Hurtigruten MS Polarlys Keşif Gemisi İle Büyüleyici Kuzey Işıkları Turu

Duyan, gören, bir kere giden herkesin hayali oluyor kuzey ışıkları. Ee haksız da sayılmazlar. Bir insan ömrü hayatı boyunca kaç kere gökyüzünü yemyeşil görebilir. Üstelik de bu bir gemi güvertesinde ise. Kuzey ışıkları için size klişe bir cümle sarf etmek gerekirse; Kuzey ışıkları “ölmeden önce görmeniz gerekenler” listesinin zirvesinde yerini almalı deriz. Peki ama nasıl gidelim, hadi gittik kuzey ışıklarını görebilecek miyiz diye endişeleriniz varsa onları bir kenara koymanın vakti geldi. Çünkü kuzey ışıklarını göremezseniz ikinci bir kuzey ışıkları yolculuğuna hak kazanacaksınız. Nasıl mı? Gelin şimdi adeta bir trend olan kuzey ışıklarının büyülü yolculuğuna birlikte çıkalım.

Kuzey Işıkları Nedir?

Kutup ışıkları ya da aurora olarak adlandırılan kuzey ışıkları, kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olarak biliniyor. Yani o ünlü yeşil ışıklar, güneşten dünyaya ulaşan ışık dalgaları yerine gökyüzünde ışıktan daha yavaş ilerleyen parçacıklar.Kuzey ışıkları

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Kuzey ışıklarını görebilmek için bulunduğunuz konumların çok büyük bir önemi var. Antarktika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha yüksek enlemlerden görülebilen Kuzey ışıkları için en ideal bölgeler Norveç, İzlanda, Finlandiya, İsveç, Grönland ve Kanada. Kuzey ışıklarını oluşturan ışımalar genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosferde meydana gelir. Bu bakımdan kuzey ışıklarını görebilme olasılığı kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artar ve sıklıkla gün dönümlerinde oluşur.

Kuzey ışıklarıKuzey Işıkları Turu

Kuzey ışıklarını görebilmek aslında büyük bir mesele. Ha deyince görmek ne yazık ki kolay olmuyor. Öncelikle uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Kuzey ışıklarını görebilmek için sadece Norveç ya da İzlanda’ya yolculuk yapmak yeterli değil anlayacağınız. Bu merkezlerden yola çıkıp, yani tekrar şehir içi ulaşıma devam edip daha az nüfuslu, şehirleşmenin çok olmadığı açık alanlara gitmeniz gerekiyor ki bu yolculuklar ek masraf ve enerji demek. Bu yüzden kuzey ışıkları turu her zaman daha çok tercih edilen seçenek oluyor. Öyle ki kuzey ışıklarının görülebildiği ülkelerde de kuzey ışıkları turu oldukça popüler durumda.

Kuzey ışıkları

Bir de hava durumu faktörü var ki en önemli faktörlerden biri de kendisi. Kuzey ışıklarının görülebileceği olasılıkları hesaplayan birçok mobil uygulama var. Bu uygulamalardan birini indirin ve yolculuğunuz sırasında mutlaka anbean takip edin. Her ne kadar olasılıkları hesaplayan bu uygulamalarla işinizi garantiye almış olsanız dahi doğru yerde bulunmuyor olmanız, yanlış saatte izlemeye gitmeniz ya da aniden değişen hava durumu nedeniyle kuzey ışıklarını göremeyebilirsiniz. Öyle ki birçok insan kuzey ışıklarını göremediği için tekrar gitmeyi dahi göze alıyor.

Hurtigruten MS Polarlys Keşif Gemisi İle Kuzey Işıkları Turu

Klasik turlar yerine kuzey ışıklarını bir gemi güvertesinden izleyebileceğinizi söylesek? Üstelik göremezseniz tekrar kuzey ışıkları turuna katılmaya hak kazanıyorsunuz. Düşününce muazzam bir deneyim olduğunu hayal etmek çok zor değil. Gecenin karanlığında, kuzey denizinin üzerinde, bir güvertede yemyeşil ışıklarla dans eden bir gökyüzü manzarasına şahit olmak… O an hayatınızın en unutulmaz anlarından biri olacaktır şüphesiz.Kuzey ışıkları

Kuzey ışıklarını gemi yolculuğu ile adeta bir kaşif gibi deneyimlemek isteyenler Hurtigruten keşif gemileri ile yola çıkıyor. Eğer daha önce gemi turlarıyla seyahate çıkmadıysanız kısaca kuzey ışıkları gemi turu ile nasıl olur onu anlatalım;

  • Hurtigruten, 1893 senesinden beri Norveç kıyılarında yüzen usta bir keşif gemisi. Kuzey ışıklarının izinde 12 günlük süren bir yolculuk yapıyor.
  • Her gün Bergen’den hareket eden Hurtigruten, 12 gün süren yolculuk sonrası yine Bergen’e demir atıyor.
  • Norveç Kıyıları ve Lofoten Adaları’nı seyralan Hurtigruten 2500 deniz mili yol kat edip Kuzey Kutup Dairesi’ni iki kere geçiyor ve 34 Norveç limanını selamlıyor.Kuzey ışıkları
  • Kuzey ışıkları kendini göstermeye başlamadan hemen önce gemide yapılan anonsla yerinizi alıyorsunuz. Bu gemide kuzey ışıklarını kaçırmanıza imkan yok.
  • Hurtigruten gemisiyle kuzey ışıklarını görmek isteyen ama şansları yaver gitmeyen misafirler eğer kuzey ışıklarını göremezlerse 6 veya 7 günlük bir sonraki tur hediye ediliyor.
  • Kuzey ışıkları keşfi, Hurtigruten gemisi içerisindeki özel bir alan olan “Auroral Oval” içerisinde gerçekleşiyor.
  • Gemideki geniş güverte yapısı sayesinde açık alanda bu muhteşem doğa olayına şahit olunduğu gibi gemi içerisinde de panoramik pencereler sayesinde herhangi bir görüş engeli olmadan muhteşem manzarayı seyretmenize olanak sağlıyor.
  • Deneyimli kaptan, personel ve keşif rehberleri eşliğinde yolculuk ediyorsunuz.
  • Gemi restoranlarında asla dondurulmuş ürün kullanılmıyor.

Hurtigruten Ms Polarlys Keşif Gemisiyle Büyülü Bir Yolculuğa Çıkmak İçin Tıkla

Gemi Turuyla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir