Hurtigruten MS Polarlys Keşif Gemisi İle Büyüleyici Kuzey Işıkları Turu

Duyan, gören, bir kere giden herkesin hayali oluyor kuzey ışıkları. Ee haksız da sayılmazlar. Bir insan ömrü hayatı boyunca kaç kere gökyüzünü yemyeşil görebilir. Üstelik de bu bir gemi güvertesinde ise. Kuzey ışıkları için size klişe bir cümle sarf etmek gerekirse; Kuzey ışıkları “ölmeden önce görmeniz gerekenler” listesinin zirvesinde yerini almalı deriz. Peki ama nasıl gidelim, hadi gittik kuzey ışıklarını görebilecek miyiz diye endişeleriniz varsa onları bir kenara koymanın vakti geldi. Çünkü kuzey ışıklarını göremezseniz ikinci bir kuzey ışıkları yolculuğuna hak kazanacaksınız. Nasıl mı? Gelin şimdi adeta bir trend olan kuzey ışıklarının büyülü yolculuğuna birlikte çıkalım.

Kuzey Işıkları Nedir?

Kutup ışıkları ya da aurora olarak adlandırılan kuzey ışıkları, kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olarak biliniyor. Yani o ünlü yeşil ışıklar, güneşten dünyaya ulaşan ışık dalgaları yerine gökyüzünde ışıktan daha yavaş ilerleyen parçacıklar.Kuzey ışıkları

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Kuzey ışıklarını görebilmek için bulunduğunuz konumların çok büyük bir önemi var. Antarktika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha yüksek enlemlerden görülebilen Kuzey ışıkları için en ideal bölgeler Norveç, İzlanda, Finlandiya, İsveç, Grönland ve Kanada. Kuzey ışıklarını oluşturan ışımalar genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosferde meydana gelir. Bu bakımdan kuzey ışıklarını görebilme olasılığı kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artar ve sıklıkla gün dönümlerinde oluşur.

Kuzey ışıklarıKuzey Işıkları Turu

Kuzey ışıklarını görebilmek aslında büyük bir mesele. Ha deyince görmek ne yazık ki kolay olmuyor. Öncelikle uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Kuzey ışıklarını görebilmek için sadece Norveç ya da İzlanda’ya yolculuk yapmak yeterli değil anlayacağınız. Bu merkezlerden yola çıkıp, yani tekrar şehir içi ulaşıma devam edip daha az nüfuslu, şehirleşmenin çok olmadığı açık alanlara gitmeniz gerekiyor ki bu yolculuklar ek masraf ve enerji demek. Bu yüzden kuzey ışıkları turu her zaman daha çok tercih edilen seçenek oluyor. Öyle ki kuzey ışıklarının görülebildiği ülkelerde de kuzey ışıkları turu oldukça popüler durumda.

Kuzey ışıkları

Bir de hava durumu faktörü var ki en önemli faktörlerden biri de kendisi. Kuzey ışıklarının görülebileceği olasılıkları hesaplayan birçok mobil uygulama var. Bu uygulamalardan birini indirin ve yolculuğunuz sırasında mutlaka anbean takip edin. Her ne kadar olasılıkları hesaplayan bu uygulamalarla işinizi garantiye almış olsanız dahi doğru yerde bulunmuyor olmanız, yanlış saatte izlemeye gitmeniz ya da aniden değişen hava durumu nedeniyle kuzey ışıklarını göremeyebilirsiniz. Öyle ki birçok insan kuzey ışıklarını göremediği için tekrar gitmeyi dahi göze alıyor.

Hurtigruten MS Polarlys Keşif Gemisi İle Kuzey Işıkları Turu

Klasik turlar yerine kuzey ışıklarını bir gemi güvertesinden izleyebileceğinizi söylesek? Üstelik göremezseniz tekrar kuzey ışıkları turuna katılmaya hak kazanıyorsunuz. Düşününce muazzam bir deneyim olduğunu hayal etmek çok zor değil. Gecenin karanlığında, kuzey denizinin üzerinde, bir güvertede yemyeşil ışıklarla dans eden bir gökyüzü manzarasına şahit olmak… O an hayatınızın en unutulmaz anlarından biri olacaktır şüphesiz.Kuzey ışıkları

Kuzey ışıklarını gemi yolculuğu ile adeta bir kaşif gibi deneyimlemek isteyenler Hurtigruten keşif gemileri ile yola çıkıyor. Eğer daha önce gemi turlarıyla seyahate çıkmadıysanız kısaca kuzey ışıkları gemi turu ile nasıl olur onu anlatalım;

  • Hurtigruten, 1893 senesinden beri Norveç kıyılarında yüzen usta bir keşif gemisi. Kuzey ışıklarının izinde 12 günlük süren bir yolculuk yapıyor.
  • Her gün Bergen’den hareket eden Hurtigruten, 12 gün süren yolculuk sonrası yine Bergen’e demir atıyor.
  • Norveç Kıyıları ve Lofoten Adaları’nı seyralan Hurtigruten 2500 deniz mili yol kat edip Kuzey Kutup Dairesi’ni iki kere geçiyor ve 34 Norveç limanını selamlıyor.Kuzey ışıkları
  • Kuzey ışıkları kendini göstermeye başlamadan hemen önce gemide yapılan anonsla yerinizi alıyorsunuz. Bu gemide kuzey ışıklarını kaçırmanıza imkan yok.
  • Hurtigruten gemisiyle kuzey ışıklarını görmek isteyen ama şansları yaver gitmeyen misafirler eğer kuzey ışıklarını göremezlerse 6 veya 7 günlük bir sonraki tur hediye ediliyor.
  • Kuzey ışıkları keşfi, Hurtigruten gemisi içerisindeki özel bir alan olan “Auroral Oval” içerisinde gerçekleşiyor.
  • Gemideki geniş güverte yapısı sayesinde açık alanda bu muhteşem doğa olayına şahit olunduğu gibi gemi içerisinde de panoramik pencereler sayesinde herhangi bir görüş engeli olmadan muhteşem manzarayı seyretmenize olanak sağlıyor.
  • Deneyimli kaptan, personel ve keşif rehberleri eşliğinde yolculuk ediyorsunuz.
  • Gemi restoranlarında asla dondurulmuş ürün kullanılmıyor.

Hurtigruten Ms Polarlys Keşif Gemisiyle Büyülü Bir Yolculuğa Çıkmak İçin Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir