Likya Yolu Yürüyüş Rehberi: Dünyanın En İyi 10 Yürüyüş Rotasından Biri

Ayaklar, kalbin gittiği yere gider der bir Afgan atasözü. Benim de kalbim Likya’ya gidiyor şimdi. Türkiye’nin muhteşem doğası ile baş başa kalacağım bir yürüyüş yapıyorum. Likya Yolu, yürüyüşlerin şahıdır. Hatta tam olarak yürümek eyleminin sanata dönüştüğü yerdir. Dünyaca ünlü yürüyüş parkurları arasında yer alan Likya Yolu, her zaman uzak durduğum klişe sözlerden biri olan ‘ölmeden önce yapılacaklar listesi’ni gerçeğe dönüştürüyor. Evet, ben de klişelerden nefret ediyorum ama bu kez gerçekten haklılar. Likya Yolu yürüyüşü, ölmeden önce yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Yürümeyi ne kadar seviyorsunuz bilmiyorum ama Likya Yolu’nda yürümeyi çok seveceğinize eminim.

Likya YoluEğer planınız arasında dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösterilen Likya Yolu yürüyüşü varsa ve nasıl yaparım, yürüyüş esnasında nelerle kaşılaşırım gibi sorularınız bulunuyorsa gelin bu muhteşem deneyime dair bilgileri sizinle paylaşayım.

Likya Yolu Kaç Kilometre Sürüyor?

Likya Yolu, Türkiye’nin en uzun mesafeli yürüyüş olarak biliniyor. İngiliz-Türk amatör tarihçi Kate Clow‘un katkıları ile 1999 yılında işaretlenen yol ilk zamanlar Likya Yolu toplam 509 km’ye sahipti fakat yeni eklenen rotalarla birlikte yol uzunluğu 535 km‘ye ulaştı. Likya Yolu yürüyüşü Fethiye’den başlıyor Antalya’da son buluyor. Bu yol esnasında ise muhteşem bir doğa sizi bekliyor.

Likya Yolu Yürüyüşü Kaç Gün Sürüyor?

Likya YoluEn çok sorulan sorulardan biri de Likya Yolu yürüyüşü kaç gün sürüyor sorusu oluyor. Aslında Likya Yolu yürüyüşü kişiye göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin yolun tamamını yürüyebilir ya da istediğiniz parkurlarda yürüyüp Likya Yolu’nu tamamlayabilirsiniz. Eğer tamamını yürümek isterseniz bunun için 21-22 güne ihtiyacınız olacak.

Likya Yolu Yürüyüşü Ne Zaman Yapılır?

Likya YoluYürüyüş için Akdeniz’in sıcaklığı göz önüne alındığında en iyi zamanın ekim-kasım aylarında olduğunu arasında ya da mart-nisan aylarını tercih edebileceğinizi söyleyebilirim. Buna göre planınızı şekillendirebilirsiniz. Denize girmek isterseniz eylül ayıyla birlikte mayısa kadarki olan süreyi değerlendirebilirsiniz.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin Yanımıza Ne Alalım?

Likya YoluKararınızı verdiniz. Bu yürüyüşü yapacaksınız. Peki bu uzun yürüyüş yolculuğunda yanınıza ne almalısınız? Bence en kritik sorulardan biri yanımıza ne almalıyız sorusu. Bu yüzden Likya Yolu için gerekli malzemeler listesini hazırlayıp, tekrar tekrar kontrol etmekte fayda var. Yürüyüş için ön hazırlık yaparken internetten, mobil uygulamalardan, kitaplardan ve daha önce gidenlerden de yardım alabilirsiniz.

Ben gerekli olabilecek malzeme listesini aşağıdaki gibi yaptım. Sizin ihtiyaçlarınıza göre eklemeler, çıkarmalar yapabilirsiniz.

 • Trekking için uygun kıyafet, şort, pantolon, dry fit tişört
 • Hava sıcak olsa da yürüyüş botu, dry fit çorap
 • Su matarası, düdük, çakı, el feneri, kafa lambası, pil
 • Mat ve uyku tulumu (uyku tulumu alırken sıcaklık dayanıklılığına dikkat edin)
 • Çadır (üç mevsimlik olmasına ve ağırlığına dikkat edin)
 • Harita ve baton
 • Su (tedarikli içmenizi öneririm. Çünkü su bulamayacağınız zamanlar olacak)
 • Islak ve kuru mendil
 • Kibrit ya da çakmak
 • Şapka ve sırt çantası (çantanın yağmurluğu da olsa iyi olur ve ağır olmamasına dikkat etmelisiniz)
 • Rüzgarlık ve yağmurluk
 • Dudak ve güneş kremi
 • İlk yardım çantası ve hijyenik ihtiyaçlar
 • Kuru yemiş, kuru meyve, ton balığı gibi tok tutan gıdalar
 • Güneş gözlüğü
 • Buff ya da bandana
 • Fotoğraf ve video makinası
 • Taşınabilir şarj ve kitap

Likya Yolu’nda Görülecek Yerler

Likya YoluYürüyüş rotanız boyunca muazzam yerler ile karşılaşacaksınız. Belki de hayatınızda tüm muhteşem yerleri aynı anda görebileceğiniz ender yerlerden birisidir burası. Yazının başında da dediğim gibi bu yol, yürüyüşü adeta bir sanat eserine dönüştürüyor. Bu yüzden yürüyüşünüz esnasında yol hiç bitmesin isteyebilirsiniz. Güzergah boyunca yaklaşık 20 antik kent ile karşılaşılıyor. Eğer yolun tamamını yürüyebilirseniz, yol üzerindeki tüm antik kentleri görebilme şansı bulabilirsiniz. Belirli bir rota çerçevesinde yürüyecekler için de Letoon Antik Kenti, Pınara Ören Yeri, Phaselis Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti ve Antiphellos Antik Kenti mutlaka görülecek yerler arasında olmalı.

Likya Yolu Yürüyüşünde Nerede Kalınır?

Yürüyüş esnasında nerede kalacağımız sorusu da oldukça önemli. Zaten yanımızda çadırımız vardı. Çadırda kalmak dışındaki seçenekleri de güzergahta yer alan kamp yerleri, pansiyonlar ya da Fethiye otelleri arasından tercih edebilirsiniz. Eğer çadır kuracaksanız mutlaka öncesinde araştırmanızı yapın. Nerede çadır kuracağınız oldukça önemli bir konu. Hayatınızda daha önce çadır kurmadıysanız, evde ya da bahçede çadır kurmayı deneyin. Çünkü bu yürüyüş boyunca hava kararmadan önce çadırınızı kurmuş olmalısınız. Ayrıca mutlaka daha önce çadır kurulduğunu fark ettiğiniz yerlerde çadırınızı kurun. Hiç kimsenin çadır kurmadığı bir yerde iseniz, oradan şüphelenmelisiniz. Kamp çadırı nasıl seçilir yazımızdan da çadır seçimi ve kurulumu konusunda gerekli bilgileri alabilirsiniz.

En Güzel Fotoğraflık Yerler Nerede?

Likya YoluNeredeyse tamamı fotoğraflık olan bu güzergahta birbirinden muhteşem manzaralara şahit olunuyor. En güzel manzara nerede izlenir sorusu herkes için farklılık gösterse de bazı yerler var ki oraları istisna kabul etmiyor diyebilirim. Elbette Gelidonya Feneri’nden bahsediyorum. Ki kendisi 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiş bir yer. Nasıl istisna olmasın ki? Simena Antik Kenti, Ölüdeniz, Adrasan manzaraları da rotanın güzelliklerinden biri.

Likya Turu Nasıl Yapılır?

Likya turları ile yeşil ve mavinin kucaklaştığı güneşin parlak ışıklarının size güç ve enerji verdiği bir tatil yaşayabilir ve ünlü Likya Yolu’nun güzelliklerinden bazılarını bu turla görebilirsiniz. Dalyan‘da kral mezarlarının olağanüstü hikayelerini dinleyip, İztuzu plajında Caretta Caretta’ları selamlayabilir, Kaş’ın güzelliğine hayran olabilir, Fethiye’nin gizli cennetlerini keşfedebilirsiniz. Likya Yolu yürüyüşünü yapmak isteyen ama bir türlü karar vermeyenler için Likya turları bu anlamda ihtiyacı karşılıyor.

Bir Takım Tavsiyeler

Likya YoluÖncelikle hayatınızın en muhteşem deneyimine doğru yolculuk yapıyor olduğunuz için sizi tebrik ederim. Sonrasında ise yol boyunca dikkat etmenizde fayda olacak birkaç konu üzerinde duralım. İlki su konusu. Yokuşlar, sıcak, sırt çantası ve yürümek derken en çok suya ihtiyaç duyuluyor. Suyu tedarikli kullanmak burada oldukça önemli. İkincisi çadır konusu. Yukarıda da bahsettiğim gibi çadır kurarken mutlaka temkinli olunuz. Üçüncüsü ise yola bir rehberle çıkmanız. Rehber ya da kalabalık gruplarla yola çıkmanızı tavsiye ederim. Dördüncüsü ise yeni başlayanlar için Fethiye Yolu’nu kullanmaları. Fethiye Ovacık’ta göreceğiniz iki farklı yol var. Biri Likya Yolu, diğeri Fethiye Yolu. Eğer Likya Yolu’nu ilk kez yürüyecekseniz Fethiye Yolu’nu tercih edin. Orası diğerine göre daha kolay. Beşincisi ise bir şekilde yamaç paraşütü yapmak için fırsat kollamanız:=)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir