İngiltere Gezilecek Yerler: Londra Yolcusu Kalmasın

Londra hava durumu ile meşhur olsa da aslında buram buram tarih kokan bir şehir. Bu şehrin kültürünü anlamak, İngiliz aksanını duymak, sabahtan akşama kadar gezip akşam olunca sevimli İngiliz pub’larında soluklanmak, beş çayı keyfini yaşamak için sizi bu yazıyla bir yolculuğa çıkartmak isteriz.

Öncelikle bütün seyahatlerinizi Schengen vizesi ile gerçekleştirdiyseniz, İngiltere vizesi size biraz farklı gelecek. Başvuru yaptıktan sonra en az 3 hafta beklemeniz gerekiyor. Vizeyi beklemenin dışında başvuru yaparken sayfalarca başvuru formu dolduracaksınız ama korkmayın, daha önce İngiltere vizesi almış biriyle formu doldurmanız, zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Londra

Londra Nerede?

İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ların başkenti Londra, 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası’nın oldukça yakınlarında yer alıyor. Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan bu şehir, İngiltere’nin dünyaya bir armağanı niteliğinde.

Londra Ulaşım

İnmeden önce uçakta size “Landing Card (İniş kartı) ister misiniz?” diye sorabilirler. İngiltere’ye ilk gidişinizse ne anlama geldiğini bilmemeniz normal tabii. Biz açıklayalım hemen: Avrupa Birliği vatandaşı olmayan herkesin bu kartı doldurup pasaport kontrolünden geçerken vermesi gerekiyor. Eğer uçakta bu kartı alamazsanız endişelenmeyin, uçaktan inince vize kontrolünden önce bu kartlardan bulabilirsiniz. Bu süreci uzun uzun yaşamamak adına bizim tavsiyemiz bu kartı uçakta doldurmanız. Belgeyi doldurduktan sonra vize kontrol memuruna vermeniz gerekecek. Ayrıca “Kimsiniz? Ne iş yapıyorsunuz? Niye buradasınız? Kaç gün kalacaksınız? Nerede kalacaksınız?” gibi sorular da sizi bekliyor.

Geçiş törenini gerçekleştirdikten sonra artık düşünmeniz gereken şehir içi ulaşım. Ulaşımda zorlanmamak için konaklayacağınız bölgeye yakın bir havaalanını tercih etmeniz önemli. Bu şehirde dört büyük havaalanı var. Kuzey doğusunda Stansted, kuzey batısında Luton, batısında Heathrow, güneyinde ise Gatwick Havaalanı bulunmaktadır.

Eğer Heathrow’u tercih ettiyseniz ve merkeze gelmek istiyorsanız birçok yolu deneyebilirsiniz. Tabii en uygun olanının metro olduğunu söyleyebiliriz. Heathrow havalanında tüm terminallere uğrayan Piccadilly Line metro hattı ile şehir merkezine ulaşmak mümkün. Eğer gideceğiniz yer merkezde değilse, Piccadilly Line’a bağlı metro hatlarını kullanarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer güneye gelmek istiyorsanız Getwick Airport Havaalanı ulaşımınızı kolaylaştıracaktır. Buradan merkeze gelmek için tren ya da otobüs tercih edebilirsiniz. Son olarak Londra’nın kuzey batısında bulunan Luton Airport Havaalanını tercih ettiyseniz yine Londra merkeze gelmek için tren ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Havaalanı konusunu böylelikle özetledikten sonra şehir içi ulaşımı söyleyebiliriz. Öncelikle kendinize bir ulaşım kartı edinmelisiniz. Londra’da bu ulaşım kartının adı Oyster Card. Bu kartı nereden temin edebilirim diye sorarsanız, herhangi bir travel information bürosu, bilet makineleri ya da Oyster Online işinizi görecektir. 5 poundluk depozito karşılığı 3 günlük ya da 1 haftalık seçeneklerle sunulan Oyster Card’ınızı aldıktan sonra metro, otobüs ya da trene bilet derdi olmadan binebilirsiniz.

Londra

Yağmurlu ve kapalı havasının aksine çok keyifli ve renkli bir yaşam barındıran Londra’da gezerken bir rehber kitap yardımıyla günlük gezi programı çizmenizi öneririz. Eğer konaklayacağınız gün sayısı da kısıtlıysa bu size zaman kazandırabilir. Çok fazla ayrıntı olduğu için size özetle önemli gördüğümüz şeyleri aktarmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Şimdi Londra’nın atmosferinde büyülenebilir, aldığınız 6 aylık vizeyi değerlendirmek üzere ikinci kez gitmek isteyebilirsiniz.

Londra’da Gezilecek Yerler

İngiltere gezisine Londra turu da dahil edildiyse mutlaka Londra gezilecek yerler listesine önceden göz atmakta fayda var. Eğer Londra’da kısıtlı zamanınız varsa gezilecek yerler arasına bu listeyi mutlaka almalısınız;

Big Ben & Westminster Sarayı

LondraLondra’da gezilecek yerlerin başında Westminster Sarayı geliyor. Gotik mimariye sahip 106 metre yükseklikteki Big Ben saat kulesi de turistlerin en çok fotoğrafladıkları simge. Hazır mısın Instagram? Sana bol bol Big Ben fotoğrafları atacağız.

London Eye

Londra

Yine en çok fotoğraflanan bir simge de London Eye oluyor. Londra gezilecek yerler listesinin favorisi olan London Eye,135 metre yüksekliğinde, Avrupa’nın en büyük dönme dolaplarından biri. 25’er kişi kapasiteli ve 32 kapsülü sahip dönme dolaptan şahane Londra manzarası seyretmeniz mümkün.

Buckingham Sarayı

LondraLondra denilince akla kraliyet, akla saraylar geliyor. Bu sarayların en meşhuru ise elbette Buckingham Sarayı. 1705 yılında yapılan sarayda mutlaka her gün 11:15’te sarayda yapılan nöbet değişim törenini izlemelisiniz.

Trafalgar Meydanı

Londra’da gezilecek yerlere arasına kraliyet ailesinin bir zamanlar yaşadığı Trafalgar Meydanı’nı da dahil etmelisiniz. 50 metrelik Nelson heykeli, National Gallery, National Portrait Gallery, St Martin in the Fields Kilisesi meydanda görebileceğiniz güzelliklerden sadece birkaçı.

Hyde Park

Bir başka meşhur park ise ünlü Hyde Park Meydanı. Londra’ kraliyet parklarının en büyüğü olan Hyde Park’ta güneşli bir Londra sabahını asla es geçmeyin!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

O bir Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji mezunu... Sosyolog olmanın gereklerini yerine getirmek üzere yola çıkmışken kendini dijital dünyanın kucağında bulmuştur. Jolly Tur'da Sosyal Medya Uzmanı olarak hayatına devam ederken bir yandan okur, yazar ve yine okur. Fırsat buldukça da gezer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir