06.00’da Sabiha Gökçen Havalimanında Anadolu Jet Havayolları kontuarı önünde gelmeleri gerekiyor. Grubumuzla buluştuktan sonra check – in işlemlerimizi yapıp 07.30 uçağı ile Trabzon’a uçacağız.

1 saatlik bir yolculuk sonrası Trabzon’a ayak basıp bizi bekleyen Jolly Tur aracıyla gezimize başlayacağız. Sabahın en güzel saatinde vardığımız Trabzon’da ilk işimiz mutlaka ki güzel bir kahvaltı yapmak olacak. Bunun için Trabzon’un Sürmene ilçesinin tarihi dokusuyla da mest olarak Memişağa Konağı‘na ulaşıp bizi bekleyen harika kahvaltı sofrasının doya doya tadını çıkarıp enerji toplayacağız.

Lezzetli kahvaltımızın ardından Of, İyidere, Rize, Çayeli, Pazar istikametini takip ederek Fırtına Vadisi‘ne gireceğiz. Ardından coşkulu sularıyla bizi Fırtına Deresi karşılayacak.

Ardından Göz dolma ya da Muskalı yöresel adıyla bilinen Karadeniz’in meşhur ahşap evlerini görmek için Çinçiva ya da Mollaaveis köylerinden birini gezeceğiz.

Köy gezimiz sonrasında bölgenin en geniş kemerli köprülerinden olan Osmanlı döneminden kalma Şenyuva Köprüsü üzerinde fotoğraf molası vereceğiz. Ardından Çat deresi boyunca ilerleyip Kommenos Hanedanlığı döneminde yapılmış olan ve görenleri hala büyüleyen 750 mt rakımdaki Zilkale’yi gezip göreceğiz.

Sonrasında Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer alan Çat Köyü‘ne ulaşacağız. Burada Şimşir Ormanları arasında güzel bir doğa yürüyüşü yaptıktan sonra konaklamamızı yapmak üzere Ayder Yaylasına doğru yola çıkacağız. Akşam yemeğimizi de otelimizde yiyeceğiz.

2.GÜN 

Sabah mis gibi yayla havasında kahvaltımızı yaptıktan sonra Galler Düzü ve Aşağı Kavrun Yaylasını görerek Kaçkar dağları buzul vadisi içerisinde yer alan Kavrun Yaylasına ulaşacağız. Rehberimizin güzel anlatımıyla kısa bir mola verdikten sonra bu güzel doğada yürüyüşüme başlıyoruz. Yemyeşil, çiçeklerle bezeli doğadaki yürüyüşümüz 2100 m’den başlayıp 3100 m’lik rakıma ulaşarak devam edecektir.

Bu yürüyüşümüz sırasında manzarasıyla kendine hayran bırakan Küçük Deniz Gölü, Büyük Deniz Gölü ve Karadeniz Gölü‘nü görerek 3000 m’nin üzerinde buzul göllerinde yüzme şansı yakalayabilirsiniz. Öğle yemeğimizi de buzul gölü kenarında yedikten sonra Kaçkar Dağları’nın eşsiz havasının tadını çıkarıp tekrar Kavrun Yaylasına yürüyüşe başlıyoruz. Ara ara dinlenip devam edeceğimiz yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra Kavrun Yaylasında çayımızı ve sıcak sütümüzü içip yayla insanlarıyla sohbet etme imkanımız olacak. Sonrasında Ayder Yaylasındaki otelimize dönüp akşam yemeğimizi otelimizde yiyeceğiz.

3.GÜN 

Sabah otelimizde yayla kahvaltımızı yaptıktan sonra Kaçkar Dağlarını arkamızda bırakıp Ardeşen-Fındıklı-Arhavi-Hopa güzergahını takiben Artvin’in Borçka ilçesine geçeceğiz. Oradan da Çoruh Nehri havzasına ulaşacağız. Yöre halkı tarafından Deli Çoruh olarak anılan ve üzerinde çok önemli barajlar inşa edilen Çoruh nehri kıyısı boyunca kısa bir yolculuktan sonra yönümüzü Karagöl‘e çevireceğiz.

Artvin, Karagöl

Karagöl özel koruma altına alınmış ve muhteşem manzarasıyla sizleri büyüsü altına alacak çok önemli bir habitat alanıdır. Karagöl çevresinde yürüyüşümüzü yapıp orman içerisinde dev boyutlara ulaşan eğreti otlarını da görerek Karagöl’den ayrılacağız.

Yolculuğumuz Karçal Dağı yakınındaki 1850 m rakımda bulunan Cankurtaran Geçidinden geçerek Unesco tarafından Dünya Biyosfer Rezervi ilan edilmiş, Türkiye’nin tek ılıman yağmur ormanlarına sahip bölgesi olan Macahel ile devam edecek. Gürcüce’de el ve bilek anlamına gelen Maçahel toplamda 18 köyden oluşuyor.

Rus işgalinin ardından yapılan referandumla Osmanlı sınırlarında kalmak isteyen 6 köyü içeren bu bölge bozulmamışlığı ve doğasıyla sizi etkisi altına alacak. Saf Kafkas arılarının Tema Vakfı tarafından tespit edildiği ve dünyaya kazandırıldığı bu özel alanda orijinal Gürcü evlerini de görerek yıllarca çok zor şartlarda yaşamış köylülerin yaşantılarını rehberimiz detaylı olarak anlatacaktır.

Düzenli ve Camili Köylerinden geçerek Maral köyüne ulaşacağız. Burada yolun bittiği noktada takribi gidiş geliş 1 buçuk saati bulacak olan şelale yürüyüşümüz başlayacak. Orman içi yürüyüşümüz ahşap merdivenlerden inilerek ulaşılan ve 40 m yukarıdan dökülen Maral şelalesinde dinlenip yorgunluğumuzu atarak sonlanacak. Dilerseniz şelalenin oluşturduğu küçük gölete girebilirsiniz. Geldiğimiz güzergahtan dönüp programımızı tamamlayıp konaklama için Maçahel’e gidiyoruz. Akşam yemeğimizi de otelimizde yiyeceğiz.

4.GÜN 

Maçahel’in mis gibi havasında kahvaltımızı yapıp Artvin’e doğru yola çıkacağız. Artvin Dağlar arasına konuşlanmış güzel mi güzel bir şehirdir. Şehrin içinden 8 km’lik bir yolculukla 1250 m yükseklikteki Kafkasör Yaylasına çıkacağız. Her yıl TV ekranlarında gördüğümüz Boğa Güreşlerinin yapıldığı alanı da görüp Kafkasör Yaylasındaki gezimizi tamamlayacağız.

Kafkasör Yaylasından hareket ederek Doğu Anadolu ile Karadeniz’in birleşme noktası olan Laşet Vadisine ulaşacağız. Artvin’den ayrılıp yükseklik açısından temelden 253 m yüzeyden 207 m yüksekliğe ulaşan gövdesiyle Türkiye’de 1. dünyada 6. sırada yer alan Deriner Barajı’nı görüp bu eşsiz manzarada fotoğraf molası vereceğiz.

Harika fotoğraf kareleri yakaladıktan sonra aman vermez dağlar arasında geçip Artvin’in Şavşat ilçesine, oradan da Yavuzköy’e ulaşacağız. Bu köyün manzara tepesinde çaylarımızı yudumlayıp fotoğraflarımızı çektikten sonra Şavşat Karagöl’e gideceğiz. Doğal güzelliğiyle bölgenin çok önemli doğa turizm alanlarından birisi olarak kabul edilen göl etrafında serbest zaman geçirdikten sonra aracımıza atlayıp Laşet Vadisi’ndeki otelimize ulaşacağız. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyeceğiz.

5.GÜN 

Sabah otelimizde kahvaltımızı yapıp hemen yola çıkacağız. Şavşat güzergahından yeniden Çoruh havzasına ulaşıp Çoruh Nehrini takiben Artvin’in Yusufeli ilçesine doğru ilerleyeceğiz. Çoruh Nehri üzerindeki Yusufeli Barajı‘nı göreceğiz.

Yusufeli merkezini gördükten sonra Tekkale Köyünün 7 km kuzeyinde yer alan 350 metre yükseklikte yer alan Dört Kilise Manastırı‘nı ziyaret edeceğiz. Manastırı rehberimizin kültür dolu anlatımıyla gezdikten sonra önce Erzurum’un İspir ilçesine oradan da Ovit Dağı‘na doğru yol alacağız.

2640 rakımlı Ovit Dağı Geçidine ulaşıp Mor Yaylayı görüp oradan da Yedigöller‘e geçeceğiz. Buradaki eşsiz manzaranın tadını çıkardıktan sonra tekrar İkizdere üzerinden Karadeniz sahiline ulaşacağız. Böylelikle Kaçkarların hem ön hem arka yüzünde tam turu tamamlamış olarak Trabzon‘un Of ilçesine ulaşmış olacağız. Konaklamamızı ve akşam yemeğimizi buradaki otelimizde yapacağız.

6.GÜN

Sabah otelimizde kahvaltımızı yapıp Karadeniz’i Karadeniz yapan deniz seviyesinden 1090 metre yukarıda yer alan Uzungöl‘e gideceğiz. Uzungöl etrafında rehberimizin verdiği serbest zaman sonrasında Karadeniz’in Kapadokyası olarak adlandırılan Binatlı, İşhanlı, Zerzilli, Çakallı, Zincanlı, Zurnacılı ve Zernacalı Köyleri’nin oluşturduğu Santa Harabelerini gezeceğiz.Karadeniz Uzungöl

Köyler arasında yapacağımız yürüyüşle bölgenin tarihini ve kültürünü rehberimizin anlatımıyla daha da iyi tanıyacağız. Mübadele dönemine kadar o bölgede yaşamış Rumlar tarafından kullanılmış pek çok kilise ve tarihî yapıyla karşılaşacağız.

Harabeleri gezdikten sonra Maçka üzerinden Zigana Dağlarına doğru hareket edeceğiz. Zigana Tünelini görüp fotoğrafladıktan sonra akşam yemeğimizi yemek üzere otelimize geçeceğiz.

7.GÜN 

Sabah otelimizde kahvaltımızı yapıp Altındere Milli Parkı‘na doğru yola çıkacağız. Milli Park içinde yer alan ve Türkiye’nin en önemli manastırlarında Sümela Manastırını göreceğiz. Sabah sporu yapmak isteyen misafirlerimiz kuş sesleri eşliğinde manastır rahiplerinin ve keşişlerin kullanmış olduğu patika yolda yürüyebilirler.Trabzon Telkari

Sümela Manastırı’nı gördükten sonra Trabzon merkezde bulunan Atatürk Köşkü‘nü gezeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetinin büyük bölümünü yazdığı Köşk Art Neu sanatının en güzel örneklerinden biri olan bu köşkü gezdikten sonra Trabzon Ayasofya Müzesine gideceğiz.

Rehberimizin keyifli anlatımıyla müzeyi gezdikten sonra Trabzonun meşhur Kazaziye-Telkari ve Hasır Örme olarak adlandırılan her biri sanat eseri niteliğinde olan gümüş işçiliği hakkında hem bilgi almak hem de alışveriş yapmak üzere son noktamıza da uğradıktan sonra Trabzon Havalimanına gidiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir