İngiltere Gezilecek Yerler: Londra Yolcusu Kalmasın

Londra hava durumu ile meşhur olsa da aslında buram buram tarih kokan bir şehir. Bu şehrin kültürünü anlamak, İngiliz aksanını duymak, sabahtan akşama kadar gezip akşam olunca sevimli İngiliz pub’larında soluklanmak, beş çayı keyfini yaşamak için sizi bu yazıyla bir yolculuğa çıkartmak isteriz.

Öncelikle bütün seyahatlerinizi Schengen vizesi ile gerçekleştirdiyseniz, İngiltere vizesi size biraz farklı gelecek. Başvuru yaptıktan sonra en az 3 hafta beklemeniz gerekiyor. Vizeyi beklemenin dışında başvuru yaparken sayfalarca başvuru formu dolduracaksınız ama korkmayın, daha önce İngiltere vizesi almış biriyle formu doldurmanız, zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Londra

Londra Nerede?

İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ların başkenti Londra, 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası’nın oldukça yakınlarında yer alıyor. Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan bu şehir, İngiltere’nin dünyaya bir armağanı niteliğinde.

Londra Ulaşım

İnmeden önce uçakta size “Landing Card (İniş kartı) ister misiniz?” diye sorabilirler. İngiltere’ye ilk gidişinizse ne anlama geldiğini bilmemeniz normal tabii. Biz açıklayalım hemen: Avrupa Birliği vatandaşı olmayan herkesin bu kartı doldurup pasaport kontrolünden geçerken vermesi gerekiyor. Eğer uçakta bu kartı alamazsanız endişelenmeyin, uçaktan inince vize kontrolünden önce bu kartlardan bulabilirsiniz. Bu süreci uzun uzun yaşamamak adına bizim tavsiyemiz bu kartı uçakta doldurmanız. Belgeyi doldurduktan sonra vize kontrol memuruna vermeniz gerekecek. Ayrıca “Kimsiniz? Ne iş yapıyorsunuz? Niye buradasınız? Kaç gün kalacaksınız? Nerede kalacaksınız?” gibi sorular da sizi bekliyor.

Geçiş törenini gerçekleştirdikten sonra artık düşünmeniz gereken şehir içi ulaşım. Ulaşımda zorlanmamak için konaklayacağınız bölgeye yakın bir havaalanını tercih etmeniz önemli. Bu şehirde dört büyük havaalanı var. Kuzey doğusunda Stansted, kuzey batısında Luton, batısında Heathrow, güneyinde ise Gatwick Havaalanı bulunmaktadır.

Eğer Heathrow’u tercih ettiyseniz ve merkeze gelmek istiyorsanız birçok yolu deneyebilirsiniz. Tabii en uygun olanının metro olduğunu söyleyebiliriz. Heathrow havalanında tüm terminallere uğrayan Piccadilly Line metro hattı ile şehir merkezine ulaşmak mümkün. Eğer gideceğiniz yer merkezde değilse, Piccadilly Line’a bağlı metro hatlarını kullanarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer güneye gelmek istiyorsanız Getwick Airport Havaalanı ulaşımınızı kolaylaştıracaktır. Buradan merkeze gelmek için tren ya da otobüs tercih edebilirsiniz. Son olarak Londra’nın kuzey batısında bulunan Luton Airport Havaalanını tercih ettiyseniz yine Londra merkeze gelmek için tren ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Havaalanı konusunu böylelikle özetledikten sonra şehir içi ulaşımı söyleyebiliriz. Öncelikle kendinize bir ulaşım kartı edinmelisiniz. Londra’da bu ulaşım kartının adı Oyster Card. Bu kartı nereden temin edebilirim diye sorarsanız, herhangi bir travel information bürosu, bilet makineleri ya da Oyster Online işinizi görecektir. 5 poundluk depozito karşılığı 3 günlük ya da 1 haftalık seçeneklerle sunulan Oyster Card’ınızı aldıktan sonra metro, otobüs ya da trene bilet derdi olmadan binebilirsiniz.

Londra

Yağmurlu ve kapalı havasının aksine çok keyifli ve renkli bir yaşam barındıran Londra’da gezerken bir rehber kitap yardımıyla günlük gezi programı çizmenizi öneririz. Eğer konaklayacağınız gün sayısı da kısıtlıysa bu size zaman kazandırabilir. Çok fazla ayrıntı olduğu için size özetle önemli gördüğümüz şeyleri aktarmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Şimdi Londra’nın atmosferinde büyülenebilir, aldığınız 6 aylık vizeyi değerlendirmek üzere ikinci kez gitmek isteyebilirsiniz.

Londra’da Gezilecek Yerler

İngiltere gezisine Londra turu da dahil edildiyse mutlaka Londra gezilecek yerler listesine önceden göz atmakta fayda var. Eğer Londra’da kısıtlı zamanınız varsa gezilecek yerler arasına bu listeyi mutlaka almalısınız;

Big Ben & Westminster Sarayı

LondraLondra’da gezilecek yerlerin başında Westminster Sarayı geliyor. Gotik mimariye sahip 106 metre yükseklikteki Big Ben saat kulesi de turistlerin en çok fotoğrafladıkları simge. Hazır mısın Instagram? Sana bol bol Big Ben fotoğrafları atacağız.

London Eye

Londra

Yine en çok fotoğraflanan bir simge de London Eye oluyor. Londra gezilecek yerler listesinin favorisi olan London Eye,135 metre yüksekliğinde, Avrupa’nın en büyük dönme dolaplarından biri. 25’er kişi kapasiteli ve 32 kapsülü sahip dönme dolaptan şahane Londra manzarası seyretmeniz mümkün.

Buckingham Sarayı

LondraLondra denilince akla kraliyet, akla saraylar geliyor. Bu sarayların en meşhuru ise elbette Buckingham Sarayı. 1705 yılında yapılan sarayda mutlaka her gün 11:15’te sarayda yapılan nöbet değişim törenini izlemelisiniz.

Trafalgar Meydanı

Londra’da gezilecek yerlere arasına kraliyet ailesinin bir zamanlar yaşadığı Trafalgar Meydanı’nı da dahil etmelisiniz. 50 metrelik Nelson heykeli, National Gallery, National Portrait Gallery, St Martin in the Fields Kilisesi meydanda görebileceğiniz güzelliklerden sadece birkaçı.

Hyde Park

Bir başka meşhur park ise ünlü Hyde Park Meydanı. Londra’ kraliyet parklarının en büyüğü olan Hyde Park’ta güneşli bir Londra sabahını asla es geçmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir