Likya Yolu Yürüyüş Rehberi: Dünyanın En İyi 10 Yürüyüş Rotasından Biri

Ayaklar, kalbin gittiği yere gider der bir Afgan atasözü. Benim de kalbim Likya’ya gidiyor şimdi. Türkiye’nin muhteşem doğası ile baş başa kalacağım bir yürüyüş yapıyorum. Likya Yolu, yürüyüşlerin şahıdır. Hatta tam olarak yürümek eyleminin sanata dönüştüğü yerdir. Dünyaca ünlü yürüyüş parkurları arasında yer alan Likya Yolu, her zaman uzak durduğum klişe sözlerden biri olan ‘ölmeden önce yapılacaklar listesi’ni gerçeğe dönüştürüyor. Evet, ben de klişelerden nefret ediyorum ama bu kez gerçekten haklılar. Likya Yolu yürüyüşü, ölmeden önce yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Yürümeyi ne kadar seviyorsunuz bilmiyorum ama Likya Yolu’nda yürümeyi çok seveceğinize eminim.

Likya YoluEğer planınız arasında dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösterilen Likya Yolu yürüyüşü varsa ve nasıl yaparım, yürüyüş esnasında nelerle kaşılaşırım gibi sorularınız bulunuyorsa gelin bu muhteşem deneyime dair bilgileri sizinle paylaşayım.

Likya Yolu Kaç Kilometre Sürüyor?

Likya Yolu, Türkiye’nin en uzun mesafeli yürüyüş olarak biliniyor. İngiliz-Türk amatör tarihçi Kate Clow‘un katkıları ile 1999 yılında işaretlenen yol ilk zamanlar Likya Yolu toplam 509 km’ye sahipti fakat yeni eklenen rotalarla birlikte yol uzunluğu 535 km‘ye ulaştı. Likya Yolu yürüyüşü Fethiye’den başlıyor Antalya’da son buluyor. Bu yol esnasında ise muhteşem bir doğa sizi bekliyor.

Likya Yolu Yürüyüşü Kaç Gün Sürüyor?

Likya YoluEn çok sorulan sorulardan biri de Likya Yolu yürüyüşü kaç gün sürüyor sorusu oluyor. Aslında Likya Yolu yürüyüşü kişiye göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin yolun tamamını yürüyebilir ya da istediğiniz parkurlarda yürüyüp Likya Yolu’nu tamamlayabilirsiniz. Eğer tamamını yürümek isterseniz bunun için 21-22 güne ihtiyacınız olacak.

Likya Yolu Yürüyüşü Ne Zaman Yapılır?

Likya YoluYürüyüş için Akdeniz’in sıcaklığı göz önüne alındığında en iyi zamanın ekim-kasım aylarında olduğunu arasında ya da mart-nisan aylarını tercih edebileceğinizi söyleyebilirim. Buna göre planınızı şekillendirebilirsiniz. Denize girmek isterseniz eylül ayıyla birlikte mayısa kadarki olan süreyi değerlendirebilirsiniz.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin Yanımıza Ne Alalım?

Likya YoluKararınızı verdiniz. Bu yürüyüşü yapacaksınız. Peki bu uzun yürüyüş yolculuğunda yanınıza ne almalısınız? Bence en kritik sorulardan biri yanımıza ne almalıyız sorusu. Bu yüzden Likya Yolu için gerekli malzemeler listesini hazırlayıp, tekrar tekrar kontrol etmekte fayda var. Yürüyüş için ön hazırlık yaparken internetten, mobil uygulamalardan, kitaplardan ve daha önce gidenlerden de yardım alabilirsiniz.

Ben gerekli olabilecek malzeme listesini aşağıdaki gibi yaptım. Sizin ihtiyaçlarınıza göre eklemeler, çıkarmalar yapabilirsiniz.

 • Trekking için uygun kıyafet, şort, pantolon, dry fit tişört
 • Hava sıcak olsa da yürüyüş botu, dry fit çorap
 • Su matarası, düdük, çakı, el feneri, kafa lambası, pil
 • Mat ve uyku tulumu (uyku tulumu alırken sıcaklık dayanıklılığına dikkat edin)
 • Çadır (üç mevsimlik olmasına ve ağırlığına dikkat edin)
 • Harita ve baton
 • Su (tedarikli içmenizi öneririm. Çünkü su bulamayacağınız zamanlar olacak)
 • Islak ve kuru mendil
 • Kibrit ya da çakmak
 • Şapka ve sırt çantası (çantanın yağmurluğu da olsa iyi olur ve ağır olmamasına dikkat etmelisiniz)
 • Rüzgarlık ve yağmurluk
 • Dudak ve güneş kremi
 • İlk yardım çantası ve hijyenik ihtiyaçlar
 • Kuru yemiş, kuru meyve, ton balığı gibi tok tutan gıdalar
 • Güneş gözlüğü
 • Buff ya da bandana
 • Fotoğraf ve video makinası
 • Taşınabilir şarj ve kitap

Likya Yolu’nda Görülecek Yerler

Likya YoluYürüyüş rotanız boyunca muazzam yerler ile karşılaşacaksınız. Belki de hayatınızda tüm muhteşem yerleri aynı anda görebileceğiniz ender yerlerden birisidir burası. Yazının başında da dediğim gibi bu yol, yürüyüşü adeta bir sanat eserine dönüştürüyor. Bu yüzden yürüyüşünüz esnasında yol hiç bitmesin isteyebilirsiniz. Güzergah boyunca yaklaşık 20 antik kent ile karşılaşılıyor. Eğer yolun tamamını yürüyebilirseniz, yol üzerindeki tüm antik kentleri görebilme şansı bulabilirsiniz. Belirli bir rota çerçevesinde yürüyecekler için de Letoon Antik Kenti, Pınara Ören Yeri, Phaselis Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti ve Antiphellos Antik Kenti mutlaka görülecek yerler arasında olmalı.

Likya Yolu Yürüyüşünde Nerede Kalınır?

Yürüyüş esnasında nerede kalacağımız sorusu da oldukça önemli. Zaten yanımızda çadırımız vardı. Çadırda kalmak dışındaki seçenekleri de güzergahta yer alan kamp yerleri, pansiyonlar ya da Fethiye otelleri arasından tercih edebilirsiniz. Eğer çadır kuracaksanız mutlaka öncesinde araştırmanızı yapın. Nerede çadır kuracağınız oldukça önemli bir konu. Hayatınızda daha önce çadır kurmadıysanız, evde ya da bahçede çadır kurmayı deneyin. Çünkü bu yürüyüş boyunca hava kararmadan önce çadırınızı kurmuş olmalısınız. Ayrıca mutlaka daha önce çadır kurulduğunu fark ettiğiniz yerlerde çadırınızı kurun. Hiç kimsenin çadır kurmadığı bir yerde iseniz, oradan şüphelenmelisiniz. Kamp çadırı nasıl seçilir yazımızdan da çadır seçimi ve kurulumu konusunda gerekli bilgileri alabilirsiniz.

En Güzel Fotoğraflık Yerler Nerede?

Likya YoluNeredeyse tamamı fotoğraflık olan bu güzergahta birbirinden muhteşem manzaralara şahit olunuyor. En güzel manzara nerede izlenir sorusu herkes için farklılık gösterse de bazı yerler var ki oraları istisna kabul etmiyor diyebilirim. Elbette Gelidonya Feneri’nden bahsediyorum. Ki kendisi 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiş bir yer. Nasıl istisna olmasın ki? Simena Antik Kenti, Ölüdeniz, Adrasan manzaraları da rotanın güzelliklerinden biri.

Likya Turu Nasıl Yapılır?

Likya turları ile yeşil ve mavinin kucaklaştığı güneşin parlak ışıklarının size güç ve enerji verdiği bir tatil yaşayabilir ve ünlü Likya Yolu’nun güzelliklerinden bazılarını bu turla görebilirsiniz. Dalyan‘da kral mezarlarının olağanüstü hikayelerini dinleyip, İztuzu plajında Caretta Caretta’ları selamlayabilir, Kaş’ın güzelliğine hayran olabilir, Fethiye’nin gizli cennetlerini keşfedebilirsiniz. Likya Yolu yürüyüşünü yapmak isteyen ama bir türlü karar vermeyenler için Likya turları bu anlamda ihtiyacı karşılıyor.

Bir Takım Tavsiyeler

Likya YoluÖncelikle hayatınızın en muhteşem deneyimine doğru yolculuk yapıyor olduğunuz için sizi tebrik ederim. Sonrasında ise yol boyunca dikkat etmenizde fayda olacak birkaç konu üzerinde duralım. İlki su konusu. Yokuşlar, sıcak, sırt çantası ve yürümek derken en çok suya ihtiyaç duyuluyor. Suyu tedarikli kullanmak burada oldukça önemli. İkincisi çadır konusu. Yukarıda da bahsettiğim gibi çadır kurarken mutlaka temkinli olunuz. Üçüncüsü ise yola bir rehberle çıkmanız. Rehber ya da kalabalık gruplarla yola çıkmanızı tavsiye ederim. Dördüncüsü ise yeni başlayanlar için Fethiye Yolu’nu kullanmaları. Fethiye Ovacık’ta göreceğiniz iki farklı yol var. Biri Likya Yolu, diğeri Fethiye Yolu. Eğer Likya Yolu’nu ilk kez yürüyecekseniz Fethiye Yolu’nu tercih edin. Orası diğerine göre daha kolay. Beşincisi ise bir şekilde yamaç paraşütü yapmak için fırsat kollamanız:=)

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir